Jump to content



Akg k612 vs objective2 amp


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες, και ειδικά τους χρήστες-γνώστες ακουστικών με ενισχυτή. Μιας και τελευταία χρησιμοποιώ το stack του τίτλου, και πειραματίστηκα λιγάκι με eq για να διορθώσω κάποιες ψηλές συχνότητες των ακουστικών, αναγκάστηκα να "ρίξω" αρκετά την ένταση από πλευράς software για να μην έχω clipping. Αυτό όμως σημαίνει πως όταν θέλω να ακούσω δυνατά καποια κομμάτια, αναγκάζομαι να ανεβάσω αρκετά την ένταση από τον o2. Εδώ παρουσιάζεται το πρόβλημα μου: τα akg στην επίσημη τους ιστοσελίδα αναφέρουν πως η μέγιστη ισχύς εισόδου είναι στα 200mw, ενώ ο ενισχυτής στα 150 ohm μπορεί να δώσει μέχρι και 350mw(τα k612 είναι 120ohm) και είμαι αρκετα σίγουρος πως υπάρχει περίπτωση να υπερβώ το όριο που δίνει ο κατασκευαστής. Ερώτηση no1:μήπως τα specs που δίνει η akg είναι υπερπροστατευτικά, μιας και δεν βρήκα τίποτα στο google για νεκρά headphones από ενισχυτές ακουστικών τέτοιας κλάσης, και ερώτηση 2: αν κάνω-έχω κάνει ζημιά ήδη θα το είχα καταλάβει; Δηλαδή θα αλλοιωθεί κάπως ο ήχος χωρίς να υπάρχει αισθητή παραμόρφωση, ή απλά θα μυρίσω μια μέρα καμμένο και θα ακούσω δυνατούς ήχους σαν πυροβολισμούς; ?

 

Έγινε επεξεργασία από SupernovaGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.