Jump to content



RGB LED Strips σε Thermaltake view 71


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Δεν ξέρω αν είναι σωστό το topic που βάζω το θέμα (αν δεν είναι παρακαλώ να μετακινηθεί - Ευχαριστώ) 
Βασικά ψάχνω ότι λέει ο τίτλος.. θέλω led Strips RGB τα οποία να συνδέονται μεταξύ τους (και όχι ξεχωριστά με controler) και να καταλήγουν στην μητρική! (χωρις controller)
Ουσιαστικά ψάχνω σαν αυτά  (Όμως δεν μπορώ να τα βρώ πουθενά). Έχουμε καμιά άλλη επιλογή?  Επειδή το κουτί είναι λίγο μεγάλο χρειάζομαι 4 strips σίγουρα + ότι δεν μ αρέσει το κάθένα να είναι ξεχωριστό και να φεύγει ένα καλώδιο από το καθένα και να πάει σε controller και μετά στην μητρική. Έχετε καμιά ιδέα η επιλογή που μπορώ να βρώ κάτι? Επίσης πρέπει να υποστηρίζει RGB fusion (Gigabyte). Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το deepcool 350 (ή 360) , έχει ναι μεν κοντρόλλερ, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να καταλήξει στην μητρική απευθείας (συνδέονται μεταξύ τους τα strips - 2 έχει το dc350 , 3 το dc360) .

Κάνε ένα check :) 

Link to comment
Share on other sites

Απλά με 30cm το κάθε Strip, λογικά θα θέλω 4-5 για να πάει περιμετρικά στο κουτί.. έλεγα να αποφύγω τον δεύτερο controller. Είχαμε ξανακάνει την συζήτηση σε άλλο θέμα για τα 350-360 ότι συνδέονται μεταξύ τουςαλλά σε μαγαζί που τα είχε μου είπε οτι δεν συνδέονται και για αυτό έκανα πίσω, αλλά αν λες ότι σίγουρα το ένα γίνεται συνέχεια του αλλού που νομίζω τα έχεις και εσύ, όλα εντάξει.

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
Link to comment
Share on other sites

Lol wat ? Έχω τα 350 στο PC μου αυτή τη στιγμή, yeap. Μια χαρά συνδέονται μεταξύ τους και το 2ο στο controller. Δεν ξέρω αν μπορείς να τα βάλεις στη μητρική απευθείας όμως για να τα ελέγχεις από εκεί (προφανώς αυτό θέλεις).

Επίσης γιατί περιμετρικά; Πάνω-κάτω και είσαι κομπλέ ;) 

Αν θες σωστή τοποθέτηση, τσέκαρε εδώ :) 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα και τις είδα σε γνωστό τα 360. ΔΕΝ συνδέονται σε σειρά μεταξύ τους... (τουλάχιστον όχι χωρίς πατέντα) ! δεν ξέρω αν είχα γίνει κατανοητός.. απλά θέλω το τέλος της μίας ledoταινίας να είναι η άρχή της άλλης (σύνδεση σε σειρά) όπως φαίνεται στην εικόνα 

LED.JPG

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το κουτί και μου φάνηκε ότι δεν θα είχαν θέμα να συνδεθούν μεταξύ τους (εγώ τα έχω στο κοντρολεράκι τους). Τι στην ευχή, τόσο κακή εκτίμηση; Άσε που θυμάμαι όταν τα πρωτοσυνδέω να φαίνεται ότι μπορούν να επεκταθούν όσο επιθυμείς (ή όσο αντέχει η μητρική ξέρω γω)... Καλά που τα είδες πρώτα...

Αν συνδέονται έχουν καλώδιο, δεν συνδέονται όπως δείχνεις στην φώτο η μία μετά την άλλη... Still , πρέπει να βγάλω έξω το κουτί για να το δω... Αν ήσουν Αθήνα θα σου έλεγα να περάσεις εδώ και τώρα :p 

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2018 at 4:54 ΜΜ, το μέλος Nemesis89 έγραψε:

Απλά με 30cm το κάθε Strip, λογικά θα θέλω 4-5 για να πάει περιμετρικά στο κουτί.. έλεγα να αποφύγω τον δεύτερο controller. Είχαμε ξανακάνει την συζήτηση σε άλλο θέμα για τα 350-360 ότι συνδέονται μεταξύ τουςαλλά σε μαγαζί που τα είχε μου είπε οτι δεν συνδέονται και για αυτό έκανα πίσω, αλλά αν λες ότι σίγουρα το ένα γίνεται συνέχεια του αλλού που νομίζω τα έχεις και εσύ, όλα εντάξει.

