Jump to content



Τεχνική των ρωγμών


SotosLg

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου και modders! Μετά από πολλά χρόνια, αποφάσισα να δείξω τον δικό μου τρόπο για να βάψουμε το πρότζεκτ μας με ρωγμές. Θα σας το δείξω πως γίνεται με σπρέι. Είχα την πεποίθηση ότι δεν θα μπορούσα να την ξανακάνω, αλλά σήμερα ανακάλυψα ότι μπορώ και θα δείτε στην πορεία πώς.

 

Αρχικά, βάφουμε την επιφάνεια μας με ασταρι.

 

IMG_20190219_120627.thumb.jpg.0332393c1707d32c127d7361cc45600d.jpg

 

Αφού το αφήσουμε να στεγνώσει καλά, το περνάμε ένα χοντρό χέρι χρώμα της επιλογής μας, αρκεί να είναι γυαλιστερό!

 

IMG_20190219_120823.thumb.jpg.ede69f14cee9d6881e7f3ef5cd54b6dc.jpg

 

Τώρα έρχεται το περίεργο μέρος. Αφού το έχουμε περάσει χρώμα της επιλογής μας, όπως είναι υγρό, το περνάμε ένα χέρι ματ χρώμα για γκράφιτι. Όσο μπορούμε πιο άχνα και συμπληρώνουμε μετά λίγο αν δεν μας ικανοποιεί.

IMG_20190219_121813.thumb.jpg.a720bb9249f1cadfefd274007c644326.jpgIMG_20190219_121819.thumb.jpg.bab163a699d37ac05f11c1ea92679188.jpg

IMG_20190219_121824.thumb.jpg.dbeb2a5685f0924be0da7a20737a85a4.jpg

 

Περιμένουμε 5 λεπτά περίπου να εμφανιστούν οι ρωγμές και το περνάμε ένα χέρι βερνίκι για να γυαλίσει.

 

Εδώ είναι το σπρέι που χρησιμοποίησα.

 

IMG_20190219_121833.thumb.jpg.9254ff396d513ef80fce918e13915001.jpg

 

 

Η ίδια διαδικασία ακολουθήθηκε με ένα άλλο σπρέι ίδιας τάξης αλλά επειδή δεν πέτυχε, χρησιμοποίησα το προηγούμενο. Αυτή την φορά με κόκκινο σαν βασικό χρώμα.

 

IMG_20190219_123106.thumb.jpg.b99bd0d60b88dfeb3f5cfc717da02955.jpgIMG_20190219_123102.thumb.jpg.a6b462bbbb1e7cd59fddf4c3fe179bb8.jpgIMG_20190219_123118.thumb.jpg.3ac06ce1e1fe4a4e0647ad986e71a090.jpgIMG_20190219_123111.thumb.jpg.006df19a1da919243583b1abeb37f5c2.jpgIMG_20190219_123121.thumb.jpg.bd9065738e392c7e3d21cc7aa60bc220.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πολυ ωραιο κρακελε.

Αν δε σου κανει κοπο θα ηταν χρησιμο να ξερουμε μαρκες και τυπους χρωματων που πετυχε.

Προσωπικα εχω κρακελαρει αρκετα πραγματα που εχω κατασκευασει στο σπιτι με ειδικες βαφες που κανουν αυτο το εφε και κοστιζουν υπερπολλαπλασια απο τα απλα σπρει βαφων (υπαρχουν βεβαια κι αρκετοι τροποι οικονομικου κρακελε με κολλες και βαφες αλλα δεν εχω δει να βγαζουν τοσο καλο αποτελεσμα)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Nick74 said:

πολυ ωραιο κρακελε.

Αν δε σου κανει κοπο θα ηταν χρησιμο να ξερουμε μαρκες και τυπους χρωματων που πετυχε.

