Jump to content



Laptop από ebay


abril

Recommended Posts

 

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να πάρω ένα μεταχειρισμένο laptop από Αμερική 14αρι περίπου στα 200-250 με μεταφορικά περίπου, ξέρετε τι παίζει με το τελωνείο γιατί έχω καιρό να πάρω από Αμερική και δεν ξέρω πως είναι πλέον.? μην πάει ο κούκος αηδόνι ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν είναι στο global shipping programme (στο γράφει αν πας στο shipping and payments)
προπληρώνεις το τελωνείο (όπως και σε προιόντα του αμερικάνικου αμαζον) θα στο βγάλει στο checkout
εαν δεν είναι στο global shipping
στην καλύτερη αν δεν θυμάμαι λάθος 15ευρώ + 24% φπα (σε όλο το ποσό με τα μεταφορικά) ή ότι γουστάρει ο τελώνης (οκ όχι ακριβώς έτσι αλλά με καταλαβαίνεις)

αλλά αφού μιλάς για 14αρη και 200-250
υποθέτω ψάχνεις κάτι σε thinkpad/latitude
δες και το ευρωπαικό ebay (μπόλικα έχει το γερμανικό)
οκ το keyboard layout είναι σπαστικό αλλά κάνεις δουλειά και δεν έχεις τελωνείο στο κεφάλι σου
 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, shattered said:

Εαν είναι στο global shipping programme (στο γράφει αν πας στο shipping and payments)
προπληρώνεις το τελωνείο (όπως και σε προιόντα του αμερικάνικου αμαζον) θα στο βγάλει στο checkout
εαν δεν είναι στο global shipping
στην καλύτερη αν δεν θυμάμαι λάθος 15ευρώ + 24% φπα (σε όλο το ποσό με τα μεταφορικά) ή ότι γουστάρει ο τελώνης (οκ όχι ακριβώς έτσι αλλά με καταλαβαίνεις)

αλλά αφού μιλάς για 14αρη και 200-250
υποθέτω ψάχνεις κάτι σε thinkpad/latitude
δες και το ευρωπαικό ebay (μπόλικα έχει το γερμανικό)
οκ το keyboard layout είναι σπαστικό αλλά κάνεις δουλειά και δεν έχεις τελωνείο στο κεφάλι σου
 

ναι  thinkpad ψάχνω κανένα πιο ελαφρύ γιατί το δικό μου είναι 17αρι και μαζί με το τροφοδοτικό είναι 5+ κίλα και έχω βαρεθεί να το κουβαλάω?, αρχικά τα έβλεπα απο γερμανία αλλά το κακό είναι ότι στην αμερική μπορείς να βρεις το ίδιο μείον 100-150 με καλύτερα specs (ram ssd panel), πριν καμία 3ετία αν σου ερχόταν με USPS δεν πλήρωνες τίποτα (συνήθως) και δεν ξέρω αν ισχ΄θει το ίδιο καθεστώς ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.