Jump to content


εκτύπωση ασύρματη από εκτυπωτή mobile


serpico75

Recommended Posts

Ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, πριν πάω σε αγορά εκτυπωτή που είναι ασύρματος.

Να ενημερώσω, χωρίς να θέλω να εκτυπώσω clouding.

 

α. Όταν λέμε ασύρματος, θα πρέπει στα specs να δω ότι είναι wi-fi direct, wireless direct printing, mobile print, Samsung mobile print (για π.χ. Samsung), Android printing, Apple AirPrint; Έχω μπερδευτεί. Ο καθένας (η κάθε εταιρία) λέει το δικό της. Πώς μπορώ να το ξεχωρίσω;

 

β. Γενικότερα, το ότι ένας εκτυπωτής εκτυπώνει ασύρματα, χωρίς την επέμβαση τοπικής ασύρματης συσκευής (access point, wi-fi router), έχει να κάνει με το ότι στηρίζεται στην τεχνολογία wi-fi direct; Λόγω αυτού εκτυπώνει; Έχω καταλάβει σωστά;

 

γ. Εάν όντως στηρίζεται στο wi-fi direct, ποιά είναι η max απόσταση που μπορώ να έχω το κινητό/tablet από τον εκτυπωτή, για να στείλω την εκτύπωση. Εάν, πάλι, δεν είναι αποκλειστικά το wi-fi direct, κάποιες διευκρινήσεις για το πού στηρίζεται η ασύρματη εκτύπωση;

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να εκτυπώσεις wifi direct αρκεί να συνδεθείς στο δίκτυο του εκτυπωτή. Ο άλλος τρόπος είναι να εκτυπώσεις από οπουδήποτε είσαι. Αυτό προϋποθέτει φυσικά να έχεις τροποποιήσει τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή σου. Αν σε βοηθάει έχω έναν εκτυπωτή της hp στον οποίο εκτυπώνω και με τους δύο τρόπους.

Sent from my TA-1012 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.