Jump to content



Μπαταρίες ΑΑ ΑΑΑ


panos 12

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,  θέλω να ρωτήσω τι μάρκα μπαταρίες αγοράζεται  και ποιες είναι καλές δηλαδή να κρατάνε και να αντέχουν, έχω δει ότι επώνυμες μπαταρίες δεν κρατάνε και πολύ σε σχέση με κάτι κινέζικες οι οποίες αντέχουν αρκετά,  για παράδειγμα  η huahong οι οποίες είναι φουλ κινέζικες αντέχουν αρκετά σε σχέση ας πούμε με τις varta. Τώρα τελευταία υπάρχουν και αυτά τα κουτάκια με 10 μπαταρίες μέσα, πήρα αυτές της toshiba με 5,49 από το public δεν αντέχουν και πολύ ενώ είναι επώνυμες, από την άλλη ομως  είναι αξιόπιστες. Ερχόμαστε τώρα στο θέμα το οποίο κάποιες μπαταρίες sony αυτές του ΙΚΕΑ οι κίτρινες, καθώς και maxell panasonic  varta οι οποίες τις παίρνεις  τις βάζεις ας πούμε σε ραδιόφωνα σε διάφορες συσκευές και μετά από 2 με 3 μέρες βγαζουνε υγρά γιατί γίνεται αυτό; και την ώρα που δουλεύει και η συσκευή κιόλας,  άρα δεν της κλείσανε καλά; έγινε κάτι άλλο;  σε πολλές συσκευασίες απ έξω έχουνε βάλει κάποιες εταιρείες όπως πχ η energizer ''no leaks guarantee''  άρα θέλει μεγάλη προσοχή τι μπαταρία  θα πάρουμε πλέον, το κακό είναι ότι αμα βγάλει υγρά άντε να καθαρίσεις τα σύρματα.  Θυμάμαι δεκαετία 90 με τα gameboy τότε όλοι μας χαλάσαμε πολλές μπαταρίες πιστεύω δεν είχαμε τέτοια θέματα   οποτε η ερωτηση μου ειναι ποια μάρκα είναι καλή πλέον και ποια είναι και αξιόπιστη σαν μπαταρία  καθώς και οι industrial αν είναι κι αυτές καλές energizer duracell κα

Link to comment
Share on other sites

Όχι VARTA, είναι μάπα.

Εγώ παίρνω ΙΚΕΑ (πολύ καλές) και όταν ο βασιλόπουλος έχει τις δικές του σε προσφορά  μία συν μία δώρο τις συσκευασίες των 10.

Επίσης πάρα πολύ καλές είναι οι επαναφορτιζόμενες του ΙΚΕΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλες μπαταριες με αξιοπιστια και με καλη χωρητικοτητα εχουν και τα λιντλ.

Παλιοτερα ειχα παρει και απο jumbo(δεν θυμαμαι μαρκα) και μου ειχαν βγει πολυ καλες αν και φτηνες.
Varta εχω να παρω απο την δεκαετια του 90 και με εκπλησουν τα οσα διαβαζω περι leaking...

Tοσο πολυ τις εχουν "χαλασει"? Καποτε ηταν καλες, ειδικα η 4.5ν ηταν φοβερη για πλακε φακους! 

Κορυφη παντως, ηταν και ειναι οι duracell! Απιστευτη χωρητικοτητα και αξιοπιστια με την αναλογη τιμη ομως...

Τα τελευταια 15 χρονια χρησιμοποιω αποκλειστικα επαναφορτιζομενες πλην εξαιρεσεων ,οπου δεν επαρκουν τα βολτς που βγαζουν οποτε αγοραζω απο τα λιντλ.

Link to comment
Share on other sites

Απλα του ΙΚΕΑ βγαζουνε υγρα, οπως και της sony ολες γραφουνε αυτο το made in βελγιο και δεν ξερω για ποιο λογο γνωστες μαρκες βγαζουν υγρα την ωρα που δουλευει η συσευη ακομα και μεσα στο κουτι τους για τις ικεα 

πριν 1 λεπτό, το μέλος dragontech έγραψε:

Καλες μπαταριες με αξιοπιστια και με καλη χωρητικοτητα εχουν και τα λιντλ.