 

Δεν συνδέονται μεταξύ τους αλλα σε καμμία περίπτωση δεν θα χρειαστείς παραπάνω απο τα δύο που δίνει. Ένα θα βάλεις πίσω και ένα πάνω. Με αυτό τον τρόπο άν αυξήσεις την φωτεινότητα θα σου φαίνεται και πολύ δυνατό μάλιστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ έκανα την μεταφορά από το Cm storm trooper! έρχονται αργότερα και τα ψυγεία.. πόπο σκέτο φαίνεται άδειο :P. Λογικά θα φτιάξω και ένα pcu cover. έβαλα τελικά τα 350 2 led-strips αρκετά καλά είναι 

28943084_10214750667862243_1365143555_o.jpg

28879775_10214750667542235_910346948_o.jpg

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Nemesis89 έγραψε:

Χτες το βράδυ έκανα την μεταφορά από το Cm storm trooper! έρχονται αργότερα και τα ψυγεία.. πόπο σκέτο φαίνεται άδειο :P. Λογικά θα φτιάξω και ένα pcu cover. έβαλα τελικά τα 350 2 led-strips αρκετά καλά είναι 

28943084_10214750667862243_1365143555_o.jpg

28879775_10214750667542235_910346948_o.jpg

 

 

άψογος!

Δεν νομίζω να σου φαίνεται λίγο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 3/11/2018 at 1:21 PM, Nemesis89 said:

Χτες το βράδυ έκανα την μεταφορά από το Cm storm trooper! έρχονται αργότερα και τα ψυγεία.. πόπο σκέτο φαίνεται άδειο :P. Λογικά θα φτιάξω και ένα pcu cover. έβαλα τελικά τα 350 2 led-strips αρκετά καλά είναι 

28943084_10214750667862243_1365143555_o.jpg

28879775_10214750667542235_910346948_o.jpg

Επειδή ετοιμάζομαι να φτιάξω κι εγώ psu cover θα σου πω μερικά tips,αν προσέξεις ακριβώς πάνω και αριστερά από το τροφοδοτικό το κενό που αφήνει η έξοδος κάρτας είναι μόνο για 3mm plexiglass και όχι για 5mm.
για την ακρίβεια το ύψος της πλευράς που θα είναι κατα μήκος του πλαϊνού πρέπει να είναι 93mm.
Δοκίμασα να λυγίσω πλέξι αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να φέρω τόση ακρίβεια οπότε αναγκαστικά τα κομμάτια θα κολληθούν.Δηλαδή το πλαϊνό θα είναι 9 cm και το πάνω κομμάτι που θα κάτσει πάνω στο πλαϊνό θα το φέρει ακριβώς στα 93mm.Ίσως αφήσω 1 χιλιοστό παραπάνω στο ύψος του πλαϊνού οπότε να μπορώ να λιμάρω αν χρειαστεί.
Στην αρχή σκέφτηκα να κόψω με dremel εκείνο το καταραμένο κομματάκι λαμαρίνας αλλά δεν το έκανα.
Πάντως το μετάνιωσα που το πήρα μόνο και μόνο για την πολιτική της thermaltake που βάζει απλούς rgb και οι αλλαγές γίνονται χειροκίνητα στον controler.Επίσης τους ρώτησα αν αυτοί οι ανεμιστήρες που έχει ταιριάζουν στον "premium controller" και έφαγα πόρτα.Είναι μεγάλη κουλαμάρα να θέλεις ν'αλλάξεις χρώμα και ν'ανοίγεις πόρτες και παράθυρα.
Άσε που για να το μετακινήσεις δεν μπορείς να το πιάσεις από πουθενά.
Θα σηκώσω φωτό μόλις τελειώσω με το cover.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.