Jump to content



HDD gigabit NAS


Recommended Posts

Εχω μια ολοκληρη συλλογη απο external usb enclosures και dock αλλα θελω τωρα κατι που να συνδεεται απευθειας στο δικτυο για να το κανω centralised.

 

Υπαρχει κατι απλο που να μην ειναι NAS και να μην εχει δικο του proprutary OS. Δε θελω λειτουργιες και ρυθμισεις εχω αλλη συσκευη και αυτο. Θελω απλα 2+ easy hotswappabl3 θυρες που να συνδεονται σε gigabit δικτυο

Link to comment
Share on other sites

Εν τελει παω για DS418 play να τελινωνουμε. Καποιες αποριες για οποιον ξερει

 

Δε πιστευω να θελει και τις 4 θεσεις κατειλεημενες. Θελω να ειναι hotswappable, jbod και να υποστηριζει win/linux fs

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο τελικα. Το βρηκα 260, λεω τρομερη τιμη τι παιζει, το παραγγελνω χθες βραδυ, και με πηραν σημερα οτι ειχαν κανει λαθος στο τιμολογιο και η τιμη ειναι 490. Δε ξερω αν κανονικα δεδομενου οτι εχεις κλεισει σε αυτη τη τιμη μπορεις να το απαιτησεις, αλλα δεν ηθελα να παιξω βρωμικα τους λεω δε πειραζει ακυρωστε το

Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2018 at 7:02 PM, GriGaS said:

τι εννοείς; να βάζεις εσωτερικούς δίσκους φορμαρισμένους αλλού και να τους βλέπει; στα qnap αυτό δε γίνεται.

 

Εννοω να αλλαζω τους δισκους, κατα βουληση και σε διαφορα συστηματα. Αναφορικα με synology ας πουμε, οτι εχω κατειλειημενα και τα 4bay Και θελω να βαλω εναν 5ο δισκο. Θελω να μπορω να βγαλω εναν απο τους 4 καθως το συστημα ειναι Live, Και να παρει τη θεση του. Επισης θελω να βλεπει καποιο universally αποδεκτο filesystem (ntfs) ωστε οποτε θελησω να μπορω τον ιδιο δισκο να τον βαλω μεσω dock να τον δει οποιοδηποτε widnows PC

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

Θελω να μπορω να βγαλω εναν απο τους 4 καθως το συστημα ειναι Live, Και να παρει τη θεση του.

https://www.qnap.com/en-us/how-to/tutorial/article/hot-swapping-the-hard-drives-when-the-raid-crashes

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

θελω να βλεπει καποιο universally αποδεκτο filesystem (ntfs) ωστε οποτε θελησω να μπορω τον ιδιο δισκο να τον βαλω μεσω dock να τον δει οποιοδηποτε widnows PC

Nope

Link to comment
Share on other sites

Αυτά γίνονται μόνο σε εξωτερικούς δίσκους. Παίρνεις ένα μονοδισκο και κάνεις ο,τι θες με τους εξωτερικούς. 

 

Edit

 

https://www.synology.com/en-global/products/EDS14

 

Εάν πάρεις το παραπάνω και του συνδεσεις docking station κάνεις επίσης αυτό που θες. 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
4 hours ago, therock said:

Τι διαφορα εχει με το OMV που χω στησει

 

Στον σκοπό του, καμία. Απλά είναι η open source έκδοσης του λειτουργικού των Synology, και αρέσει σε αρκετούς ως περιβάλλον.

Άλλοι προτιμούν το BSD-based FreeNAS ή το NAS4Free, άλλοι Windows με storage spaces, κλπ...

 

Είσαι ευχαριστημένος από το OMV? Το είχα δοκιμάσει όταν πρωτοκυκλοφόρησε η έκδοση 3, αλλά δεν με ενθουσίασε...

Με τί filesystem το δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, minast said:

 

Στον σκοπό του, καμία. Απλά είναι η open source έκδοσης του λειτουργικού των Synology, και αρέσει σε αρκετούς ως περιβάλλον.

Άλλοι προτιμούν το BSD-based FreeNAS ή το NAS4Free, άλλοι Windows με storage spaces, κλπ...

 

Είσαι ευχαριστημένος από το OMV? Το είχα δοκιμάσει όταν πρωτοκυκλοφόρησε η έκδοση 3, αλλά δεν με ενθουσίασε...

