Jump to content



Εξτρα μονιτορ και κάρτες γραφικών σε laptop


Recommended Posts

Καλησπερα παιδες!
Προχτες ήρθε στα χέρια μου η LG 27UD58 που είχα παραγγείλει, και την συνέδεσα στο λαπτοπ μου (Dell Inspiron 17R 5737 - FullHD version). To laptop έχει δύο κάρτες γραφικών, την κλασική ενσωματωμένη και μια AMD Radeon HD 8870M. Είχα παρατηρήσει ότι η AMD γενικά δεν αξιοποιούνταν, αλλα το απέδιδα στις χαμηλών απαιτήσεων εργασίες που έκανα. Όταν όμως συνέδεσα το μόνιτορ παρατήρησα ότι η gpu εξακολουθούσε να μην αξιοποιείται, με αποτέλεσμα να πέφτε η 4Κ ανάλυση πάνω στην ενσωματωμένη και αυτή να ζορίζεται τελικά.

 

Έρχονται λοιπόν οι ερωτήσεις μου:

1. Πώς μπορώ να ορίσω την AMD ως πρωτεύουσα GPU, ώστε να χτησιμοποιεί αυτήν το laptop; Έψαξα κάμποσο αλλα δε μπόρεσα να βγάλω άκρη. Έφτασα σε σημείο μέχρι και να απενεργοποιήσω την ενσωματωμένη ώστε να το "αναγκάσω" να χτησιμοποιήσει την dedicated, αλλά έχανε το σήμα για το δευτερο monitor.

 

2. Υπάρχει η δυνατότητα να ορίσω μια κάρτα να δουλεύει ένα μόνιτορ αποκλειστικά (πχ η AMD το LG και η ενσωματωμένη τη native οθόνη του laptop). Αν ναι, πώς;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνεχιζοντας την προσπαθεια να βγαλω ακρη βρηκα αυτες τις οδηγιες:

https://community.amd.com/docs/DOC-1314

 

Τις ακολουθησα, αλλα το μονο που καταφερα ηταν να μετονομαστει η dedicated GPU οταν εγκατεστησα τους τελευταιους drivers απο το site της AMD:

Graphics Card Manufacturer - Powered by AMD
Graphics Chipset - AMD Radeon R9 M200X Series
Device ID - 6821
Vendor ID - 1002
SubSystem ID - 05EE
SubSystem Vendor ID - 1028
Revision ID - 00
Bus Type - PCI Express 2.0
Current Bus Settings - PCI Express 2.0 x4
BIOS Version - 015.032.000.004
BIOS Part Number - BR45417.001
BIOS Date - 2014/03/17 01:55
Memory Size - 2048 MB
Memory Type - GDDR5
Memory Clock - 1000 MHz
Core Clock - 775 MHz
Total Memory Bandwidth - 64 GByte/s
Memory Bit Rate - 4.00 Gbps
2D Driver File Path - /REGISTRY/MACHINE/SYSTEM/ControlSet001/Control/Class/{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}/0001

 

 

Επίσης, σκαλίζοντας λίγο ακόμα βρήκα την καρτέλα για τα switchable graphics, αλλά οι εφαρμογές μου με ενδιαφέρουν (Chrome και VLC πρωτίστως) είναι κλειδωμένες σε "power saving mode" για κάποιο λόγο...

Captfgure.thumb.PNG.affd170d1bcafb29d4d62db763e82d4d.PNG

 

 

Και τελικά, ακόμα δεν έχω βρει πως να αξιοποιώ ταυτόχρονα μια GPU για κάθε μόνιτορ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.