Jump to content



χαλασμενη βιδα σε cpu block


Harrisxr650

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα απέκτησα ένα EK Supremacy EVO cpu block σε εξευτελιστικη με  μόνο ψεγάδι τα κλοτσημένα κεφάλια σε 2 από τις 4  alen βίδες,

την μια κατάφερα και τη ν έβγαλα πολύ εύκολα, η δεύτερη δεν θέλει...

έχει κάνεις καμιά ιδέα πως μπορώ να την αφαιρέσω?

το ξετρυπημα το αφήνω τελευταίο γιατί το φοβάμαι λίγο μην κάνω ζημιά στο top.

εξωλκεας πιστεύετε  θα κάνει δουλειά?

η βίδα δεν είναι εντελώς χωμένη μέσα, μπορώ να την πιάσω με πένσα για παράδειγμα  άλλα με την δύναμη που βάζω γλιστράει.

thanks

 

image.png.2379ac94e364c7afd169c33c42d5e3fd.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
πριν 8 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

εχω κάνει την ιδια γκάφα (η ek φταιει), για πες μας τι εκανες;

 

 

On 12/4/2019 at 3:57 ΜΜ, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

εκανα μια πολυ μικρη εγκοπη με dremel και με ενα ισο κατσαβιδι ξεβιδωσε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

εχω κάνει την ιδια γκάφα (η ek φταιει), για πες μας τι εκανες;

 

Μια φώτο του block και της βίδας θα βοηθούσε.

 

Δεν νομίζω πάντως να φταίει η EK ,

Έχουμε την τάση να σφίγγουμε της βίδες δίχως αύριο ?

Λογικά αυτό έχει συμβεί  και έχει σφηνώσει στο plexi cover.

Ρίξε λίγο wd-40 γύρω από την βίδα και άσε το block ανάποδα ένα βράδυ

Αν έχεις dremel κανε μια εγκοπή στην βίδα όσο πιο βαθιά μπορείς ώστε να χωράει ίσιο κατσαβίδι, μην δοκιμάσεις με μικρο κατσαβιδακι ή δοκιμαστικό, να είναι λίγο μεγαλούτσικο,

Η χρήση μικρής μέγγενης είναι must για σταθερότητα 

θα πιάσεις το block αφού το τυλιξεις γύρω γύρω με πανί και όχι πολύ σφιχτά για να μην κάνει σημάδια ή σπάσει,

Πάρε μετά την βίδα που θα βγάλεις και πήγαινε σε ένα χρωματοπωλειο να σου δώσουν 5-6 φρεζατες αλενοβιδες ανοξείδωτες ή αν βρεις ergal.

Εναλλακτικά  αν έχεις κάνα φίλο μηχανικό πήγαινε το block και θα στην βγάλει στο πι & φι.

Άλλαξε και τις 4 βίδες, σφίξε σταυρωτα αλλά με μετρό..όχι πολύ σφιχτά ? .

Δοκιμή το Loop εκτός συστήματος για ένα ολοκληρο βράδυ μετά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Αυτά 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

Μια φώτο του block και της βίδας θα βοηθούσε.

 

Δεν νομίζω πάντως να φταίει η EK ,

Έχουμε την τάση να σφίγγουμε της βίδες δίχως αύριο ?

Λογικά αυτό έχει συμβεί  και έχει σφηνώσει στο plexi cover.

Ρίξε λίγο wd-40 γύρω από την βίδα και άσε το block ανάποδα ένα βράδυ

Αν έχεις dremel κανε μια εγκοπή στην βίδα όσο πιο βαθιά μπορείς ώστε να χωράει ίσιο κατσαβίδι, μην δοκιμάσεις με μικρο κατσαβιδακι ή δοκιμαστικό, να είναι λίγο μεγαλούτσικο,

Η χρήση μικρής μέγγενης είναι must για σταθερότητα 

θα πιάσεις το block αφού το τυλιξεις γύρω γύρω με πανί και όχι πολύ σφιχτά για να μην κάνει σημάδια ή σπάσει,

Πάρε μετά την βίδα που θα βγάλεις και πήγαινε σε ένα χρωματοπωλειο να σου δώσουν 5-6 φρεζατες αλενοβιδες ανοξείδωτες ή αν βρεις ergal.

Εναλλακτικά  αν έχεις κάνα φίλο μηχανικό πήγαινε το block και θα στην βγάλει στο πι & φι.

Άλλαξε και τις 4 βίδες, σφίξε σταυρωτα αλλά με μετρό..όχι πολύ σφιχτά ? .

Δοκιμή το Loop εκτός συστήματος για ένα ολοκληρο βράδυ μετά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Αυτά 

 

 

 

@Harrisxr650

 

άψογος φίλε, αργότερα θα παραθέσω μία συζήτηση που είχα μέσω email με την ek σχετικά με τις κατάλληλες βίδες. Σε ευχαριστώ πολύ, στην επόμενη αλλαγή/ καθαρισμό, θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν είναι η απάντηση της ek όταν ρώτησα αν πρεπει οι βιδες που θα βάλω προς αντικατάσταση των παλιών να έχουν nickel επίστρωση όπως είναι το block:

 

Capture1.JPG

 

 

 

και αυτό αφορά ως προς τον τύπο της βιδας και το μήκος τους:

 

 

 

Capture2.JPG

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσπάθησα να ακολουθήσω τη συμβουλή σου @Harrisxr650 σχετικά με το dremel, αλλά δεν είχα επιτυχία.  Η λύση ήρθε με το παρακάτω σετάκι: https://www.skroutz.gr/s/15102653/Speed-Out-Σετ-Εξωλκέων-Χαλασμένων-Βιδών.html?from=catspan,

Για να είμαι ακριβής, το δικό μου είναι διαφορετικό εμπορικό προϊόν, αλλά φαίνεται πανομοιότυπο με αυτό του skroutz. Με ηλεκτρικό κατσαβίδι στην ανάποδη και λίγη υπομονή οι βίδες πετάχτηκαν έξω με επιτυχία! Έβαλα και λίγο wd40 που φαίνεται να βόηθησε και αυτό, όπως πρότεινες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Προσπάθησα να ακολουθήσω τη συμβουλή σου @Harrisxr650 σχετικά με το dremel, αλλά δεν είχα επιτυχία.  Η λύση ήρθε με το παρακάτω σετάκι: https://www.skroutz.gr/s/15102653/Speed-Out-Σετ-Εξωλκέων-Χαλασμένων-Βιδών.html?from=catspan,

Για να είμαι ακριβής, το δικό μου είναι διαφορετικό εμπορικό προϊόν, λέγεται Easy Out, αλλά φαίνεται πανομοιότυπο με αυτό του skroutz. Με ηλεκτρικό κατσαβίδι στην ανάποδη και λίγη υπομονή οι βίδες πετάχτηκαν έξω με επιτυχία! Έβαλα και λίγο wd40 που φαίνεται να βόηθησε και αυτό, όπως πρότεινες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.