Jump to content



GSkill Sniper


Recommended Posts

Καλησπερα!

Προσφατα, σημερα δηλαδη, παρελαβα τις νεες μου RAM και ειναι GSkill Sniper, για την ακριβεια ειναι αυτες εδω.

https://b.scdn.gr/images/sku_main_images/003920/3920448/Sniper_DDR3_DIMM_Dual.jpeg

Και βλεπω πως δεν εχουνε κατι απο πανω για να κραταει την θερμοκρασια.

 

Για παραδειγμα, πριν απο αυτες ειχα GSkill RipJaws αλλα και GSkill Trident.

https://c.scdn.gr/images/sku_main_images/008850/8850175/20160419102232_g_skill_ripjawsx_16gb_ddr3_1600mhz_f3_1600c9d_16gxll.jpeg

https://c.scdn.gr/images/sku_main_images/001749/1749061/14056753-3336.jpg

Και οι δυο αυτες RAM εχουνε κατι απο πανω που και καλα κραταει μια θερμοκρασια αλφα, σαν ψυγειακι και καλα αν δεν κανω λαθος, περα απο την ομορφια που δινει παραπανω εννοειται.

 

Το ερωτημα μου τωρα ειναι γιατι η GSkill Sniper δεν εχουνε κατι τετοιο? Δεν χρειαζεται? Το εχουνε διαφορετικα?

Οταν μιλησα με το καταστημα που εκανα την αγορα μου ειπανε πως ετσι βγαινουνε αυτες ετσι ειναι τα μοντελα σε ολες τις Sniper και πως για ψηξη ειναι το εικονικο οπλο που εχει πισω και μπροστα, απο πανω δεν εχει κατι, που πραγματι ετσι τις βλεπω παντου αυτες τις RAM.

 

Ξερω οτι ειναι εφορου ζωης, ξερω πως παλια δεν ειχαμε τετοια και ειχαμε σκετο το πρασινο, και δυσκολα να ανεβασει θερμοκρασια τρελη.

Απλα θα ηθελα να ρωτησω ετσι ειναι αυτες οι RAM η παιζει κατι? Θα εχω κανενα προβλημα? Η απλα ειναι ομορφια ολο το αλλο απο πανω?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Μη σκας καν , οι μνημες ειναι πιστολια , τις εχω εδω και χρονια 

 

Για να τις εχεις στο προφιλ σου και να το λες μαλλον κατι παραπανω θα ξερεις.

Απλα μου εκανε εντυπωση πως δεν εχει κατι απο πανω, μαλλον ειναι θεμα μαρκετινγκ απο οτι καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

 

Για να τις εχεις στο προφιλ σου και να το λες μαλλον κατι παραπανω θα ξερεις.

Απλα μου εκανε εντυπωση πως δεν εχει κατι απο πανω, μαλλον ειναι θεμα μαρκετινγκ απο οτι καταλαβαινω.

 

 

Δεν υπαρχει πιο απλο πραμα απο την μνημη ram ,  

Το ρευμα που τραβαει ειναι τοσο γελοιο , που καν η ιδεα υπαρξης ψυχτρας ειναι για ψυχαναγκαστικους . Οποτε τις βαζουν για το look ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

 

 

Δεν υπαρχει πιο απλο πραμα απο την μνημη ram ,  

Το ρευμα που τραβαει ειναι τοσο γελοιο , που καν η ιδεα υπαρξης ψυχτρας ειναι για ψυχαναγκαστικους . Οποτε τις βαζουν για το look ....

 

Μαλλον τετοιος ειμαι και εγω για αυτο μου εκανε εντυπωση λολ.

Παντως αφου τις εχεις τις RAM και τις ξερεις οκ με καλυψες κατα καποιο τροπο και σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, MaZzzZ said:

Το ερωτημα μου τωρα ειναι γιατι η GSkill Sniper δεν εχουνε κατι τετοιο? Δεν χρειαζεται? Το εχουνε διαφορετικα?

