Jump to content


Τηλεόραση σαν 4Κ monitor υπολογιστη;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Βρίσκομαι σε φάση που ψιλοαναζητώ οθόνη. Δεδομένου του ότι οι τιμές των αντιστοιχων μεγεθών είναι πολύ χαμηλότερες στις τηλεοράσεις έναντι των monitor, σκεφτόμουν μήπως άξιζε να στραφώ σε μια μεγαλύτερων διαστάσεων 4Κ τηλεόραση, μιας και το επιπλέον real estate θα με εξυπηρετήσει πολύ.

 

Καταλαβαίνω ότι το input lag είναι μεγαλύτερο στις τηλεοράσεις, αλλά έχω σταματήσει προ πολλού να παίζω παιχνίδια, οπότε δεν είναι κάτι πολύ βασικό για μένα, αρκέι να είναι ανεκτό.

 

Η χρήση που θα γίνεται θα είναι κυρίως productivity (browsing, κείμενα, παρουσιάσεις, φύλλα εργασίας) και media.

 

Κάθομαι ~80cm μακριά από την οθόνη, και σαν budget έχω ~300€.

 

Πώς το βλέπετε σαν ιδέα; Θα πρέπει να λάβω υπ'όψη μου και τίποτα άλλο;

 

Πιθανά μοντέλα/προτάσεις;

 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αδερφε εγω ειμαι με την sony kd55xe8505.........

δεν την εχω συνεχεια εχω και οθονη αλλα καμια φορα αραζω και λαλακιζομαι σε 4κ

λογο 55" μπορω και κανω και σερφαρισμα εκτος απο gaming................

θα σου εξηγησω το σκεπτικο μου και μου λες...................

ενας ξαδερφος πριν κατι χρονια πηρε και αυτος 4κ στις 42" και οταν εβαλα windows εψαχνα με μεγυνθυτικο φακο που ειναι το start.............

σερφαρισμα δεν μπορουσα να κανω γιατι δεν εβλεπα τα γραμματα με τπτ..............στο gaming ηταν καλα αλλα και παλι ειχα θεμα με το μενου του παιχνιδιου(δεν εβλεπα τις ρυθμισεις,επρεπε να παω πολυ κοντα)

η tv που πηρα βγαζει την 1080p στα 120hz οποτε ειναι αρκετα καλο πανελ............................

τωρα συγνωμη που δεν μπορω να σου κανω προταση για καποιο μοντελο,απλα πριν πας να παρεις κατι δες πως θα δειχνει την 4κ μην ψαχνεις να βρεις και εσυ μεγεθυντικο φακο........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν ειχα δει οτι εγραψες..............

Ναι στις 42" χωρις να πειραξω το scale εγω τα εβλεπα μικρα............

Τωρα στις 55" και με scale 100% μπορω να κανω και browsing.................

Αν μπορεις να το δεις απο κοντα καπου τοτε θα καταλαβεις...............μην κανεις αγορα και μετα τραβας τα..........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.