Παλιοτερα ειχα παρει και απο jumbo(δεν θυμαμαι μαρκα) και μου ειχαν βγει πολυ καλες αν και φτηνες.
Varta εχω να παρω απο την δεκαετια του 90 και με εκπλησουν τα οσα διαβαζω περι leaking...

Tοσο πολυ τις εχουν "χαλασει"? Καποτε ηταν καλες, ειδικα η 4.5ν ηταν φοβερη για πλακε φακους! 

Κορυφη παντως, ηταν και ειναι οι duracell! Απιστευτη χωρητικοτητα και αξιοπιστια με την αναλογη τιμη ομως...

Τα τελευταια 15 χρονια χρησιμοποιω αποκλειστικα επαναφορτιζομενες πλην εξαιρεσεων ,οπου δεν επαρκουν τα βολτς που βγαζουν οποτε αγοραζω απο τα λιντλ.

μου ετυχε εχτες varta στο σουπερ οι 3 μπαταριες μεσα στο κουτι σκασμενες φοβαμαι να της παρω, μπωρει και να ετυχε αλλα απο την αλλη δεν κρατανε αδιαζουν γρηγορα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος panos 12 έγραψε:

Απλα του ΙΚΕΑ βγαζουνε υγρα, οπως και της sony ολες γραφουνε αυτο το made in βελγιο και δεν ξερω για ποιο λογο γνωστες μαρκες βγαζουν υγρα την ωρα που δουλευει η συσευη ακομα και μεσα στο κουτι τους για τις ικεα 

μου ετυχε εχτες varta στο σουπερ οι 3 μπαταριες μεσα στο κουτι σκασμενες φοβαμαι να της παρω, μπωρει και να ετυχε αλλα απο την αλλη δεν κρατανε αδιαζουν γρηγορα 

Λογικα η συκευη τραβαει πολυ φορτιο με αποτελεσμα να υπερθερμαινονται και να σκανε οι μπαταριες. Αποτελεσμα της φτηνης τους κατασκευης...
Αυτο που ειδες το εχω δει μονο σε μπαταριες που ειχαν μεινει πολλα χρονια αποθηκευμενες σε χωρο με πολυ υγρασια. Λογικα ειναι η παρα πολυ κακης ποιοτητας η πολυ καιρο στο ραφι(και στις αποθηκες ισως..) η και τα δυο!
Δοκιμασε και με τις αλκαλικες του λιντλ. Αν δεν σου κανουν δουλεια ουτε και αυτες τοτε δοκιμασε και με επαναφορτιζομενες.

Έγινε επεξεργασία από dragontech
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος dragontech έγραψε:

Λογικα η συκευη τραβαει πολυ φορτιο με αποτελεσμα να υπερθερμαινονται και να σκανε οι μπαταριες. Αποτελεσμα της φτηνης τους κατασκευης...
Αυτο που ειδες το εχω δει μονο σε μπαταριες που ειχαν μεινει πολλα χρονια αποθηκευμενες σε χωρο με πολυ υγρασια. Λογικα ειναι η παρα πολυ κακης ποιοτητας η πολυ καιρο στο ραφι(και στις αποθηκες ισως..) η και τα δυο!
Δοκιμασε και με τις αλκαλικες του λιντλ. Αν δεν σου κανουν δουλεια ουτε και αυτες τοτε δοκιμασε και με επαναφορτιζομενες.

περιμενε θα σου πω οι μπαταριες αρχικα ητανε της IKEA AAA οι οποιες οι 2 σκασανε την μια την ειχα μεσα στο συρτασι και μια μερα την ειδα γεματη υγρα, η αλλη ητανε μεσα στο κουτι κι αυτη σκασμενη, μετα πηρα αλλες 2 του ΙΚΕΑ απο το κουτι και της εβαλα σε ενα πιεσομετρο με την δονηση εσκασαν δεν ξερω, το ιδιο και σε τηλεκοντρολ τηλεορασης, επισης το ιδιο εγινε και με τις sony οι οποιες κι αυτες το ιδιο ακριβως στις ιδιες συσκευες 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.