Jump to content



Γνώμες και απόψεις για σύνθεση pc


kontak

Recommended Posts

Αντί για waterco...αποφάσισα να κάνω πρώτα μία αναβάθμιση και μετά να πάρω water...οπότε

σκέφτομαι να πάρω της gigabyte την K8NXP SLI δεν ειναι καλή; όλο για dfi βλέπω μέσα στο site.Εγώ βέβαια είμαι φανατικός της gigabyte!!

Μνήμες :Corsair TwinX 3200 XL (2x512) (έχω στο μυαλό μου βέβαια και της ocz του multirama αλλα και τις kingston KHX3200ULK2/1G )

cpu: 3500+ amd αλλά κάτι άκουσα και για 3600+ αλλά δεν τον βρίσκω πουθενά

case της thermaltake το armor ,είναι καλό; γιατί ακούγεται γενικά ότι δεν είναι καλής ποιότητας της thermaltake τα προιοντα.

και τροφοδοτικό επίσης της thermaltake το 680 w.

Για κάρτα γραφικών δεν ξέρω ακόμα θα δω τι θα περισσέψει αν και κλείνω προς την

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=872&Nav_Section_Id=20&Catalog_Id=1&Product_Id=240394&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Ακούω τις γνώμες σας και της παραλλαγές σε όλα(mb,cpu,ram,case,psu,vga)

Link to comment
Share on other sites

1) Γιατι να βιαστεις απο τωρα αφου αναμενονται οι DUAL CORE τοσο της intel οσο και της AMD σε λιγο καιρο

2) Oxi 3600

3700+ με 1 ΜΒ cache μαλλον εννοεις

3) Οσο αφορα καρτες γραφικων εφοσον θα αγορασεις SLI μητρικη μαλλον θα πρεπει να προτιμησεις λυση απο την Nvidia (Geforce και οχι Radeon)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot

1) Γιατι να βιαστεις απο τωρα αφου αναμενονται οι DUAL CORE τοσο της intel οσο και της AMD σε λιγο καιρο

2) Oxi 3600

3700+ με 1 ΜΒ cache μαλλον εννοεις

Οπως ειπε και ο Vasot, 3600+ ΔΕΝ υπαρχει, τουλαχιστον ακομα, ισως στο μελλον. Ο 3700+ ομως ειναι για 754 μητρικη οποτε παλι δεν ειναι επιλογη για την μητρικη που θελεις να παρεις.

Καταληγεις ειτε στον 3500+, ειτε μετα ξεφευγεις στα λεφτα και αγοραζεις 3800+.

Πιστευω οτι με την gigabyte θα μεινεις αρκετα ικανοποιημενος, και απο αποψη εξοπλισμου αλλα και απο θεμα overclocking. Μην περιμενεις βεβαια να φτασεις στον θεο, αλλα οπως ολες οι Nforce4 κλοκαρει αρκετα καλα.

To thermaltake της Armor εχω κι εγω(το αλουμινιο), πηγαινε σε ενα multirama δες το και live, και αν σου αρεσει απλα παρτο. Το ποσο καλο ειναι ενα κουτι και ποσο αρεσει στον καθενα ειναι κατι τελειως υποκειμενικο. Εγω π.χ. βρηκα αισχρο το Stacker, αλλα ξετρελαθηκα με το Armor, ασχετως αν καποιοι διαφωνουν εντελως μαζι μου.

Η καρτα αρκετα καλη αλλα θα ελεγα να κοιταξεις για αλλη μαρκα ωστε να γλιτωσεις καποια χρηματα(υπαρχουν 6600GT με 170 τελικη) ωστε να μπορεσεις να παρεις και το Silencer 6 για να την ψυξεις.

Για μνημες θα προτεινα τις TwinMOS SpeedPremium που εχουν τα Multirama. Value for Money.

PSU τωρα οτι περισσοτερο απο Enermax 465 πιστευω οτι θα σε αφησει απολυτα ικανοποιημενο. Αν καταφυγεις στο Tagan, ψαξτο λιγο το θεμα γιατι εχουν βγαλει καποια μικροπροβληματακια.

Link to comment
Share on other sites

Τον 3600+ τον ειδα απο εδω:

http://www.giga-byte.gr/Motherboard/Support/CPUSupportList/CPUSupportList_GA-K8NXP-SLI.htm

Οι dual core ομως τι τιμη θα εχουνε;μηπως θα ειναι ακρβοι;

ο θεος ποιος ειναι η dfi;

Δηλαδη οι twinmos ειναι καλυτερες απο τις corsair τις συγκεκριμενες ;

Το τροφοδοτικο της thermaltake μου αρεσε γιατι δινει και για τις δυο pci-x τροφοδοσια και κατεβαζει και τις στροφες αυτοματα στους 2 ανεμιστηρες τις αναλογα με την θερμοκρασια και ειναι και 680 w.Τα enermax ποιο μαγαζι τα φερνει ελλαδα παντα;

Βασικα για το armor ρωτισα γιατι μου ειπανε οτι εχει πλαστικη βαση ,ισχυει αυτο;θα παω απο multirama να το δω και απο κοντα!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστη η Gigabyte. Ξερει πολυ καλυτερα τους επεξεργαστες που μπαινουν στο mobo της απο την ιδια την μαμα εταιρια AMD.

Δεν ειπα οτι ο θεος ειναι η DFI, ειπα απλα οτι η Giga δεν προκειται να παει στον Θεο. Τωρα γιατι δεν θα παει? αν την αγορασεις ισως το καταλαβεις μονος σου.

Οι TwinMOS που σου προτεινα κοστιζουν περιπου οσο οι απλες 512αρες μνημες και ειναι UTT. Δηλαδη τα 250 περιπου με 3.4 ταση και 1.5-2-2-0 τα εχεις ακομα και με μετρια κομματια.

Βεβαια θα πρεπει να αναλογιστεις που να βρεις τοση ταση στην gigabyte οποτε ακυρη η επιλογη μνημης. Παρε τις corsair.

Το Armor εχει μονο πλαστικα ποδια και οχι βαση.

Για το τροφοδοτικο σου ειπα οτι οτιδηποτε ανωτερο του enermax 465 ειναι καλη επιλογη αρα μπορεις να παρεις και το thermaltake που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 02:20]

Για μνημες θα προτεινα τις TwinMOS SpeedPremium που εχουν τα Multirama. Value for Money.

.

Τα Multirama δεν έχουν SpeedPremium. Είχανε φέρει μια παρτίδα πριν ένα μήνα αλλά έκτοτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ok μάλλον αυτα που ειπα θα παρω αν και τωρα που διαβασα το review του armor ειδα οτι το μαυρο που θελω ειναι μεταλλο που προφανως σημαινει οτι θα΄ναι ψηλο βαρη αλλα δεν πειραζει δεν θα το εχουμε στη πλατη μας ...

Βρηκα στο multirama την Leadtek PCX GeForce PX6600GT TDH Extreme Special Edition και διαβασα κατι Review και τεστ και την βγαζανε την πιο γρηγορη 6600 gt,,τι εχετε να πειτε γιάυτην:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kontak

Βρηκα στο multirama την Leadtek PCX GeForce PX6600GT TDH Extreme Special Edition και διαβασα κατι Review και τεστ και την βγαζανε την πιο γρηγορη 6600 gt,,τι εχετε να πειτε γιάυτην:

Πεταμενα λεφτα πιστευω, μονο αν εισαι αναγκασμενος να την αγορασεις, παρτην. Ολες οι 6600GT παιζουν στους χρονισμους της με πολυ μικρο overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.