Με τί filesystem το δουλεύεις?

 

Την 3 εχω και γω, γενικα δε μαρεσει που οταν τον ανοιγω θελει 1:30 λεπτο να μποοταρουν ολα τα services Και να γινουν προσβασιμα και με ψιλοξενερωνει. Επισης για να κανεις hotswap, θα πρεπει να καταργησεις τα share και να κανεις unmount για να βαλεις αλλο δισκο, πραμα που δε παιζει να αναιρεσω τοση δουλεια

 

EXT-4 εχω φορμαρει και μολις μου γινε κατι περιεργο πριν 2-3 μερες. Αντεγραφα κατι αρχειο σε ενα share για ενα απο τους 4 δισκους, και μολις ολοκληρωθηκε και εκλεισα το βραδυ το μηχανακι, απο την επομενη μερα που τον ανοιγω δεν βρισκω τα share αυτου του δισκου. Δε ξερω μηπως γεμισε και επειδη ο υπολογιστης δικτυακος που τον τροφοδοτει δε γνωριζει available filespace συνεχισε να του σπρωχνει και τον μπουκωσε..

 

Τον εβγαλα τον δισκο και σε dock των εβαλα στο λαπτοπ και με καποια utilities προσπαθουσα να τον διαβασψ (Στους αλλους ext4 βλεπει το structure) σε αυτον τιποτα. Μονο ανακτησει γιατι χαθηκε η πληροφορια του partition

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αρχισα να ξανασκεφτομαι τη λυση xpenology. Το OMV, αργει να μποοταρει (1:30+ λεπτο μετρημενο) και λεω να κανω δοκιμες

 

-Καθε δισκος που θα προστιθεται θα πρεπει να ειναι νεος, η να διαγραφεται για να γινει Populate ως new storage και να προστεθει σε volume για να τον δω? Δε θα μπορω δηλδη να βαζω-βγαζω δισκους?

 

Θελω με τη λυση αυτη να παιρνω εναν οποιοδηποτε δισκο και να τον βαζω στο dock και αντιστροφα

 

-Εγινε ερωτηησ πριν για fs αλλα δεν επεκταθηκαμε. Τωρα σε OMV εχω ext4, αλλα σε βινετακια για xpenology ειδα οτι προτιμανε το btrfs. Υπαρχει καποιος λογος για αυτο

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, therock said:

Αρχισα να ξανασκεφτομαι τη λυση xpenology. Το OMV, αργει να μποοταρει (1:30+ λεπτο μετρημενο) και λεω να κανω δοκιμες

 

-Καθε δισκος που θα προστιθεται θα πρεπει να ειναι νεος, η να διαγραφεται για να γινει Populate ως new storage και να προστεθει σε volume για να τον δω? Δε θα μπορω δηλδη να βαζω-βγαζω δισκους?

 

Θελω με τη λυση αυτη να παιρνω εναν οποιοδηποτε δισκο και να τον βαζω στο dock και αντιστροφα

 

-Εγινε ερωτηησ πριν για fs αλλα δεν επεκταθηκαμε. Τωρα σε OMV εχω ext4, αλλα σε βινετακια για xpenology ειδα οτι προτιμανε το btrfs. Υπαρχει καποιος λογος για αυτο

Ο χρόνος εκκίνησης για εμένα δεν είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, έχω ένα FreeNAS σε παλιό HP Microserver που κάνει > 5' να ξεκινήσει...

 

Δεν ξέρω για XPenology, αλλά τα Synology επιτρέπουν να μοιράσεις ήδη γραμμένους εξωτερικούς δίσκους, και να τους βάζεις/βγάζεις. Φαντάζομαι ότι δεν θα έχει διαφορά.

 

Το btrfs είναι πιο καινούργιο από ext4, θεωρητικά πιο ανθεκτικό σε απώλεια δεδομένων και έχει κάποιες επιπλέον λειτουργίες "σύγχρονων" fs.

Προσωπικά το έχω δουλέψει σε Synology, ενώ χρησιμοποιώ και ZFS σε FreeNAS. Και από τα δύο δεν έχω κάποιο παράπονο.
Μία πολύ επιφανειακή σύγκριση "εναλλακτικών" fs παρουσιάζεεται στο τέλος αυτού:

https://opensource.com/article/18/4/ext4-filesystem

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.