Jump to content



Cloud photo indexing ..something (όπως Google photos)


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα και περνάω αμέσως στο "πρόβλημα".

 

Έχετε υπόψιν cloud υπηρεσία σαν το Google photos, στην οποία πετάς χύμα φωτογραφίες (με EXIF προφανώς) , στις κάνει indexing και μπορείς να μπεις να τις δεις κατά χρονολογική σειρά, να αναζητήσεις άτομα, μέρη, φαγητά ή να δεις τις φωτογραφίες πάνω στον χάρτη; (όσο πιο πολλά, τόσο πιο καλά)

 

Αυτό το κάνει μια χαρά το Google photos, δεν σου σκίζει το δικό σου HW για την επεξεργασία, αλλά απ'όσο ξέρω κόβει ποιότητα + ...τα δίνεις όλα στην Google

Επίσης το κάνει το Synology Moments....αλλά το DS118 , όταν κάνει indexing, κρεμάει εντελώς. Δεν μπορώ να κάνω καν access το Network drive.

 

Λέω να δοκιμάσω το Piwigo (στημένο στο Synology)

Έχετε παίξει με κάποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Για την ποιότητα που λες που κόβει το γούγλε, αν πληρώσεις για το χώρο που χρειάζεσαι για πλήρες μέγεθος φωτογραφίας, δεν κόβει. Δεν ξέρω πόσο κάνει το συνόλοτζι, 3 δολλάρια το μήνα κάνουν τα 200 γίγα, 36 το χρόνο. Συν τη σιγουριά ότι δεν κινδυνεύεις να σου σκάσει το τοπικό σύστημα αποθήκευσης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά:

α) Έχω ήδη cloud χώρο για backup που πληρώνω (pcloud - one time πληρωμή για 500gb)

b) Google δεν θέλω με την καμία

γ) Προσανατολίζομαι σε υλοποίηση στο σπίτι

 

Το piwigo δεν φαίνεται άσχημο. Έχει και το feature με τον χάρτη, αν και στο trial δεν έπαιζε τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.