Jump to content



QNAP (FUJITSU CELVIN Q600) DISK UPGRADE.


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ στην κοινοτητα ,
θα ηθελα τις γνωσεις σας πανω στα φτηνα  ΝΑS  καθως τα δεδομένα που μπορω να βρω στο Ιnternet ειναι ελάχιστα.

είχα αγοράσει το 2010~2012 εναν NAS fujitsu celvin q600 
απο οτι εχω βρει και διαβάσει μέχρι σήμερα είναι στην ουσία ενα qnap με την σφραγίδα της fujitsu  ,  εχω δει μάλιστα και περιπτώσεις που περάσαν firmware της qnap σε αντίστοιχες συσκευές ,
το πρόβλημα μου είναι ..... ο δίσκος μέχρι σήμερα κάνει την δουλειά του απροβλημάτιστα , παρόλο της χαμηλές ταχύτητες που εχουν αυτα τα μοντέλα , σε αυτά που καλείται καθημερινά να κάνει τα καταφέρνει μια χαρά, αλλά..... είναι πολλά τα χρόνια , και αρχίζω και ανησυχώ για τον δίσκο . φοράει έναν   hitachi HDT721010SLA360ST6O  1TB και το smart τον βγάζει κατάσταση GOOD.
Σκέφτηκα την αναβάθμιση του  με έναν νέο σκληρό , επιθυμητή είναι η αύξηση της χωρητικότητας (2ΤΒ ) , εχω βρει την διαδικασία (νομίζω) .

Αλλά..... η υποστήριξη της fujitsu  , ειναι ανύπαρκτη , δεν υπάρχει καν στο support της το προϊόν πλέον ,
και αναρωτιέμαι :
- πως μπορώ να μάθω ποιο μοντέλο της qnap ειναι αυτο,
- πως μπορώ να σιγουρευτώ για την συμβατότητα της συσκευής μου με τον δίσκο που θα πάρω ,
- πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι θα μπορέσω να αυξήσω την χωρητικότητα .

επειδή το thelab εχει πολλούς NAS-ακιδες.... νομίζω οτι μόνο εδώ θα βρω βοήθεια.

PER.305634.jpg

 

 

ελπίζω να το έβαλα σε κατάλληλη κατηγορία.
ενα σχετικο θεμα που ειχα βρει (μέσο αναζήτησης του δίσκου) αυτό του

TifoziF1

Έγινε επεξεργασία από manos_ir
πρόσθεση στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το αντιστοιχο TS-119

Συμφωνα με τα Specs του TS-119 παιρνει τους παρακατω δισκους , αλλα επειδη δεν μιλαμε για το ιδιο προιον ακριβως δεν βαζω το χερι στην φωτια.

https://www.qnap.com/en-us/compatibility/?model=73&category=1

Απο ταχυτητα δεν θα δεις κατι καλυτερο απο οτι ειδα στα διαφορα Reviews.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις ολοκλήρωσα την διαδικασία .....
έγινε υπερβολικά εύκολα ,

πήρα έναν WD RED SERIES ....2TB  ,
τον σύνδεσα μέσο ενός εξωτερικού docking stasion , με e-sata στον Q600 μου ,
Toν έκανα μέσο RAID απο το μενού του ΝΑS  (δεν του έκανα διαμόρφωση όταν τον συνέδεσα, το έκανε μόνο του κατά τη δημιουργία RAID ) και μετά από ~2 μέρες που εφτιαξε το raid ,
πήρα ένα back up τα setting του NAS (όπως πρότειναν οι οδηγοί που βρήκα , αλλά δεν το χρειάστηκα )
έσβησα την συσκευή ,
αφαίρεσα τον σκληρό ,
την άναψα χωρίς σκληρό , (την βρήκα μέσο fujitsu finder , γιατι ολα τα setting δεν ισχύουν χωρίς σκληρό)

μου έβγαλε το μήνυμα οτι δεν βρέθηκε σκληρός , τον κούμπωσα εν λειτουργιά (hot plug), ειδε τον σκληρό , και μου ζήτησε να περάσω firmware ,
δεν εγκατέστησα νεο firmware , απλα έκανα reboot τον NAS ....
και όταν πήρε ξανά μπρος , ήταν όλα έτοιμα , όλα ίδια ,
η χωρητικότητα η μεγαλύτερη έτοιμη , δεν χρειάζεται να κάνω κάποιο extend το partition ,
δεν χρειάστηκε να κάνω σχεδόν τα μισά από όσα περιγράφουν κάποιοι οδηγοί στο internet  όπως αυτος ο γνωστος οδηγος 


 

ευχαριστώ για την βοήθεια ,
ήταν αρκετά απλό εν τέλη ...
νέος σκληρός , πάμε να βγάλει άλλα 7 χρόνια ....με το καλό .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.