Jump to content


παρακαλώ άμεση βοήθεια !!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πήρα το μεσημέρι από e-Shop αυτό το usb wi-fi. Το ήθελα για windows 7 64-bit σε turbo-x.

 

Πρόκειται για αυτής της εταιρίας:

 

http://www.logilink.eu/Produkte_LogiLink/Aktive_Netzwerkkomponenten/Wireless_LAN_USB_Adapter/Wireless_LAN_USB_20_Nano_Adapter_80211n_WL0084B.htm

 

Είδα, λοιπόν (πριν την αγορά), ότι είναι ok για w7, και το αγόρασα. Πριν λίγο, πήγα να το εγκαταστήσω στα 7, αλλά δεν το βλέπουν.

Στο device manager το δείχνει με ερωτηματικό.

Έχει μόνο setup.exe. Στο setup σε ρωτάει εάν θέλεις να βάλεις μόνο τον driver ή καί εφαρμογή. Ό,τι από τα 2 και να κάνω, δεν πιάνει.

Κάνω ακριβώς ότι και στο βίντεο ο τύπος:

 

https://www.youtube.com/watch?v=rl8BI-Rx0sw

 

Αυτός το κάνει το setup να μπεί καί ο driver καί η εφαρμογή. Δεν διαφέρει σε τίποτα από το σκέτο driver.

Σκέφτηκα μήπως είναι ελαττωματικό το usb wifi. Πήγα σε ένα desktop που έχω, σύνδεσα επάνω έναν δίσκο με w8.1, και έκανα εκεί το setup (απ' το ίδιο αρχείο με του laptop - το οποίο έχω κατεβάσει από την εταιρία στο link παραπάνω), και εκεί δούλεψε μιά χαρά.

Στο device manager στα w8.1 το περιγράφει RTL8188EU.

Και στα details (καί στα w7 καί στα w8.1) αναφέρουν: VID_0BDA και PID_8179

 

Είναι της realtek το τσιπάκι. Επίσης, στο video στο youtube παραπάνω, ο τύπος το κάνει το setup σε w7.

Επειδή επείγομαι πολύ, με όλα αυτά που σας δίνω σαν πληροφορίες, μπορείτε να με βοηθήσετε με driver για w7 64-bit; Ψάχνω και γω στο μεταξύ.

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!

 

Ναι, αυτούς έχω κατεβάσει και γω. Αυτό το zip είναι. Δεν υπάρχει κάποιο άλλο.

 

Στο site της realtek, εάν κάνεις αναζήτηση RTL8188EU σε πάει εδώ:

 

https://www.realtek.com/en/products/communications-network-ics/item/rtl8188eus

 

Είναι ουσιαστίκά το ίδιο. Με περισσότερες λεπτομέρειες. Ας το πούμε είναι το RTL8188EUS. Εάν το ψάξετε με VID και PID μπορεί σε κάποια site να το βρείτε RTL8188EUS. Ψάχνω καί στο site της realtek αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι.

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να σβήσεις οτι driver έχει περαστεί και να κάνεις εγκατάσταση κάποιον generic των windows.

 

Το οτι παίζει σε άλλον υπολογιστή κανονικά σίγουρα σημαίνει οτι δεν φταίει το stickακι πάντως.

Τα windows είναι αναβαθμισμένα στην τελευταία έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι προσπάθεια έκανα μέχρι τώρα, πάντα έσβηνα ότι έβαζα, πριν βάλω κάτι ξανά. Οπότε, απ' αυτό είμαστε ok.

 

Τώρα, σχετικά με αυτό που με ρωτάς, ναι, είναι update.

 

Κατάβασα από εδώ το δεύτερο:

 

https://www.driverscape.com/download/realtek-rtl8188eu-wireless-lan-802.11n-usb-2.0-network-adapter

 

Το πρώτο, είναι πολύ μικρό για να το δοκιμάσω. Επίσης, βάζοντας αυτό το δεύτερο που λέω, τα windows όντως το βάζουν στο device manager σαν RTL8188EU, αλλά με θαυμαστικό. Την εγκατάσταση την ολοκληρώνουν με ένα μήνυμα, δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς, κάτι σαν δεν πιστοποιούν τον driver, κάτι τέτοιο.

