Jump to content



Αλλαγή ψύκτρας σε VGA στην DFI - SLI DR (σε 2 vga)


Trooper

Recommended Posts

Λοιπον να σας πω και τον πονο μου, γιατι θα σκάσω!

Ελεγα να αλλάξω τις ψύκτρες των MSI 6800GT και να βάλω μπλοκ για πιο ησυχία. (Ας αφήσουμε το o/c προς το παρόν).

Τα μόνα μπλοκ που χωράνε σε 1/2 ίντσα και SLI ειναι της DangerDen τα καινούρια low profile. Τα πήρα λοιπόν, απο USA, μιας και Ευρώπη δεν υπήρχανε. Μετα απο κανενα μήνα , αποφάσισα μια μέρα να τα βάλω. Ξήλωμα λοιπόν των 2 καρτών, βγάλσιμο ψυκτρών κλπ, καθαρισμός, παστες κλπ, βαζω τα μπλοκ και παρατηρώ οτι τα ψυκτράκια ΔΕ χωράνε κάτω απο τις εισόδους των μπλόκ. Dremel λοιπόν, κοψιμο σε 2 απο αυτά για κάθε κάρτα ώστε να μικρύνει το ύψος τους. Μετα απο λίγη δουλίτσα, ολα καλά , τις βάζω πάνω, χωράγανε ΙΣΑ ΙΣΑ, δηλάδη οι 4 βίδες που προεξέχουν απο την πανω μεριά (κατω μεριά οπως βλέπουμε την κάρτα στα χέρια μας), μπαινανε στο πλαι του μπλοκ, το μπλοκ δηλαδή σφήνωνε ανάμεσα στις βίδες του άλλου μπλοκ. Τελος παντων χωράει με τα χίλια ζόρια και λεω ωραια.

Ξεκινάω να περάσω λάστιχα, και με το που ακουμπάει στο ψυκτράκι λίγο , τσακ και πέφτει...Βριζω εγω απο μέσα μου τωρα... Αντε πάλι έξω η κάρτα, ξανα λιμάρισμα, ξανα-κόλημα , ξανα η κάρτα μέσα. Ε αυτό το πράγμα εγινε 3-4 φορες , οπου τα πήρα κρανίο και τα ξήλωσα όλα και τα έβαλα στα κουτιά τους για πούλημα!

Ας δοκιμάσω λεω τώρα την Artic cooling 5 για 6800... Παιρνω μία, και διαπιστώνω οτι δέ χωράει ουτε στη πάνω θέση , ούτε στην κάτω! Εχω μια PCI κάρτα ολη κι όλη. Δε χωράει γιατί η μύτη του ανεμιστήρα προεξέχει και ακουμπάει στην απο κάτω κάρτα με αποτέλεσμα να μη γυρίζει!

Οπότε παει και αυτή η ιδέα... Παλι με τις default να τσιρίζουν οσο δε λεει...

Αντε γειά μας ! :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Λοιπον να σας πω και τον πονο μου, γιατι θα σκάσω!

Ελεγα να αλλάξω τις ψύκτρες των MSI 6800GT και να βάλω μπλοκ για πιο ησυχία. (Ας αφήσουμε το o/c προς το παρόν).

Τα μόνα μπλοκ που χωράνε σε 1/2 ίντσα και SLI ειναι της DangerDen τα καινούρια low profile. Τα πήρα λοιπόν, απο USA, μιας και Ευρώπη δεν υπήρχανε. Μετα απο κανενα μήνα , αποφάσισα μια μέρα να τα βάλω. Ξήλωμα λοιπόν των 2 καρτών, βγάλσιμο ψυκτρών κλπ, καθαρισμός, παστες κλπ, βαζω τα μπλοκ και παρατηρώ οτι τα ψυκτράκια ΔΕ χωράνε κάτω απο τις εισόδους των μπλόκ. Dremel λοιπόν, κοψιμο σε 2 απο αυτά για κάθε κάρτα ώστε να μικρύνει το ύψος τους. Μετα απο λίγη δουλίτσα, ολα καλά , τις βάζω πάνω, χωράγανε ΙΣΑ ΙΣΑ, δηλάδη οι 4 βίδες που προεξέχουν απο την πανω μεριά (κατω μεριά οπως βλέπουμε την κάρτα στα χέρια μας), μπαινανε στο πλαι του μπλοκ, το μπλοκ δηλαδή σφήνωνε ανάμεσα στις βίδες του άλλου μπλοκ. Τελος παντων χωράει με τα χίλια ζόρια και λεω ωραια.

