Jump to content



windows 7 απενεργοποίηση startup προγραμμάτων και services


Recommended Posts

Ήθελα να κάνω αυτό που λέει ο τίτλος, αλλά κάπως παράξενα.

Καταρχήν να ενημερώσω πως πρόκειται για εγκατάσταση windows 7.
Υπάρχουν τα προγράμματα που τρέχουν στην εκκίνηση στο startup και κάποια services, που επίσης τρέχουν στην εκκίνηση (αναφέρομαι στα services εκτός windows , δηλαδή services που δημιουργούν εγκαταστάσεις άλλων προγραμμάτων).

Τώρα, τί θέλω να κάνω.
Αρχικά, αποσυνδέω από το pc τον δίσκο με τα 7.
Στο ίδιο pc έχω άλλους δίσκους με εγκαταστάσεις 7, 8.1 και 10.
Ερώτηση:μπορώ να βάλω έναν από τους τρεις αυτούς (7, 8.1 ή 10) σαν πρώτο να κάνει boot, και να έχω συνδέσει σαν δεύτερο τον δίσκο με τα 7άρια, που αναφέρω αρχικά, ώστε, με κάποιο τρόπο, να κάνω edit τα προγράμματα και services που τρέχουν στην εκκίνηση αυτού τού δεύτερου, και εάν θέλω να απενεργποιήσω κάποια;

Να το δώσω καί σε παράδειγμα.
HDD.a (αρχικός με τα 7άρια)
HDD.b (επιλογή δίσκου με 7 ή 8.1 ή 10 - ας πούμε επιλέγω 10-άρια για το παράδειγμα)

Βάζω πρώτο να κάνει boot ο HDD.b, και, ενώ κάνει boot ο HDD.b με τα 10-άρια, έχω συνδέσει σαν δεύτερο τον HDD.a, και με κάποιο τρόπο, όταν φορτώσουν τα 10-άρια τού HDD.b, κάνω edit τα startup programs και services από τον HDD.a

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως, από το BIOS, αν επιλέξεις από ποιον δίσκο να μπουτάρει, θα αποφασίζεις με ποιό λειτουργικό να ξεκινησεις.

Όσο για τα services, από το msconfig μπορείς να επιλέξεις τί θα ξεκινάει με τα Windows, από προγράμματα...και από το Services.msc να απενεργοποιήσεις τις υπηρεσίες που δεν θες να ξεκινάνε με τα Windows.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.