Jump to content



Σύγχρονα games και headphone positioning


psyber

Recommended Posts

Αφορμή του thread είναι μία παρατήρηση που έχω κάνει κυρίως στα σύγχρονα first person shooters. Δύο παιχνίδια που αναφέρω ενδεικτικά είναι το Wolfenstein the New Colossus και το Metro Exodus. Χρησιμοποιώ την Asus Xonar STX (την πρώτη έκδοση), και τα ακουστικά Sennheiser hd518. Τα ακουστικά είναι αξιοπρεπή χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο και η κάρτα παρά τα χρόνια της θεωρείται τίμια. 

 

Αυτό που παρατηρώ σε σύγκριση με πολύ παλιά shooters π.χ Call of Duty 2, είναι το ότι η μεταφορά του ήχου όταν γυρνάω το "κεφάλι" μου μέσα στο παιχνίδι είναι λιγότερο ομαλή. Η τοποθέτηση του παίχτη μέσα στο πεδίο της μάχης, μου φαίνεται αν όχι υποδεέστερη, τουλάχιστον σε καμία περίπτωση καλύτερη σε σύγκριση με παιχνίδια του (όχι πρόσφατου) παρελθόντος. Γιατί συμβαίνει αυτό; Είμαι νοσταλγός του παρελθόντος ή όντως η απόσυρση του eax ήταν μεγάλη ήττα για το pc gaming; Τι hardware χρησιμοποιείτε εσείς για να είστε "μέσα" στο παιχνίδι;

 

Περιμένω το feedback σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Αν σου αρεσε ΕΑΧ τοτε παρε soundblaster. Εχει 100 πιπες στο software της μεσα

Δε λεει κατι το ΕΑΧ απο μονο του εαν δεν υποστηριζεται απο το παιχνιδι...

Εδω η λιστα με τα οσα το υποστηριζουν.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.