Jump to content



Πρόβλημα σε WiFi με Speedport Entry 2i και Repeater mode του TP-LInk TL-WA801N


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έβαλα χτες ίντερνετ από τον ΟΤΕ και μου έφεραν αυτό το ρούτερ. Όλα δουλεύουν ρολόι εκτός από ένα σημείο. Στο κάτω σπίτι έχω βάλει 1 repeater για να επεκταθεί και εκεί το σήμα. Ενώ με την συνεργασία του με το ρούτερ της HOL οι συσκευές συνδέονταν ασύρματα στο repeater μια χαρά, τώρα με το speedport, παρά το ότι το wifi αναγνωρίζεται κανονικά από το TP-LINK και ενσύρματα οι 2 υπολογιστές συνδέονται πλήρως στο ίντερνετ, ασύρματα έχουμε πρόβλημα. Το κινητό όταν συνδεθεί με δυναμική ip μου βγάζει μήνυμα ότι το δίκτυο wifi δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο - πατήστε για επιλογές. Το γυρνάω σε στατική ip, συνδέεται στο ίντερνετ, αλλά κάθε 12 δευτερόλεπτα συνδέεται και αποσυνδέεται. Όταν το κινητό το πηγαίνω στο πάνω σπίτι και συνδέεται άμεσα στο speedport, το wifi του λειτουργεί κανονικά και δεν έχει αποσυνδέσεις με στατική ip. Ανεβάζω φωτογραφίες από τις ρυθμίσεις του TP-LINK. Έχετε καμιά ιδέα πού βρίσκεται το πρόβλημα; Από χτες που το σκαλίζω δεν έχω βρει λύση. Τα κενά σε MAC address τα έχω σβήσει εγώ.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα πριν 4 χρονια, αλλα με 2 repeater της TP-Link.

 

Δεν ΕΒΓΑΛΑ ποτε ακρη, τα εστειλα πισω το Πλαισιο, πηρα 2 Unifi, τα εβαλα σε repeater mode και δουλεψαν ΤΕΛΕΙΑ για τα επομενα 3 χρονια οπου και μετακομισα και αλλαξα setup.

 

 

Καλη τυχη... 

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχουμε θέμα μη συνεργασίας του  TP-LINK με το Speedport. Δυστυχώς είμαι εκτός εγγύησης, καθώς το έχω το repeater πάνω από 4 χρόνια. Θα προσπαθήσω να του βάλω custom firmware από ένα σαιτ που είχα βρει ή να του κάνω downgrade, μπας και αλλάξει γνώμη. Μια ζωή όμως να αγκομαχάω με αυτό το ίντερνετ στο σπίτι..... Ευχαριστώ για την πίκρα που μου έδωσες ?????

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι συμβατο με DD-WRT, και εχεις ορεξη για πειραμα, καντο.  Θα κερδισεις σιγουρα.

 

Δεν ξερω τι διαολο ειχαν κ δεν δουλεψαν ποτε. 3 εβδομαδες παιδευομουν, αλλα σκ@τουλες...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αποπειραθείς να δηλώσεις ότι έχεις πρόβλημα με το WiFi μήπως σου δώσουν κανένα Speedport Plus. Δεν είναι σίγουρο ότι θα βγάλεις άκρη, αλλά δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Εαν ειναι συμβατο με DD-WRT, και εχεις ορεξη για πειραμα, καντο.  Θα κερδισεις σιγουρα.

 

Δεν ξερω τι διαολο ειχαν κ δεν δουλεψαν ποτε. 3 εβδομαδες παιδευομουν, αλλα σκ@τουλες...

Α μπράβο και είχα ξεχάσει πώς το λένε το dd wrt.

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

Λοιπόν, πέρασα firmware dd wrt, μου έσπασε τα νεύρα μέχρι να βρω πώς το σετάρω, παραλίγο να brickάρω το repeater, αλλά τελικά όλα καλά. Σταθερή η σύνδεση στο ίντερνετ πλέον και από το κινητό. Το κακό είναι ότι αδυνατώ να γυρίσω το repeater σε stock, αλλά ας όψεται, βρήκα τι χρειάζεται για να δουλεύει ως τέτοιο με το dd wrt, οπότε είμαι καλυμμένος. Ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.