Jump to content



Βοηθεια σε τηλεφωνικη πριζα RJ11 !!!


Alkis27

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Χρειαζομαι μια βοηθεια να συνδεσω τη νεα πριζα Legrand RJ11 (αυτη με τις 4 υποδοχες 1,2,3,4) γιατι κατι δεν κανω καλα και δεν μπορω να συγχρονισω το router. Οπως βλεπετε στην photo ερχονται απο τον τοιχο 3 ζευγη κοκκινο-μπλε.Για καποιο λογο τα 2 ζευγη τα εχει χρωματισει στο τελειωμα τους προφανως ο ηλεκτρολογος. Θελω να βαλω σε πρωτη φαση μονο τη γραμμη του internet γιατι εχω διαβασει οτι αν μπουνε πανω και τα καλωδια για τις τηλεφωνικες πριζες των υπνοδωματιων μπορει να εχω απωλεια στην ταχυτητα, οποτε δεν με νοιαζει να μην εχω τηλεφωνα στα υπνοδωματια.
Ζηταω λοιπον τα φωτα σας, για τη συνδεσμολογια.Ευχαριστω.

IMG_20180202_230302.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο 2 και 3 τα σημαδεμένα καλώδια μπλε και κόκκινο ελπίζοντας ότι είναι η κεντρική γραμμή που έρχεται στο σπίτι. Τα βάζεις στην υποδοχή που έχει και περιστρέφεις δεξιά με ψιλό ίσιο κατσαβίδι να πιάσει το καλώδιο. Επίσης ίσιωσε τις άκρες και ξύσε τις με μία φαλτσέτα-ξυράφι να είναι καθαρός ο χαλκός

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 ζεύγη που τα έχει σημειωμένα είναι πιθανόν για τα υπνοδωμάτια και το τρίτο έρχεται από τον κατανεμητή του κτιρίου - τηλεφωνική γραμμή

μπορεί όμως να είναι και κάποιο από τα δυο σημειωμένα ένα εφεδρικό και ένα της γραμμής (Έχω δει και τις 2 περιπτώσεις... πολλοί ηλεκτρολογοι κάνουν ότι να ναι)
Αν έχεις ένα πολύμετρο μετρα να δεις ποιο ζεύγος έχει τάση συνήθως έχουν γύρω στα 30-40v αν θυμάμαι σωστά

Αν δεν έχεις πρόχειρο πολύμετρο δοκίμασε ένα ένα ζεύγος στην πρίζα

από την μπρίζα χρειάζεσαι μονο τις 2 μεσαίες επαφές την 2 και 3 αν έχει κάποιο σχεδιάγραμμα η μπρίζα η κάποιο χαρτάκι θα σε βοηθούσε

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά τελικά το ζεύγος που δεν έχει χρωματιστεί είναι η τηλεφωνική γραμμή ! Το σύνδεσα και το router συγχρονίστηκε. Από εκει και πέρα αν θέλω να στείλω και τηλέφωνο στα 2 υπνοδωμάτια θα πρέπει να πάρω πρίζα με 2 rj11 ώστε να μπουν τα άλλα 2 χρωματισμένα ζεύγη στις άλλες 2 υποδοχές "2" και "3" και να συνδεθεί το 2ο φισάκι της πρίζας με την υποδοχή "phone 1" του router ? Η σύνδεση είναι ευρυζωνική (voIP).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το voip τηλέφωνο παίρνει γραμμή από το μόντεμ οπότε θα πρέπει να ενώσεις στα αντίστοιχα καλώδια μπλε και κόκκινο φις rj11 και να το βάλεις στις εξόδους γραμμής τηλεφώνου πίσω από το μόντεμ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.