Προσωπικα εχω κρακελαρει αρκετα πραγματα που εχω κατασκευασει στο σπιτι με ειδικες βαφες που κανουν αυτο το εφε και κοστιζουν υπερπολλαπλασια απο τα απλα σπρει βαφων (υπαρχουν βεβαια κι αρκετοι τροποι οικονομικου κρακελε με κολλες και βαφες αλλα δεν εχω δει να βγαζουν τοσο καλο αποτελεσμα)

Ο σκοπος ειναι να πετυχεις ενα ωραιο κρακελε στυλ με απλα συμβατικα υλικα που μπορεις ευκολα να βρεις. Για να πετυχει αυτη η υφη πρεπει το πανω χρωμα να ειναι οχι απλα ματ, αλλα πιο ταχυστεγνωτο απο τα κανονικα ματ χρωματα, δεν εχει σημασια τι μαρκες απλα ο τυπος ειναι το θεμα, και βρηκα οτι τα χρωματα για γκραφιτι κανουν για αυτην την δουλεια. Για να "σπασει" το χρωμα πρεπει το κατω χρωμα να ειναι γυαλιστερο και να περασετε ενα χοντρο χερι ετσι ωστε να αργησει να στεγνωσει και να μπορεσει μετα το πανω χρωμα να κανει την δουλεια του....Προϋποθεση για να πετυχει ειναι να το περασετε το πανω χρωμα αμεσως μετα το βαψιμο του κατω χρωματος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/3/2019 at 2:05 ΠΜ, το μέλος SotosLg έγραψε:

Ο σκοπος ειναι να πετυχεις ενα ωραιο κρακελε στυλ με απλα συμβατικα υλικα που μπορεις ευκολα να βρεις. Για να πετυχει αυτη η υφη πρεπει το πανω χρωμα να ειναι οχι απλα ματ, αλλα πιο ταχυστεγνωτο απο τα κανονικα ματ χρωματα, δεν εχει σημασια τι μαρκες απλα ο τυπος ειναι το θεμα, και βρηκα οτι τα χρωματα για γκραφιτι κανουν για αυτην την δουλεια. Για να "σπασει" το χρωμα πρεπει το κατω χρωμα να ειναι γυαλιστερο και να περασετε ενα χοντρο χερι ετσι ωστε να αργησει να στεγνωσει και να μπορεσει μετα το πανω χρωμα να κανει την δουλεια του....Προϋποθεση για να πετυχει ειναι να το περασετε το πανω χρωμα αμεσως μετα το βαψιμο του κατω χρωματος!

 

Ναι το γνωριζω οτι για σωστο κρακελε πρεπει να στεγνωσει το πανω στρωμα οσο το κατω ακομα στεγνωνει, και υπαρχουν τεχνικες με απλα υλικα, αλλα επειδη εχω ασχοληθει λιγακι με το αντικειμενο σε πειραματα με τα γνωστα που λενε (πχ ατλακολλα κατω και πλαστικο η ακρυλικο σπρει πανω και στεγνωμα με σεσουαρ) εχω πετυχει καποια οντως εντυπωσιακα και βαθια κρακελαρισματα, αλλα σε καμια περιπτωση σε πολυ μεγαλη εκταση και ποσοτητα. Αυτο που μου δουλεψε οντως πολυ καλα ειναι τα ετοιμα δυο συστατικων που πουλανε στα ειδη ζωγραφικης/χομπυ για κρακελε, αλλα οπως και να ναι ειναι πανακριβο αν θες για μεγαλες επιφανειες.

Τωρα βλεπω παρεμφερες αποτελεσμα εχεις με υλικα που θεωρω πως δεν ειναι ακριβα (τουλαχιστο οχι οσο τα "εξειδικευμενα" υλικα) και ρωτησα τη μαρκα των σπρει γιατι δε ξερω αν τα σπρει για γκραφιτυ ειναι ολα ιδια η αν ξεχωριζουν σε πιο σκληρα και πιο μαλακα.

