Jump to content



green/gray or flickering screen of death macbook pro 13.3 mid 2010


motormount

Recommended Posts

Καλημέρα και Χρόνια πολλά!
Τον τελευταίο μήνα το macbook κολλάει μετά από λίγη ώρα χρήσης, ( internet δηλαδή, εφαρμογές δεν ανοίγω ).
Η μπαταρία τα έχει παίξει προ πολλού και εκκινεί μόνο συνδεδεμένο στο ρεύμα, με την μπαταρία στο 0% είτε έχω κλείσει με shutdown   είτε με sleep.
Αφού εκκινήσω μετά από 4-5 προσπάθειες μπορεί να ''δουλέψει'' μισή ώρα, ή δέκα λεπτά ή μπορεί και μία ώρα και κατόπιν συμβαίνει ένα από τα παρακάτω

α) freeze με την οθόνη να φλικάρει σε μία μωβ απόχρωση και το desktop/apps ορατά  - πρέπει να επανεκκινήσω εγώ-

β) gray οθόνη, μπορεί να επανεκκινήσει μόνο του ή μένει έτσι.

γ) πράσινη οθόνη, επανεκκινεί μόνο του.

Το έψαξα αρκετά, οι λύσεις που βρίσκω αφορούν κυρίως την κάρτα γραφικών των μεγαλύτερων ( 15/17) μοντέλων ή reinstall σε περιπτώσεις που δεν μπουτάρει καθόλου.

Σκέφτομαι μήπως είναι και θέμα μπαταρίας, αλλά μου φαίνεται κρίμα να δώσω ένα 50ρικο αν έτσι κι'αλλιώς δεν σώζεται.

Όποια πρόταση/ιδέα ευπρόσδεκτη,

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό σκέφτηκα στην αρχή, αλλά έχω παρατηρήσει πως τα κολλήματα τα τρώει πάντα στο ιντερνετ.
Από την ώρα που ανέβασα το post έχω βάλει μία ταινία να παίζει στο background, έχω ανοίξει όλη τη σουίτα ( Ps - ill - indesign  - acrobat ) και κόλλησε ( με τρόπο που θυμίζει κάρτα ) μόνο όταν πήγα να τσεκάρω την ειδοποίηση σου...
Reflow αν έχεις κάποιον υπόψην σου στας Αθήνας να το δοκίμαζα - ούτε κολλητήρι δεν έχω - αλλά έχω δεί και σχόλια πως δεν πιάνει πάντα, ή πιάνει και μετά από λίγο καιρό κάνει τα ίδια...


- Το κακό είναι πως το πήρα πέρσι λόγω αλλαγής επαγγελματικού χώρου και ξανακόλλησα - είχα παρατήσει τα mac από το '10, θα κοιτάξω να πάρω κάνα λένοβο να το κάνω ζόμπι μου φαίνεται -

Link to comment
Share on other sites

μόνο firefox χρησιμοποιώ - δεν έχουν μόνο τα μηχανάκια κολλήματα-
Τώρα που το σκέφτομαι όμως, όταν κλείνω το lid και το ξανανοίγω θέλει 2-3 restart για να στρώσει, άρα λογικά είναι κάρτα, ή κάτι hardware εν πάσει περιπτώση...
Αλλά κ πάλι δεν καταλαβαίνω, αφού μπορεί να το κάνει και σε 10 λεπτα αφου ανοίξει, ''κρύο'' δηλαδή, και η κάρτα δεν δέχεται καμία ουσιαστική πίεση τι γίνεται και κολλάει...
 

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει και με safari.
To άνοιξα καμιά ώρα και χωρίς να χρησιμοποιήσω κάποιο browser, μόνο σουίτα adobe/office και μιά ταινία σε παραθυράκι και αφού το ταλαιπωρούσα καμιά ώρα έτσι και είχα βγάλει πόρισμα πως είναι sofwarικό, άρχισε τα ίδια, άρα πάμε για reflow.
Ξέρουμε κάποιον να απευθυνθώ;
Και με pm αν θεωρείται διαφήμιση.
Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.