Jump to content



HDD gigabit NAS


Recommended Posts

Ο χρόνος εκκίνησης για εμένα δεν είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, έχω ένα FreeNAS σε παλιό HP Microserver που κάνει > 5' να ξεκινήσει...
 
Δεν ξέρω για XPenology, αλλά τα Synology επιτρέπουν να μοιράσεις ήδη γραμμένους εξωτερικούς δίσκους, και να τους βάζεις/βγάζεις. Φαντάζομαι ότι δεν θα έχει διαφορά.
 
Το btrfs είναι πιο καινούργιο από ext4, θεωρητικά πιο ανθεκτικό σε απώλεια δεδομένων και έχει κάποιες επιπλέον λειτουργίες "σύγχρονων" fs.
Προσωπικά το έχω δουλέψει σε Synology, ενώ χρησιμοποιώ και ZFS σε FreeNAS. Και από τα δύο δεν έχω κάποιο παράπονο.
Μία πολύ επιφανειακή σύγκριση "εναλλακτικών" fs παρουσιάζεεται στο τέλος αυτού:
https://opensource.com/article/18/4/ext4-filesystem
Και γω HP Microserver εχω και θελω να ελαχιστοποιησω το χρονο εκκινησης. Επειδη τον ανοιγοκλεινω κατα βουληση και δε θελω να τρεχει 24/7, οταν θα αποφασισω να κανω χρηση δε θελω να περιμενω 2λεπτα και 5λεπτα για να εχω προσβασιμα τα share.

Για εξωτερικους δεν με νοιαζει το θεμα ειναι οτι εχω πολλα docks και θελω ανα πασ στιγμη αν χρειαστει να βγαλω δισκο να μπορει να τον δει αλλη συσκευη. Ενω τωρα ετσι οπως καταλαβαινω θα ναι αχρηστος αν βγει απο το μηχανακι που τρεχει xpenology

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.