Btw, φανταζομαι το ξερεις το κολπακι με τη λαδομπογια για να τονισεις το κρακελαρισμα (αφου στεγνωσουν ολα και ολοκληρωθει η διαδικασια παιρνεις λιγη λαδομπογια ζωηραφικης σε ενα κομματι βαμβακι και τριβεις την επιφανεια, κι ετσι το χρωμα καθεται λιγακι μεσα στα σκασιματα και βοηθαει τον τονισμο τους)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nick74 said:

 

Ναι το γνωριζω οτι για σωστο κρακελε πρεπει να στεγνωσει το πανω στρωμα οσο το κατω ακομα στεγνωνει, και υπαρχουν τεχνικες με απλα υλικα, αλλα επειδη εχω ασχοληθει λιγακι με το αντικειμενο σε πειραματα με τα γνωστα που λενε (πχ ατλακολλα κατω και πλαστικο η ακρυλικο σπρει πανω και στεγνωμα με σεσουαρ) εχω πετυχει καποια οντως εντυπωσιακα και βαθια κρακελαρισματα, αλλα σε καμια περιπτωση σε πολυ μεγαλη εκταση και ποσοτητα. Αυτο που μου δουλεψε οντως πολυ καλα ειναι τα ετοιμα δυο συστατικων που πουλανε στα ειδη ζωγραφικης/χομπυ για κρακελε, αλλα οπως και να ναι ειναι πανακριβο αν θες για μεγαλες επιφανειες.

Τωρα βλεπω παρεμφερες αποτελεσμα εχεις με υλικα που θεωρω πως δεν ειναι ακριβα (τουλαχιστο οχι οσο τα "εξειδικευμενα" υλικα) και ρωτησα τη μαρκα των σπρει γιατι δε ξερω αν τα σπρει για γκραφιτυ ειναι ολα ιδια η αν ξεχωριζουν σε πιο σκληρα και πιο μαλακα.

Btw, φανταζομαι το ξερεις το κολπακι με τη λαδομπογια για να τονισεις το κρακελαρισμα (αφου στεγνωσουν ολα και ολοκληρωθει η διαδικασια παιρνεις λιγη λαδομπογια ζωηραφικης σε ενα κομματι βαμβακι και τριβεις την επιφανεια, κι ετσι το χρωμα καθεται λιγακι μεσα στα σκασιματα και βοηθαει τον τονισμο τους)

 

Ακουστα το εχω, γιατι ειχα ψαξει παλιοτερα ιδιο τροπο για να πτυχεις κρακελε και δεν ειχα βρει. Το μονο που εβρισκα ηταν αυτο που ειπες με την κολλα. Αλλα το καλυτερο δεν ειναι να τονισθει μονο η ρωγμη αλλα ολο το προτζεκτ εφοσον θα ειναι ματ δεν θελουμε να μεινει ματ και το περναμε ενα χερι καλο βερνικι και βουα λα!

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση μου ματ τα προτιμησα 

ειναι παλαιωμενα με χρωμα κιμωλιας diy και απο πανω κρακελαρισμενο με τα ετοιμα υλικα για κρακελε και τελος τονισμενο με καφε και μαυρο λαδι και βερνικωμενο ματ με diy βερνικι δαμμαρης-κεριου μελισσας

 

ShoCandy_20190317_224925.thumb.jpg.9dd6d94055f14526d3fe05b7e4f21c29.jpgShoCandy_20190317_224915.thumb.jpg.ac8399e565bd2681a7dc3b6b694dd596.jpgShoCandy_20190317_224852.thumb.jpg.27668302dbefe2e48c387c924c744d3c.jpg

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξυλο ειναι (το τριτο ειναι βασικα απομιομηση ξυλου που εφτιαξα σε mdf, ενω τα πρωτα δυο κανονικο ξυλο).

Την κολλα την δοκιμασα αλλα δε μου αρεσε το αποτελεσμα γι αυτο χρησιμοποιησα το ετοιμο υλικο δυο συστατικων.

Προφανως δεν εφταιγε η κολλα (αυτη μια χαρα αργει να στεγνωσει) αλλα το οτι δοκιμασα να βαλω απο πανω σαν δευτερο υλικο (νταξει, δε δοκιμασα και οτι υπαρχει, ακρυλικο σπρει και πλαστικο χρησιμοποιησα και αν και μου βγαλε ωραιες βαθιες ρωγνες, δεν εβγαλε ποσοτητα παρα ελαχιστες)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.