Jump to content



HTPC Case (γνώμες)


Obijuan83

Recommended Posts

Δεν είπα οτι το είπες τυχαία...και φυσικά ξέρω οτι το σύστημα ψύξης είναι σχετικά ανεπαρκές αλλά επαναλαμβάνω το σχετικά ανεπαρκές ο καθένας μας το ορίζει διαφορετικά...εμένα πλέον για να σου δώσω να καταλάβεις δεν με χαλάει να βλέπω οτι η 9800GTX μου ας πούμε idlάρει στους 62 βαθμούς...

Καταλαβαίνεις που θέλω να εστιάσω?

Yeah my boy καταλαβαίνω απόλυτα.;)

Δεν μιλαω για 62 βαθμους Idle....:D..(που σαφως και δεν ειναι ενοχλητικο)..:p

Θερμοκρασίες

Σε αυτόν τον τομέα η κάρτα δυστυχώς μας απογοήτευσε. Όπως είδαμε στην φωτοπαρουσίαση, η ψύκτρα της κάρτας δεν ήταν χάλκινη αλλά αλουμινένια, κάτι το οποίο μάλλον έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη θερμική απόδοσή της.

Όπως βλέπουμε με τον ανεμιστήρα στο Auto, η κάρτα σε idle δούλευε στους 80 βαθμούς, όταν άλλες κάρτες πιάνουν αυτούς τους βαθμούς σε κατάσταση load.

Όπως βλέπουμε με τον ανεμιστήρα στο Auto σε idle δούλευε στους 80 βαθμούς όταν άλλες κάρτες πιάνουν αυτούς τους βαθμούς σε κατάσταση load.

Σε load η κάρτα έπιασε το καυτό νούμερο των 95 βαθμών με θερμοκρασία δωματίου 33°C, κάνοντας την χρήση της δύσκολη σε ένα middle-end σύστημα.

Με μια όμως τροποποίηση καταφέραμε να τον τρέξουμε στο 100% με τις ανάλογες επιπτώσεις στα αυτιά μας όμως απ τον θόρυβο ο οποίος ήταν σχεδόν ανυπόφορος.Να φανταστείτε ότι η κάρτα στο auto είναι αθόρυβη και ο ανεμιστήρας να τρέχει περίπου στο 14-20%.Οι θερμοκρασίες έπεσαν κατά 30°C κάνοντας την κάρτα να τρέχει πιο "άνετα"

http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=1657&garpg=12

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα φιλε μου.Μια αποπειρα που εκανα να βαλω σε ενα silverstone Lc 14 M το W/C Corsair Cool απετυχε παταγωδως.Απλα δεν υπαρχει αρκετος χωρος.Θα πρεπει να μονταρεις τα μπροστινα του κουτιου, πιθανον να χρειαστει να βγαλεις τον μπροστινο ανεμιστηρα.Αν ομως τον χρησιμοποιησεις για ψυξη του ψυγειου θα φερνει ζεστο αερα μεσα οποτε παλι οι θερμοκρασιες στο εσωτερικο θα ειναι υψηλες.Παντως αν καταφερεις να βαλεις υδροψυξη θα με ενδιεφερε πολυ ο τροπος.Το μονο που ειχα καταφερει ειναι να βγαλω εκτος το ψυγειο και το tank και να τα βαλω στο πανω ραφι με μακριες σωληνωσεις.Δυστυχως ετσι ηταν εκτεθειμενα και την εβγαλα εντελως την υδροψυξη.

Επισης τα ΗTPC δεν ειναι για high end και ενεργοβορα συστηματα.

Ενας ψυχρος 3500+ μου "ψυνόταν" στους 55(60-70% συνεχες load) στις μεγαλες ζεστες.Και ολα αυτα με aftermarket ψυκτρα και αλλαγμενους ανεμιστηρες κουτιου.Ενταξει οι θερμοκρασιες δωματιου ηταν 37 βαθμοι, αλλα η ιδια cpu σε full atx κουτι τερματιζε στους 49 σε 100% load

Σκεψου ο Q6600 τι θα κανει.Κανενα μα κανενα απο τα 3 HTPC που εχω στησει δεν παιρνει δαφνες στις θερμοκρασιες στο εσωτερρικο του.Ειναι απλα θεμα αρχιτεκτονικης της μητρικης και του κουτιου.Συμεπως θελει εγγρατεια.

Τωρα η 4850 αν δεν εχει ψυκτρα που να βγαζει εξω απο το κουτι τον αερα θα τα κανει πολυ δυσκολα τα πραγματα εκει μεσα.Απο τις θερμοκρασιες λειτουργιας φαινεται πως ειναι πολυ τσιτωμενες απο μαμα αυτες οι καρτες.