Έλεγα να δοκιμω καί άλλα παρακάτω αρχεία της σελίδας που δίνω, αλλά σκέφτηκα ίσως φταίει ότι είναι turbo-x. Οπότε, για να αποκλείσουμε το turbo-x (ή να αποδειχθεί ότι άλλη μιά φορά φταίει !!!! ) θα κάνω το εξής:θα πάω στο desktop με τον σκληρό με τα w8.1, θα συνδέσω έναν άλλο δίσκο με 7, και θα δοκιμάσω να κάνω εκεί εγκατάσταση.

Περιμένετε λίγο, να τεστάρω, και επανέρχομαι . . .

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τελικά ούτε στο desktop με 7άρια δούλεψε.

Θα δοκιμάσω με άλλα αρχεία της σελίδας που δίνω.

Αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο που δεν θέλω αυτή τη στιγμή ούτε να σκέφτομαι:δεν έχουν φτιάξει καλά drivers για 7. Με απλά λόγια, δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή drivers για 7.

Λόγω της κατάστασης που είναι μεγάλη ιστορία, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι αυτή τη στιγμή να μη μπορώ να βρω για 7.

Δεν μπορεί. Δεν μπορεί να γράφει η εταιρία στο site ότι υπάρχουν για 7, και να μην δουλεύουν.

Θα δοκιμάσω και αυτό με τον generic πριν προχωρήσω με άλλους drivers της σελίδας.

Πάντως, εάν βρείτε στο μεταξύ κάτι, πολύτιμο !!!

Δεν ξέρω. Ίσως παρασύρθηκα από το ένα και μοναδικό σχόλιο που είχε στη σελίδα τού e-Shop που δίνω. Είναι το μοναδικό σχόλιο που κάνει αυτός που το πήρε και του έπαιξε σε raspberry. Εάν πρόκειται για αυτό, δυστυχώς έπεσα επάνω στην ακόλουθη σελίδα που λέει πως κάνεις με αυτό το usb το raspberry σου ένα access point. Δεν έχει καμία σχέση με windows 7 το raspberry στην περίπτωσή μου.

 

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=85394

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξε !!! Κουφό, αλλά θα σας πω πως. Και ήθελα τη γνώμη σας.

Από τη σελίδα παραπάνω, έχω δοκιμάσει, όπως σας είπα το δεύτερο download, και δεν έπαιξε.

Μετά έχει άλλα δύο downloads. Από τα άλλα δύο, όπως θα δείτε, το πρώτο δεν έχει για 7. Το δεύτερο, εάν το κατεβάσετε, έχει για tp-link.

Δοκίμασα με το δεύτερο. Έκανα update driver, και το πήρε successfully χωρίς μήνυμα λάθους ή κάποιο θαυμαστικό.

Το έχει στο device manager σαν

 

TP-LINK Wireless USB Adapter

και στα details

This device is working properly.

και δουλεύει κανονικά.

Είναι σαν ένας generic driver. Όπως μου είπες (δηλ. να βάλω generic). Απλά, αντί generic, δούλεψε με αυτής της σελίδας με tp-link. Στο device manager, όπως είπα πιό πάνω, το έχει απλά σαν TP-LINK Wireless USB Adapter. Απ' αυτό, λέω, πως μάλλον πρόκειται για generic.

 

Πάντως, ο τίτλος της σελίδας είναι για αυτό το chip. Μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο. Δε θυμάμαι με τί device:κάρτα ήχου ή ethernet πρέπει να ήταν. Να μην δουλεύει ο νεώτερος (τελευταίος) driver, και να δουλέψει με rollback driver.

 

Πάντως, για την ώρα δουλεύει. Ελπίζω να μην αρχίσει τις μπλε οθόνες !!!

 

Πάντως, είμαι υπό δοκιμή. Just keep around! ?

 

Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια !!

Έγινε επεξεργασία από serpico75
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.