Jump to content



Πόσο κερδιζω με καλύτερη ψυξη?


apostglen46

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Post #9

Αρχική απάντηση από FrOsT

Αν δεν είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς σοβαρά με το o/c τότε μην πάρεις phase...

Πάρε καλύτερα ένα costum νεράκι με universal block για να μπορείς να το βάλεις και διαφορετική πλατφόρμα αν και όταν αλλάξεις, θα κερδίσεις και σε θόρυβο και δεν θα δόσεις τα 400-500 για ένα phase.... αλλά γύρο στα 200 το πολύ!

edit: Μπορείς και να πουλήσεις το cpu και να πάρεις κάνα Venice που απ'ότι λένε πάει καλήτερα και έχει και καλήτερο imc;)

Δεν πηράζσει τουλάχηστον τα βρήκαμε...

:)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα 2850-2900 δεν μου φενονται ασχημα οπως δεν μου φενονται τα τα 2700

Εγω εχω σκοπο βασικα να τερματισω τα ΒΗ μου

Αν με costum phaze που να εχει κοστος 300 ευρω παρω 2900 καλώς αλλα αν ειναι με 70 ευρω να παρω τα 2700 με 1,85 θα δωσω τα 70 και θα παω για το 10*270 και 3,7 βολτς στα ΒΗ..

Το θέμα το εφτιαξα για να δουμε ποσο κερδιζουν οι ΑΜΔ απο την καλυτερη ψύξη.......

ΥΓ:ΑΝ7 μή μηλας για χαλια κομματια γιατι εισαι κατοχος 3000+ που παει 2500 με 1.7

Link to comment
Share on other sites

Μέσα είσαι...από την στιγμή που είμαι κάτοχος μιας ΜΠΑΝΑΝΑΣ ξέρω τι περίπου παίζει...όπως επίσης είμαουν κάτοχος ενός 3000+ που με 1,45 έβγαζε prime sta 290*9=2610 που αρκετοί από εδώ ούτε που τα φαντάστηκαν...αλλά η "καταραμενη" h DFI τον πήρε της...είδες τι σου είναι η γκαντεμιά.....

Πάρε παράδηγμα τον Dagalidi που ναι μεν έχει 754 αλλά αυτά συμβαίνουν σε όλους τους επεξεργαστές....στα 273*10 είναι ροκ σταβλος αλλα από κει και πέρα το χάος....για δές και στο XS πόσοι έχουν πέσει σε τοίχους.....

ΥΓ:Δεν έχω κόμπλεξ επιδής ο επεξεργαστής μου είναι χαλια......απλά προσπαθώ να πώ ότι δεν ξέρεις από που θα σου έρθει.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με τον 3,2@2720 στα 1,55v με νερο πηγα στα 2,780 με chiller (-10) και νομιζω οτι ο επεξεργαστης τερματιζει εκει...με τους περισσοτερους win. δεν νομιζω οτι το κερδος σε mhz να ξεπερναει τα 100-200mhz απο το περασμα απο νερο σε phase change....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Legend [Σήμερα, στις 20:37]

0;; :blink:

Γιατί; Με το tec η θερμοκρασία θα πέσει στους ~0, από 35 που είμαι τώρα και δεν θα κερδίσω τίποτα;

απαντηση...

Αρχική απάντηση από ilgreco1974 [Σήμερα, στις 08:19]

Με τον 3,2@2720 στα 1,55v με νερο πηγα στα 2,780 με chiller (-10) και νομιζω οτι ο επεξεργαστης τερματιζει εκει...με τους περισσοτερους win. δεν νομιζω οτι το κερδος σε mhz να ξεπερναει τα 100-200mhz απο το περασμα απο νερο σε phase change....

αυτα μονο σε winchester & clawhammer το εχω παρατηρησει... σε ολα τα αλλα συστηματα θα δεις Αρκετη διαφορα στο overclock ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Byron

ναι... αλλα για 100mhz δεν αξιζουν 100ε και βαλε!