Σου ευχομαι καλη τυχη παντως στο εγχειρημα.

Το κουτακι καλο φαινεται αλλα πηγαινε να το δεις σε καποια βιτρινα πρωτα.Τα προηγουμενα thermaltake απο τις φωτο πολυ ωραια φαινοντουσαν αλλα οταν τα εβλεπες με τα ματακια σου ηταν πολυ φθηνοκατασκευες σε σχεση με αλλες καταξιωμενες στο χωρο λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι το είπες τυχαία...και φυσικά ξέρω οτι το σύστημα ψύξης είναι σχετικά ανεπαρκές αλλά επαναλαμβάνω το σχετικά ανεπαρκές ο καθένας μας το ορίζει διαφορετικά...εμένα πλέον για να σου δώσω να καταλάβεις δεν με χαλάει να βλέπω οτι η 9800GTX μου ας πούμε idlάρει στους 62 βαθμούς...

Καταλαβαίνεις που θέλω να εστιάσω?

Obi ο αδερφός μου έβαλε την ίδια κάρτα σε full tower με αέρα. Μέτα από 1 Crysis benchmark high res η κάρτα έκαιγε. Μιλάμε για τουλάχιστο 100-90 Βαθμούς.

Η gtx τόσα δεν πιάνει o/ced. Απλά για να το ξέρεις όχι τίποτα άλλο δεν μιλάμε για μόνο 62 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα φιλε μου.Μια αποπειρα που εκανα να βαλω σε ενα silverstone Lc 14 M το W/C Corsair Cool απετυχε παταγωδως.Απλα δεν υπαρχει αρκετος χωρος.Θα πρεπει να μονταρεις τα μπροστινα του κουτιου, πιθανον να χρειαστει να βγαλεις τον μπροστινο ανεμιστηρα.Αν ομως τον χρησιμοποιησεις για ψυξη του ψυγειου θα φερνει ζεστο αερα μεσα οποτε παλι οι θερμοκρασιες στο εσωτερικο θα ειναι υψηλες.Παντως αν καταφερεις να βαλεις υδροψυξη θα με ενδιεφερε πολυ ο τροπος.Το μονο που ειχα καταφερει ειναι να βγαλω εκτος το ψυγειο και το tank και να τα βαλω στο πανω ραφι με μακριες σωληνωσεις.Δυστυχως ετσι ηταν εκτεθειμενα και την εβγαλα εντελως την υδροψυξη.

Επισης τα ΗTPC δεν ειναι για high end και ενεργοβορα συστηματα.

Ενας ψυχρος 3500+ μου "ψυνόταν" στους 55(60-70% συνεχες load) στις μεγαλες ζεστες.Και ολα αυτα με aftermarket ψυκτρα και αλλαγμενους ανεμιστηρες κουτιου.Ενταξει οι θερμοκρασιες δωματιου ηταν 37 βαθμοι, αλλα η ιδια cpu σε full atx κουτι τερματιζε στους 49 σε 100% load

Σκεψου ο Q6600 τι θα κανει.Κανενα μα κανενα απο τα 3 HTPC που εχω στησει δεν παιρνει δαφνες στις θερμοκρασιες στο εσωτερρικο του.Ειναι απλα θεμα αρχιτεκτονικης της μητρικης και του κουτιου.Συμεπως θελει εγγρατεια.

Τωρα η 4850 αν δεν εχει ψυκτρα που να βγαζει εξω απο το κουτι τον αερα θα τα κανει ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα εκει μεσα.

Obi ο αδερφός μου έβαλε την ίδια κάρτα σε full tower με αέρα. Μέτα από 1 Crysis benchmark high res η κάρτα έκαιγε. Μιλάμε για τουλάχιστο 100-90 Βαθμούς.

Η gtx τόσα δεν πιάνει o/ced. Απλά για να το ξέρεις όχι τίποτα άλλο δεν μιλάμε για μόνο 62 βαθμούς.

Όπως το βλέπεις στην φωτό έτσι ακριβώς θα μπει και μέσα στο Τhermaltake...είναι όλα υπολογισμένα και υπάρχει και αρκετός ''αέρας''.Επίσης ένα + στο ΤΤ είναι ότι έχει αρκετές τρύπες σε κάθε πλευρά για αέρα...Κυριακή κοντή γιορτή που λένε, απο βδομάδα θα το έχω και θα ποστάρω φωτό.

Όσο για κάρτα γραφικων τελικά θα βάλω μια 8800GT που τσίμπησα τότε με τις προσφορές (με ψύκτρα zalman οπότε όλα καλα...)

@masxerfkartis δεν κατάλαβα τι λες...αν μπορείς επανέλαβε τι εννοεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.