Jump to content



Εκτίμηση τιμής Laptop


p55

Recommended Posts

Φίλος με ρώτησε να του εκτιμήσω πόσο θα μπορούσε να πουλήσει το Laptop του.

Επειδή εγώ δεν το κατέχω το άθλημα θέλω τη βοήθειά σας.

 

Είναι ένα TOSHIBA και συγκεκριμένα αυτό , είναι λίγο δουλεμένο (κυρίως τα καλοκαίρια στις διακοπές) χωρίς σημάδια ή γρατσουνιές.

Εσεί$ πόσο το €κτιμάτε να μπορεί να πουληθεί;

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ θα του πω να το δώσει όσο θέλει χωρίς να του πω τιμή.

Δεν με νοιάζει τι θα κάνει γιατί ούτε δικό μου είναι ούτε με ενδιαφέρει να το αγοράσω (άσε που τα λάπτοπ τα σιχαίνομαι) αλλά τα 100 μου φαίνονται κάπως λίγα αφού με τόσα  παίρνεις ένα μπρίκι  δηλαδή  Atom 10" refurbished :o

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα δεν είναι δικό μου και από σπόντα ασχολούμαι με αυτό. Απλά ένας γνωστός μου με ρώτησε πόσο μπορεί να το δώσει και επειδή εγώ δεν ασχολούμαι με εμπόριο και αγοραπωλησίες είπα να ζητήσω γνώμες εδώ.

Ήδη του είπα να ζητήσει 200 με 230 και να είναι έτοιμος για παζάρια, οπότε ας κάνει ότι θέλει, λίγο με νοιάζει.

Τα 100€ που λες σαν τιμή είναι μεν κοντά στην αντικειμενική αξία που έχει τώρα το μηχάνημα άλλα σε διπλανό φόρουμ πουλιούνται παλιότερα μοντέλα ή με πρόβλημα για 150€ και πάνω.

Ας ζητήσει όσα θέλει και ας κάνει ότι τον φωτίσει ο θεός.

 

Εγώ νίπτω τας χείρας μου, είπα και ελάλησα και αμαρτία ουκ έχω. Γι αυτό απελθέτω απ’εμού το ποτήριον τούτο και πιάσε μια μπύρα με μεζέ:hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην Ελλάδα τα μεταχειρισμένα laptop - pc είναι λίγο υπερτιμημένα, μια βόλτα στο ebay θα σε πείσει.

Στο παρελθόν με έχουν ρωτήσει γνωστοί και φίλοι πόσο κάνει το pc τους (core 2 duo) και μόλις τους έλεγα (τότε) το πολύ κάνα διακοσάρι με 250, η απάντηση ήταν, "τι λές; εγώ το είχα πάρει 700 ή 800"

Δεν ξέρεις πόσους έχω δει που πήραν ένα λαπτοπ των 300-400€ και νομίζουν ότι αγόρασαν την απόλυτη τεχνολογία. 

Σε φίλο που του είχα πει κάποτε να πάρει SSD, η απάντησή του ήταν ότι δεν δίνει τόσα λεφτά για κάτι που έχει τόσο λίγο αποθηκευτικό χώρο!!!

Πολλές φορές έχω ακούσει τη φράση "πήρα ένα λαπτοπ φοβερό, έχει σκληρό δίσκο ένα τέρα" από διάφορους άσχετους αλλά η καλή μου ανατροφή -_- με αποτρέπει από να του πω ότι είναι κόπανος.

Άστα...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eπιπλέον όπως μεταχειρισμένο αυτοκίνητο θα το πληρώσεις πιο ακριβά σε μάντρα από ότι από ιδιώτη, το ίδιο ακριβώς ισχύει και με το refurbished laptop (όπου μπαίνουν και παράγοντες όπως ΦΠΑ, εφορία, ΕΦΚΑ επί του κέρδους)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.