Jump to content


Αγορά laser για γραφείο


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ανέλαβα να βρω έναν laser εκτυπωτή για την επιχείρηση που δουλεύω.

Ο όγκος εκτυπώσεων θα είναι γύρω στις 8500 σελίδες τον μήνα. Οι 500 θα είναι Α4 τιμολόγια και οι υπόλοιπες θα είναι απλά δύο ημερομηνίες σε custom μέγεθος χαρτί.

Ψάχνω κάτι οικονομικό και αξιόπιστο. Απαραίτητο να δέχεται συμβατά τόνερ.

Από την έρευνα που έκανα έχω καταλήξει στα παρακάτω:

1. Kyocera Ecosys P2040dn

Με συμβατό τόνερ 7200 σελ και drum 100000 σελ το κόστος σελίδας βγαίνει στα 0,0065

https://www.skroutz.gr/s/10844212/Kyocera-Ecosys-P2040dn.html

2. OKI B432dn 

Με συμβατό τόνερ 12000 σελ και drum 25000 σελ το κόστος σελίδας βγαίνει στα 0,0077

https://www.skroutz.gr/s/6184077/OKI-B432dn.html

3. HP LaserJet Pro M402dne

Εδώ δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Βλέπω ότι το drum είναι ενσωματωμένο στο τόνερ και η τιμή συμβατού ξεκινάει από τα 15€. Τι παίζει;

https://www.skroutz.gr/s/10310284/HP-LaserJet-Pro-M402dne.html

Για πείτε αν είναι αξιόπιστη κάποιος από τους παραπάνω ή προτείνετέ μου κάτι άλλο.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο. Χρησιμοποιείτε συμβατα τόνερ (και ποια); Ο OKI B432dn θα καλύψει τις ανάγκες μας; Κάτι άλλο που θα έπρεπε να προσέξω; Βασικά είμαι ανάμεσα στον πρώτο και τον δεύτερο που αναφέρω πιο πάνω. Απλά θα ήθελα και καμιά γνώμη ακόμα για να μην έχω γκρίνια από το αφεντικό αν κάτι πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το συμπάθιο, για να μην έχεις γκρίνια αναλογίσου πιες είναι οι αρμοδιότητες σου σαν υπάλληλος και μετά ξεκαθάρισε ότι προτείνεις απλά το συγκεκριμένο εκτυπωτή γιατί έχεις ακούσει καλές κρητικές. Ας πάει να προμηθευτεί από κατάστημα να έχει τον λόγο εκεί αν πάει κάτι στραβά. Τώρα αν θέλεις να κάνεις το καλό μιας και σου δίνει δουλειά πρόσεχε πως θα το χειριστείς γιατί δεν νομίζω ότι φέρεις ευθύνη για τι και πως θα δουλεύει ο εκτυπωτής. Αν κάπου κάτι δεν έχω καταλάβει καλά και κάνω λάθος να με συγχωρέσεις. Φιλικά πάντα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.  

 

Βασικά, έγω ήμουν αυτός που ξεκίνησε όλη την ιστορία με τον εκτυπωτή. Αλλά ψάχνοντας, βλέπω ότι τα παραπάνω μηχανήματα, δεν αντέχουν τον μηνιαίο όγκο εκτυπώσεων που ζητάμε. Χτες μου είπε μάλιστα πως περιμένει αύξηση της δουλειάς με συνέπεια ακόμα μεγαλύτερο όγκο εκτυπώσεων. Άρα θα πρέπει να ανέβουμε κατηγορία και τιμή. Μάλλον θα μαζευτώ και θα του πω να πάει να πάρει προσφορές μόνος του για να έχω το κεφάλι μου ησύχο.

 

Ευχαριστώ για την προειδοποίηση και για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.