Τα έχεις δει απο κοντά?

Έχεις δει ποτέ ιντελ να μην θέλει να πάει πάνω από 200mhz? από την στοκ ταχύτητα?

Έχω δεί...τεσπα...

Αρχική απάντηση από Byron

0

Καλά μην είσαι τόσο σίγουρος....

Αρχική απάντηση από Legend

Από καλή υδρόψυξη σε TEC το κόστος θα είναι περίπου 100 Ευρώ! Το κέρδος σε Mhz πόσο είναι περίπου;

Το TEC θα είναι πάνω στην υδρόψυξη έτσι?

’μα έχεις υπό το 0 τότε μπορεί να κερδίσεις από 200 εώς και τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Legend [Σήμερα, στις 23:26]

Λέει ότι ο επεξεργαστής τερματίζει εκεί. Αν πάρει κάποιο καλύτερο κομμάτι ίσως έχει καλύτερη τύχη. ’σε που εγώ έχω mobile barton και δεν ξέρω τι παίζει με τους Α64!

δεν ειναι κακο κομματι ο winchester που κανει 2,7-2,75 με 2,55v & νερο...ισα ισα μαλιστα που ειναι παρα πολυ καλα νομιζω...το μεγιστο που φτανουν σταθερα το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστο των καλυτερων wini einai 2,95 με 3ghz me phase change...

Link to comment
Share on other sites

Overclocker, διαβασε καλυτερα τις απαντησεις μεχρι τωρα του καθενα και θα καταλαβεις τι ενοω ;) μην βιαζεσε και απαντας χωρις σκεψη πρωτα... φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ilgreco1974

δεν ειναι κακο κομματι ο winchester που κανει 2,7-2,75 με 2,55v & νερο...ισα ισα μαλιστα που ειναι παρα πολυ καλα νομιζω...το μεγιστο που φτανουν σταθερα το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστο των καλυτερων wini einai 2,95 με 3ghz me phase change...

Ok, απλά δεν έχω εμπειρία με τα 64μπιτα και υπέθεσα πως είναι ένα άνω του μέσου όρου κομμάτι. Πάντως όχι και 2,55 v κόψε κάτι! :p

Το tec φυσικά θα είναι με υδρόψυξη! Το μπαστάρδεμα WC + Peltier εντάσσεται στην κατηγορία phase change;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Byron [Σήμερα, στις 01:40]

Overclocker, διαβασε καλυτερα τις απαντησεις μεχρι τωρα του καθενα και θα καταλαβεις τι ενοω ;) μην βιαζεσε και απαντας χωρις σκεψη πρωτα... φιλικα...

Sorry αλλα για τον claw δεν πήγαινε σε εσένα.....αλλα στον ilgreco1974

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Legend

Ok, απλά δεν έχω εμπειρία με τα 64μπιτα και υπέθεσα πως είναι ένα άνω του μέσου όρου κομμάτι. Πάντως όχι και 2,55 v κόψε κάτι! :p

Το tec φυσικά θα είναι με υδρόψυξη! Το μπαστάρδεμα WC + Peltier εντάσσεται στην κατηγορία phase change;

Μάλλον 1,55 ήθελε να πει

Όχι...στο extreme cooling είναι

Αρχική απάντηση από ilgreco1974

Με τον 3,2@2720 στα 1,55v με νερο πηγα στα 2,780 με chiller (-10) και νομιζω οτι ο επεξεργαστης τερματιζει εκει...με τους περισσοτερους win. δεν νομιζω οτι το κερδος σε mhz να ξεπερναει τα 100-200mhz απο το περασμα απο νερο σε phase change....

Βασικά 1,55 είναι μια χαρα για 2780 δοκίμασε να δώσεις άφοβα 1,65..και θα δεις τα 2850 κατα πάσα πιθανότητα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.