Jump to content



Intel i5-8600k Stock Voltage ?


ngt

Recommended Posts

Καλησπερα ! Εστησα ενα καινουριο συστηματακι για τη παρτυ μου μετα απο καιρο.

- i5 8600k

- ASRock Z370 Extreme4
- 16gb DDR4 Corsair lpx 3000 C15
- Τροφοδοτικο Corsair AX860
- Ψυκτρα thermaliright macho rev2 140mm
-  Thermal Paste Diamond IC7

 Το προβλημα ειναι οτι ΧΩΡΙΣ overclocking πουθενα ειδα οτι ετρωγα μπλε οθονες και κολληματα και σε παιχνιδια (που ειχα και fps liimt και δε δουλευα 100%)
αλλα και σε περιβαλλον windows σε random φασεις με η χωρις φορτια.
Εκανα underclock καρτα γραφικων - μνημες και αναβαθμιση BIOS και παλι εκανε τα ιδια κολληματα.
Οποτε εστρεψα τη προσοχη μου στη CPU. Οποτε αρχισα τις δοκιμες: Σε prime 95 torture test (small ) καμια φορα ετρωγε κολλημα τα πρωτα 10 δευτερολεπτα καμια φορα αντεχε και 5-10 λεπτα.
Θερμοκρασιες ειμαι περιπου 58-64 μεχρι across all cores μεχρι που κολλησε. Αλλα οταν κολλαγε δεν εστρωνε με restart ουτε εμπαινε στο bios η αναβε η οθονη επρεπε να σβησω απο πισω το διαοκπτη του ρευματος.
 
Τωρα Χειροκινητα εβαλα ολα τα cpu cores να δουλευουν στην ιδια συχνοτητα και εβαλα VCORE OFFSET +50mv και LLC level3 απο το default LEVEL5.
Τωρα το καλο ειναι οτι δεν κολλαει στο prime απλα με πεταει μεσα σε λιγα δευτερολεπτα οτι αποτυγχανει το τεστ τουλαχσιτων δεν κολλαει το συμπαν.
Δειχνει 4300mhz και 1,20 - 1,23volt η cpu.


Αυτο που μου παρακινησε τη περιεργεια ειναι οτι με ολα stock-default. το CPU VCORE οταν ετρεχα prime αλλα και στο bios κυμαινοταν γυρω απο το 1,08v.
Αυτο που δεν καταφερα να βρω ειναι. >> ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΟΚ ΒΟΛΤΑΖ που δουλευει ο i5-8600k ???? <<<  Γιατι θα με τρελανει,
Εψαξα στο νετ και βρηκα στο guru3d ενα screenshot που δειχνει 1,2 βολτ http://www.guru3d.com/articles-pages/intel-core-i5-8600k-processor-review,4.html
Εμενα γιατι με ολα default στο bios παει 1,08 με 1,05volt ?

Εδω το screenshot ειμαι με ολα default που μετα απο λιγο μου κολλαει ολο το PC και πρεπει να σβησω τροφοδοτικο.

oc.jpg

Έγινε επεξεργασία από ngt
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, ngt said:

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΟΚ ΒΟΛΤΑΖ που δουλευει ο i5-8600k ????

αδερφε μου δεν υπαρχει stock voltage δυστυχως..........

με τι καρτα γραφικων εισαι????????????με την ενσωματωμενη????????????

το κολλημα στο κανει μονο οταν στρεσαρεις????????

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte 1080 εχω.
Καμια φορα κολλαει και στο boot
Τελικα μαλλον βρηκα τι φταιει --> Και πανω στις δοκιμες MEMTEST κακαρωσε εντελως το ενα module... Δευτερη φορα που μου την κανει corsair προιον.... Πρωτη ηταν το τροφοδοτικο τωρα η μνημη...Το καλο τεστ ειναι με το ενα στικ μνημης το κακο με τα δυο στικς επανω
Μετα απο αυτο το τεστ το δευτερο στικ δεν δουλευει καθολου μολις παει να το χρησιμοποιησει τρωει κολλημα το pc, αμα το βαλω σκετο δεν κανει καν bios post....

ddr4bothon.thumb.jpg.fbcc1bf73132264f33d6ad9688b96ca6.jpgddr4goodone.thumb.jpg.ff8c8574c01a837d3da0f80820092557.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.