Οταν μιλησα με το καταστημα που εκανα την αγορα μου ειπανε πως ετσι βγαινουνε αυτες ετσι ειναι τα μοντελα σε ολες τις Sniper και πως για ψηξη ειναι το εικονικο οπλο που εχει πισω και μπροστα, απο πανω δεν εχει κατι, που πραγματι ετσι τις βλεπω παντου αυτες τις RAM.

 

Ξερω οτι ειναι εφορου ζωης, ξερω πως παλια δεν ειχαμε τετοια και ειχαμε σκετο το πρασινο, και δυσκολα να ανεβασει θερμοκρασια τρελη.

Απλα θα ηθελα να ρωτησω ετσι ειναι αυτες οι RAM η παιζει κατι? Θα εχω κανενα προβλημα? Η απλα ειναι ομορφια ολο το αλλο απο πανω?

 

Ευχαριστω. 

η απαγωγη της θερμοκρασιας γινεται απο τις ψυκτρες που πατανε πανω στα τσιπακια

αφου και οι gskill sniper εχουν ψυκτρα γιατι εχεις προβλημα???????

σε προβληματιζει το διαφορετικο σχεδιο της ψυκτρας?????παλι κανει δουλεια...........

παλια πριν αρχισουν να βαζουν ψυκτρες στις μνημες εβαζα κατι τετοιο....

Screenshot_6.jpg.c17b1142ff08fcfe032a692b2f912377.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος alexcrx έγραψε:

η απαγωγη της θερμοκρασιας γινεται απο τις ψυκτρες που πατανε πανω στα τσιπακια

αφου και οι gskill sniper εχουν ψυκτρα γιατι εχεις προβλημα???????

σε προβληματιζει το διαφορετικο σχεδιο της ψυκτρας?????παλι κανει δουλεια...........

παλια πριν αρχισουν να βαζουν ψυκτρες στις μνημες εβαζα κατι τετοιο....

Screenshot_6.jpg.c17b1142ff08fcfe032a692b2f912377.jpg

 

Απλα ειχα να δω καιρο μνημες RAM χωρις να εχει κατι στο πανω μερος, ειχα να δω απο εποχη DDR2 που ηταν μονο πρασινες δηλαδη.

Και για αυτο ηθελα να ρωτησω τι παιζει, αν η ψυξη ειναι παλι καλι χωρις το απο πανω μερος.

Γιατι οταν τις εβλεπα τις GSkill Sniper σε φωτογραφιες νομιζα πως ειχανε κατι τετοιο πανω εκει που ειναι και καλα το σχεδιασμενο οπλο, και οταν τις παρελαβα σημερα τις ειδα να μην εχουνε κατι τετοιο εκει πανω, οπως ειπα ειχα παλια Trident και RipJaws και απλα μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ηξερα πως οι Sniper δεν εχουνε κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 20/12/2018 at 3:01 ΠΜ, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

Απλα ειχα να δω καιρο μνημες RAM χωρις να εχει κατι στο πανω μερος, ειχα να δω απο εποχη DDR2 που ηταν μονο πρασινες δηλαδη.

 

Πόσες τέτοιες πράσινες έχεις "κάψει"; Θα σου πω πόσες έκαψα εγώ, σε παλιότερα συστήματα. 

Καλά μάντεψες. Καμία !!

Δεν έχουν ανάγκη. Για extreme overclockers κλπ κλπ, υπάρχουν γυμνές μνήμες που τις βάζουν σε νερά και δεν συμμαζεύεται. Δεν έχουν ανάγκη και είναι g.skill= εγγύηση ;) 

Πληροφοριακά, είχα τις Ares (όχι mares koukonares :p ), και έχουν πωληθεί, δεν έχουν το παραμικρό θέμα ούτε είχαν ποτέ. Δούλευαν στο 1.65v@2133Mhz επί χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.