Jump to content



Κάτι μου αλλάζει τις IP της κάρτας δικτύου...


Recommended Posts

Καλησπέρα...εχω στον υπολογιστή μου δυο κάρτες δικτύου. Η μία παίρνει ιντερνετ από το ρούτερ και η άλλη συνδέεται σε ενα εσωτερικό δίκτυο  4 υπολογιστών χωρίς ιντερνετ το οποιο τρέχουν κάποια επαγγελματικά προγράμματα .Εχω bitdefender free kai malwarebytes + harddisk sentinel σαν προγράμματα που τρέχουν εξ αρχής στα windows. Τον τελευταίο καιρό στην κάρτα δικτύου που έχει καρφωμένες ip για το εσωτερικό δίκτυο, συνήθως  μετά από 10-12 ώρες που σίγουρα θα μείνει idle αλλάζουν οι  ip  σε auto ή και άλλες.... και μετά από μια δυο ωρες χρήσης του υπολογιστη ή και λιγο παραπάνω βλέπω  αδυναμία  σύνδεσης στο ιντερνετ για την άλλη καρτα δικτύου οπότε πρέπει να κάνω επανεκκίνηση του συστήματος για να πάρει ιντερνετ ( ας προσθέσω πως εκεινη την στιγμή ούτε to teamviewer δουλευει..δλδ δεν συνδέεται στο ιντερνετ). ΤΟ σύστημα είναι καθαρό και δεν μπορώ να βρώ λύση ....καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή τρέξε ένα winver (Start > Run > Winver) και συμπλήρωσε την ακριβή έκδοση του λειτουργικού.

 

Επίσης, όταν γράφεις "η άλλη συνδέεται σε ενα εσωτερικό δίκτυο  4 υπολογιστών χωρίς ιντερνετ" πώς εννοείς; Με κάποιο unmanaged switch; Ποιο;

 

Όταν η κάρτα χάσει τις ρυθμίσεις για static IP και γυρίσει σε Auto, αλλάζει και ο αύξων αριθμός της σύνδεσης; Δηλαδή είσαι συνδεδεμένος στο Network 3-4 ή ο αριθμός έχει αυξηθεί αρκετά;

Link to comment
Share on other sites

Στο εσωτερικό δίκτυο υπολογιστών συνδέονται με 1000αρες κάρτες μεσω ενός netgear switch  και απλά γίνεται για sharing files.
Όταν αλλάζει η καρτα την IP γυρίζει τελευταία σε AUTO ...πρότερα έχει γυρίσει και σε καρφωμένες άλλες ip Το υπόλοιπο δίκτυο δεν επηρεάζεται.

 

111.jpg

Έγινε επεξεργασία από Passenger57
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.