Ξεκινάω να περάσω λάστιχα, και με το που ακουμπάει στο ψυκτράκι λίγο , τσακ και πέφτει...Βριζω εγω απο μέσα μου τωρα... Αντε πάλι έξω η κάρτα, ξανα λιμάρισμα, ξανα-κόλημα , ξανα η κάρτα μέσα. Ε αυτό το πράγμα εγινε 3-4 φορες , οπου τα πήρα κρανίο και τα ξήλωσα όλα και τα έβαλα στα κουτιά τους για πούλημα!

Ας δοκιμάσω λεω τώρα την Artic cooling 5 για 6800... Παιρνω μία, και διαπιστώνω οτι δέ χωράει ουτε στη πάνω θέση , ούτε στην κάτω! Εχω μια PCI κάρτα ολη κι όλη. Δε χωράει γιατί η μύτη του ανεμιστήρα προεξέχει και ακουμπάει στην απο κάτω κάρτα με αποτέλεσμα να μη γυρίζει!

Οπότε παει και αυτή η ιδέα... Παλι με τις default να τσιρίζουν οσο δε λεει...

Αντε γειά μας ! :giveup:

η απορια μου ειναι σε sli συστημα μαλλον θα γνωριζεις οταν κλοκαρις την μια καρτα πρεπει να κλοκαρις και την αλλη, η τις 2 τις βλεπει σαν μια,και ποσο τις εχεις κλοκαρι στο συστημα σου;

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Παει κι αυτη η ιδεα.

Κι εγω που προοριζα το ψυγειο για την καρτα/καρτες (αργοτερα). Αν καταλαβα καλα το προβλημα σου ηταν οτι δεν 'επαιζε" ομορφα με τις ψυκτρες των μνημων το μπλοκ??? Η καρτα σου εχει εκεινα τα μεγαλα spreaders που πιανουν ολη την σειρα των μνημων??

Σκεφτομουνα την φαση να παρω τα μπλοκ σου αλλα με ανησυχησες βρε παλιοπαιδο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

η απορια μου ειναι σε sli συστημα μαλλον θα γνωριζεις οταν κλοκαρις την μια καρτα πρεπει να κλοκαρις και την αλλη, η τις 2 τις βλεπει σαν μια,και ποσο τις εχεις κλοκαρι στο συστημα σου;

Ναι το γνωρίζω αυτό, τις κάρτες τις βλέπει σαν 2 και υπάρχει επιλογή για να ενεργοποιήσεις το SLΙ. Αυτη τη στιγμή δε τις έχω κλοκαρει καθόλου, δε νομίζω οτι χρειάζεται.

Αρχική απάντηση από SLN

Μαλιστα... Παει κι αυτη η ιδεα.

Κι εγω που προοριζα το ψυγειο για την καρτα/καρτες (αργοτερα). Αν καταλαβα καλα το προβλημα σου ηταν οτι δεν 'επαιζε" ομορφα με τις ψυκτρες των μνημων το μπλοκ??? Η καρτα σου εχει εκεινα τα μεγαλα spreaders που πιανουν ολη την σειρα των μνημων??

Σκεφτομουνα την φαση να παρω τα μπλοκ σου αλλα με ανησυχησες βρε παλιοπαιδο...

Αν έχεις την υπομονή να το στήσεις , σιγουρα θα ειναι καλό. Τα μπλοκς ειναι παρα πολυ κάλα, απλα εγω ειχα ενα ορισμένο ποσο υπομονής, το οποίο εξαντλήθηκε πολύ γρήγορα. Το πρόβλημα ειναι οτι θελει προσοχή και υπομονή επειδή τα ψυκτράκια ειναι πολύ μικρα και πρεπει να λιμαριστούν ωστε να χωράει να μπει το λάστιχο.

Οταν θελεις να βάλεις μπλοκ, τοτε αναγκαστικά τα βγάζεις όλα και πρέπει να βάλεις με το χέρι ψυκτράκια στις μνήμες, ενα ενα δηλαδή. Αυτα ειναι το πρόβλημα μιας και εγω δε τα κόλλησα με εποξικη, και ακομα και με λιγη λογκο που έβαζα ξεκολάγανε με το που ακούμπαγε το λάστιχο επάνω... Τα μπλοκ ακόμη τα έχω πάντως :p

Link to comment
Share on other sites

με thermal tape διπλής όψης (αυτό που περιέχεται στα κιτ της thermaltake για μνήμες) δοκίμασες? επειδή και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα (οι σωλήνες του block της 6800 μετατόπιζαν το κολλημένο με logo ψυκτράκι που είχα βάλει στα 2 τσιπς μνήμης που βρίσκονται στην έξοδο των ρακόρ του block ) η μόνη λύση ήταν να κολλήσω το ψυκτράκι με thermal tape διπλής όψης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.