Jump to content



Δεν εμφάνιζεται ανάλυση 1440p


Recommended Posts

Αγόρασα πρόσφατα μια Dell P2418d η οποία έχει ανάλυση 1440p. Η κάρτα γραφικών μου είναι μια παλιά ati radeon hd 5450. Η οθόνη έχει έξοδο hdmi και dp. Η καρτά μου έχει εξόδους dvi-d , vga, Hdmi. Έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους σύνδεσης αλλά δεν έχω καταφέρει να έχω ανάλυση 1440p στην οθόνη. Μετά διάβασα κάπου προς πρέπει να έχω καλώδιο hdmi v2.0. Πήρα και τέτοιο το σύνδεσα αλλά τίποτα. Η μέγιστη ανάλυση που έχω είναι 2048x1080 αντί για 2560x1440. Τρέχω win 7, έχω αναβαθμισμένο catalyst  και έχω βάλει και το driver της οθόνης.Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Η AMD από το site της δίνει τις εξής πληροφορίες:

 

HDMI® (With 3D, Deep Color and x.v.Color™)

Max resolution: 1920x1200

 

Αρα με HDMI μέχρι 1920x1200

 

Integrated dual-link DVI output with HDCP11

Max resolution: 2560x1600

 

Και με DVI μέχρι 2560χ1600

Λογικά θα υπάρχει κάποιος τρόπος να δείξει την παραπάνω ανάλυση. Με dvi έχεις δοκιμάσει καθόλου ?

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω αν έχει dual dvi. Επίσης επειδή η οθόνη έχει μονο hdmi και displayport δοκίμασα να τη συνδέσω με καλώδιο από dvi σε hdmi αλλα πάλι τα ίδια... Οπότε όπως καταλαβαίνω φτάιει η κάρτα γραφικών μου. Βρήκα επίσης διαθέσιμη σε καλή τιμή την VGA MSI GEFORCE GT1030 2GH LP OC 2GB GDDR5  η οποία έχει hdmi και displayport και υποστιρίζει αναλύσεις μέχρι 4K, αξίζει να τη πάρω γιατί έχω σκοπό να βάλω δύο μονιτορ 1440p. Θα μπορώ μ αυτές τις συνδέσεις ή θα κάνω μια τρύπα στο νερό.

 

Βέβαια εδώ έρχεται και το άλλο ερώτημα.... Η κάρτα είναι pci-e 3.0 και η δική μου μητρική είναι pci-e 2.0. Από όσο γνωρίζω υπάρχει συμβατότητα προς τα πίσω αλλά μήπως στο pci-e 2 δεν δίνει τις επιθυμητές αναλύσεις; Δεν ξέρω αν σας κούρασα αλλά καίγομαι λόγο δουλειας να στείσω σωστά το μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά είναι και το θέμα ότι θέλω να βάλω δύο μονιτορ 2κ δηλ 1440p να δουλεύουν μαζί...οποτε η υπάρχουσα κάρτα θα πάει περίπατο....Το θέμα είναι η msi θα μου δώσει σε δύο μόντορ 2κ το καθένα, το ένα με hdmi και το άλλο με display port;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτή τη λύση λίγο ακριβότερη βεβαιά

PNY Quadro K420 2GB

αυτή σίγουρα κάνει δουλειά. Το ερώτημα είναι αυτές οι quadro είναι συμβατές με προγράμματα....δεν με νοιάζουν παιχνίδια αλλά για επεξεργασία video και αναπαραγωγή φυσικά είναι συμβατές;

Link to comment
Share on other sites

Συμβατές είναι και πιθανότατα να κανεις και την δουλειά που θες πιο γρήγορα,αλλά αυτό εξαρτάται από το προγραμμα που θα χρησιμοποιείς.

Παντως και με την GeForce την κανεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ok..Σ ευχαριστώ.... Απλά δεν θέλω να δόσω χρήματα για μια κάρτα και να το μετανιώσω μετά..... Geforce εχει 100 ευρω και η quadro 130. Και ειναι χρηματα που δεν υπολογιζα... Η χαζομαρα μου ειναι οτι νομιζα πως ολες οι καρτες που μπορουν να δωσουν αναλυση 2κ δεν υπαρχει προβλημα να τη βγαλουν και σε δυο οθονες.. Βεβαια δεν ηξερα και τους περιορισμους στις συνδεσιμοτητες... Γι αυτο και τρεχω να παρω καινουργια καρτα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με λίγο ψάξιμο κατέληξα στην saphire rx550... Στο site της λέει ξεκαθαρα ότι υποστηρίζει αναλύσεις όπως τις θέλω....Έχει 100 ευρώ τα ίδια με την msi. Φίλε rory ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.