Jump to content


Τί ισχύος UPS να αγοράσω


Recommended Posts

Ψάχνω να αγοράσω ένα UPS για το mini-pc και τα περιφερειακά μου, αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να προτιμήσω ένα 650VA ή ένα 800/850VA

 

- Το mini-pc βασίζεται σε επεξεργαστή Intel i5-5250u

- 2 Χ 4GB DDR3 RAM 

-  Wifi/BT pcie με διπλή κεραία

- 1 Χ SSD 128GB SATA 

- 1 X SSD 128GB mSATA (τα παραπάνω στο εσωτερικό του κουτιού)

- 4 Χ 4ΤΒ Ext. HDDs

- Thomson modem/router 

- Gigaset Wireless Phone Deck

- Samsung 24" monitor / TV (35W είναι ο μετασχηματιστής του)

- εκτυπωτής 

...στα παραπάνω μπορεί να προστεθούν και εξωτερικά ηχεία υπολογιστή 2.1.

 

Πολύ χοντροκομμένα (προς τα πάνω για σιγουριά) υπολόγισα ότι μπορεί να καταναλώνει (σε load) γύρω στα 180-200W+

 

Ένα Eaton 650VA (360W) θα ήταν αρκετό για να κρατήσει όλα αυτά κανά 10λεπτο ή θα ήταν καλύτερα αν πήγαινα για το Eaton 850VA (480W) ;

 

Η διαφορά στη τιμή είναι 7€ περίπου...

 

...θα αποφάσιζα ευκολότερα να πάρω το UPS μεγαλύτερης χωρητικότητας, αλλά έχω διαβάσει ότι αν ο φόρτος για το UPS είναι κάτω από 20-25% μπορεί να μην εκκινήσει η μπαταρία, όταν πέσει το ρεύμα...σε idle φοβάμαι ότι η κατανάλωση μπορεί να είναι κοντά στο όριο κι ενώ θεωρητικά το μεγαλύτερο UPS μπορεί να προσφέρει μεγαλύτερη σιγουριά, στη πράξη να μην είναι έτσι...

 

Τί μού προτείνετε;

 

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες που θα έχουν μέσα είναι ακριβώς ίδιες. Εάν η παράμετρος που σε ενδιαφέρει είναι η αυτονομία, παίρνεις το φτηνότερο.

Επίσης για τον εξοπλισμό που θέλεις να καλύψεις, επαρκούν και τα δύο.

Μπορείς να συγκρίνεις άλλες παραμέτρους, όπως αριθμό πριζών, κλπ, αλλά ούτε κι εκεί θα βρεις ουσιαστικές διαφορές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκτυπωτής, τηλέφωνο, ρούτερ και ηχεία τα αφήνεις ΕΚΤΟΣ UPS.
Το τηλέφωνο έχει μπαταρίες από μόνο του και τα υπόλοιπα είναι MH σημαντικό H/W για να τα τροφοδοτήσεις από το UPS σε περίπτωση διακοπής.

Κανονικά και οι 4 εξωτερικοί δίσκοι πρέπει να κλείσουν άμεσα μόλις πέσει το ρεύμα.

 

Αν σε ενδιαφέρει η προστασία και αυτών των συσκευών τότε διάλεξε ένα UPS που να διαθέτει Surge protected μπρίζα και θα τα συνδέσεις εκεί διαφορετικά επιλέγεις άλλη λύση για την προστασία τους. Π.χ.  πολύμπριζο με προστασία υπέρτασης.

 

 

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Το τηλέφωνο είναι VOIP κι αν πέσει το ρεύμα που τροφοδοτεί και το ρούτερ και το deck, δεν υπάρχει τηλέφωνο.

 

Οι 4 δίσκοι, δηλαδή τα δεδομένα που περιλαμβάνουν, είναι ουσιαστικά ο λόγος που πήρα το UPS...

 

Πήρα τελικά το 65άρι, θα το δοκιμάσω ως προς την αυτονομία, αν δεν μείνω ικανοποιημένος θα το πουλήσω για το 850άρι, το οποίο δεν ήταν σε απόθεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ομολογήσω ότι στην απαρίθμηση των συσκευών σου δεν παρατήρησα τον εκτυπωτή.

Oρθά παρατήρησε και ο @dpolal ότι δεν έχει θέση στην αδιάλλειπτη παροχή του UPS (αν είναι και laser, ακόμη περισσότερο).

Από την άλλη, το modem/router δεν έχεις λόγο να μην το συνδέσεις, τόσο για την τηλεφωνία, όσο για δίκτυο ανάγκης από κάποια ασύρματη συσκευή με μπαταρία, όπως κινητό/tablet ή laptop.

Link to comment
Share on other sites

Ο εκτυπωτής δεν χρησιμοποιείται πολύ συχνά, θα τυπώσω κάτι 1-2 φορές την ημέρα, την υπόλοιπη ώρα πέφτει σε "νάρκη" κατά κάποιον τρόπο, σβήνουν και οι λυχνίες λειτουργίας του..δλδ δεν νομίζω ότι επιβαρύνει τόσο πολύ το UPS.
...σπάνια πλέον θα χρειαστεί να εκτυπώσω όγκο, πχ πάνω από 30 σελίδες μαζεμένα.

 

Μου έχει τύχει πάντως να πρέπει να φύγω για να καταθέσω κάποια έντυπα για κάποια δουλειά, και εκείνη τη στιγμή να γίνει διακοπή ρεύματος...πολύ εκνευριστικό αν σου τύχει, γι αυτό το λόγο το έχω συνδεδεμένο

...μιλάμε για απλό εκτυπωτή inkjet (όχι πολυμηχάνημα κτλ)

 

Αυτή τη στιγμή, χωρίς τον εκτυπωτή συνδεδεμένο, το μέγιστο που έπιασε είναι 140W κατανάλωση, μέση κατανάλωση 125-130W, και ενώ η μπαταρία του UPS φορτίζει ακόμη (70% φορτισμένη) μού δίνει 16 λεπτά αυτονομία...

 

Θα το δοκιμάσω και σε φόρτο εργασίας, αφού φορτίσει πλήρως, να δω τί αυτονομία θα έχω...

 

Αν σε πλήρες φόρτο έχω 10-15 λεπτά αυτονομίας, θα είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Link to comment
Share on other sites

Μία πολύ συχνή παρανόηση που γίνεται σχετικά με την χρήση των UPS είναι πως ο λόγος ύπαρξης τους είναι αποκλειστικά και μόνο η δυνατότητα που δίνουν στον χρήστη να τερματίσει με ασφάλεια τον υπολογιστή του σε περίπτωση διακοπής.

Άσχετα από τις έξτρα προστασίες over/under current κλπ κλπ που παρέχουν πολλά από αυτά η κύρια αποστολή τους είναι αυτή.
Να δώσουν δηλαδή τον απαραίτητο χρόνο που απαιτείται έτσι ώστε μόλις πέσει το ρεύμα να σώσεις την όποια εργασία τύχει να κάνεις εκείνη τη στιγμή και να τερματίσεις το μηχάνημα με ασφάλεια.

 

Τα 10-15-20-...x λεπτά αυτονομίας δεν είναι «λογική» απαίτηση αφενώς επειδή αυτό δεν είναι η δουλειά του UPS, αφετέρου λόγο του ότι σε βάθος χρόνου η απόδοση των μπαταριών του θα έχει μειωθεί αισθητά με αποτέλεσμα οι παραπάνω χρόνοι να έχουν ελλατωθεί υπερβολικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.