Jump to content



Hacking freemail.gr λογαριασμού


Recommended Posts

Καλησπέρα.Σήμερα το μεσημέρι και ενώ έπαιζα με τις μικρές μου κόρες, μου ήρθε ένα e-mail από το e-mail μου στην FREEMAIL.gr και μου ανέφερε πως εχει αλλαξει κωδικούς

μου εδινε τον κωδικό password του μαιλ μου και έλεγε πως θα κοινοποιήσει ευαίσθητα στοιχεία μου όπως και gayvideo από την webcamera μου ( δεν εχω καν :p) και πως πρεπει να δώσω σε

bitcoin ένα ποσο αλλιως ι am fucked.... Τέλος πάντων άλλαξα τον κωδικό μου και μπορώ να μπώ στο μαιλ μου κανονικα. Τι άλλο μπορώ να κάνω για να προστατευτώ από εδώ κ πέρα;
Η αλήθεια είναι πως έχω κατεβάσει μια σειρά από torrent προγραμματα τον τελευταίο καιρό για τον νέο μου ssd και ίσως από εκεί κάτι να έγινε.... Αρκεί να αλλάξω τον κωδικό μου στο μαιλ αυτό;Ε Ειδικά την freemail.gr δεν την έχω και πολύ σόι με για ασφαλή πάροχο...Προσέθεσα το bitdifender στο pc και σκάναρε κ για malware....

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι malware ούτε ιός. Ένας μαλ... είναι, που ανακάλυψε πώς να στέλνει email παριστάνοντας τον εαυτό σας και ψάχνει ανυποψίαστους, έτοιμους να πληρώσουν. Απατεώνας δηλαδή. Μην κάνετε τίποτε. Ούτως ή άλλως, μετά από καναδυό μηνύματα, ο διακομιστής θα σας φέρνει τέτοιου είδους μηνύματα κατ' ευθείαν στο spam folder. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τον κωδικό σου τον έχει γιατί λογικά είχες account σε κάποιο από τα sites που είχαν διαρροή κωδικών και λογαριασμών στο breach του Ιανουαρίου.
https://haveibeenpwned.com/

Άμα βάλεις το email σου εδώ θα σου πει σε ποιο .
Επίσης εδώ μπορείς να βάλεις το password σου για να δεις αν έχει leakαριστεί ( που έχει σίγουρα για να σου στέλνει τέτοιο mail άκυρος )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας,

 

Γράφω ως απάντηση σε αυτό το θέμα, παρόλο που δεν έχει σχέση με security κλπ, επειδή κάνατε αναφορά στο freemail. Εδώ και λίγες ημέρες [μπορεί και περισσότερες από δύο] δεν φαίνεται να δουλεύει μέσω pop, ενώ σήμερα που προσπάθησα να πλοηγηθώ στη σελίδα τους είδα πως δεν λειτουργεί. Γνωρίζει κάποιος από εσάς που είστε χρήστες του freemail κάτι;

Τους έχω στείλει βέβαια σχετικό email και περιμένω απάντηση.

 

Το θετικό βέβαια είναι ότι δεν μου γύρισε πίσω το email οπότε σημαίνει ότι υπάρχει ακόμη :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν εμπαινες εκεινη τη μερα θα την εβλεπες

 

Επειδη εμεινε πολλες μερες εκτος, κατηργησα και τις 2 διευθυνσεις μου απο τις υπηρεσιες που τα εχω δωσει, εντελως αναξιοπιστοι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.