Jump to content



Πόσο κερδιζω με καλύτερη ψυξη?


apostglen46

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Έχει 2600 με 1,7(wini) και δεν ξέρουμε αν θα παίξει σίγουρα με τα αρνητικά...

Πολύ είναι 2800 με phase? Μάλλον λίγο... την στιγμή που υπάρχου cpu στα 2800 με 1.57 24/7 με νεράκι...

Ενδηκτηκά παραθέτω το ακόλουθο...

O eSDee π.χ. έχει:

2750ΜΗz rock stable με ~1.65V με καλο αερα

2800ΜΗz max bench (1mb spi thelab_fast) με ~1.75V με καλο αερα

3000MHz με 1.85V σε phase (μεχρι -20 στο CPU (233C απο το smartguardian) ολα ηταν OK)

Link to comment
Share on other sites

To θέμα ειναι οτι αν αλλαξω ψυξη θα του δωσω συγουρα 1,85 24/7

Αρα αφου εγω θελω τα 2750 περιπου θα φτασω εστω τα 2700 με καλτερο αέρα ή να παω σε phaze και να παρω τα 2900??

ΥΓ:Το ενδεχόμενο του phaze ειναι υποθετικο ΑΝ βρεθούνε λεφτα ΑΝ θα αντεξω τη φασαρια και ΑΝ παιζει ο επεξ στα -

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς σοβαρά με το o/c τότε μην πάρεις phase...

Πάρε καλύτερα ένα costum νεράκι με universal block για να μπορείς να το βάλεις και διαφορετική πλατφόρμα αν και όταν αλλάξεις, θα κερδίσεις και σε θόρυβο και δεν θα δόσεις τα 400-500 για ένα phase.... αλλά γύρο στα 200 το πολύ!

edit: Μπορείς και να πουλήσεις το cpu και να πάρεις κάνα Venice που απ'ότι λένε πάει καλήτερα και έχει και καλήτερο imc;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT

Έχει 2600 με 1,7(wini) και δεν ξέρουμε αν θα παίξει σίγουρα με τα αρνητικά...

Πολύ είναι 2800 με phase? Μάλλον λίγο... την στιγμή που υπάρχου cpu στα 2800 με 1.57 24/7 με νεράκι...

Ενδηκτηκά παραθέτω το ακόλουθο...

O eSDee π.χ. έχει:

2750ΜΗz rock stable με ~1.65V με καλο αερα

2800ΜΗz max bench (1mb spi thelab_fast) με ~1.75V με καλο αερα

3000MHz με 1.85V σε phase (μεχρι -20 στο CPU (233C απο το smartguardian) ολα ηταν OK)

Κοίτα....επειδή δεν ξέρεις που μπορεί να τερματίζει ενας επεξεργαστής...μπορεί να βάλει phase και να μήν πάρει ούτε 100mhz.......κάτι που εξαρτάται από τον επεξεργαστή και μόνο......

Όσο για τον αν κερδίζει πολύ.....το έδειξες μόνος σου... πόσα κέρδισε ο esdee από αέρα σε phase?200 mhz.......άρα κάπου εκεί θα είναι....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον ΑΝ7. Υπαρχουν CPU(την εχω δει να δουλευει live) που με cascade δεν πηρε ουτε 100ΜΗz παραπανω απ'οτι με το νερο, ουτε καν για bench.

Οποτε μην ειστε τοσο σιγουροι για το ποσα θα παρει.

Απλα στις περισσοτερες των περιπτωσεων ισχυουν αυτα που λετε. Οχι παντα.

Εγω π.χ. απο Αερα σε phase κερδισα 250Mhz σε σταθεροτητα(2750 με 1.7 - 3GHz με 1.7) και 350 για bench(2800 με 1.8 - 3150 περιπου με 1.84)...και με καλυτερο phase(cascade) πηρε αλλα 200MHz για bench(3350 με 1.94). Δηλαδη αερας με cascade περιπου 550MHz επανω. Και ειναι και χρεπι η συγκεκριμενη CPU.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες το πρώτο που έγραψα ήταν:

Αρχική απάντηση από FrOsT

Εξαρτάτε από το CPU...

Υπέρχουν cpu που με phase πάνε με το ζόρι 2700!!!

Ενώ άλλοι έχουν τα 2750-2800 για κάθε μέρα με καλή αερόψυξη ή νερό...

Το άλλο ήταν ένα παράδειγμα για το πάει ένα cpu που τραβάει ανάλογαμε την ψύξη...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ....ξέρεις πολούς να έχουν 2750-2800 με αέρα/νερό?

Μετριμένους στα δάκτυλα....

Όσο για το πώς πάει...εσύ είπες τα 2800 είναι λίγα....όταν ο esdee κέρδισε 200μηζ στο phase......δλδ 2600 του παιδιού με αέρα + 200 =2800.....μια χαρα μου φαίνονται εμένα σε σχέση με τον esdee

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2800+ για 24/7 σε WinXP 32bit και 2750 sta 64bit

2800 με phase ναι μου φένοντε λίγα... και είναι...

Ο eSDee είχε 3000 με phase...

Αν το βλέπεις λογηκό να έχεις αρνητικά και 2800 τότε οκ αλλιώς θα το σκέφτεσε απ'ότι εγω.

Εγώ πάντος που θέλω να βάλω phase αν μήνω στα 2800-2850 θα πετάξω ή το phase ή το cpu...

Link to comment
Share on other sites

Οκ και εγω με τον προιγούμενο επεξεργαστή είχα πριμε σταβλε 2600 με 1,45 αλλά η γ@μημενη η DFI τον πήρε μαζί της......αλλά το θέμα είναι αλλού...

Ο esdee στην αλλαγή από αέρα σε phase πήρε 200μηζ....το καταλαβαίνεις μέχρι εδώ?

Οκ λοιπόν....το παιδιί έχει 2600 με αέρα...πές άμα βάλει καλύτερο αέρα έχει ~2650 άρα με το παράδειγμα που έδωσε άμα βάλει phase θα πάει περίπου στα ~2850....ΕΣΥ εδωσες αυτό το παράδειγμα.....όχι εγώ....

Link to comment
Share on other sites

1. Καταλαβένω τι γράφεις και διόρθωσε το post σου...

2. Δεν λέω ότι δεν θα φτάσει τα 2800 με phase αλλά ότι τα 2800 είναι λίγα για phase Mhz... όχι τα 200Mhz+ από τον αέρα-->phase είναι λίγα αλλά τα 2800 είναι λίγα και δεν αξίζουν τον κόπο να βάλεις Phase...

ΔΕΝ ΜΗΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΗΚΑ Mhz.

διόρθωσε το ποστ σου............... και όπως σου παντάω χωρίς βρησιές περημένω να μου απαντας και εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Δεν νομίζω να έβρισα πουθένα....

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Ρε γαμώτο.....καταλαβαίνεις τι γράφω?

Εδώ.

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Δεν νομίζω να έβρισα πουθένα....

Το θέμα εδώ δεν είναι τα τελικά mhz αλλά πόσα θα κερδίσει......

Γνώμες ανταλάσουμε δεν χρειάζετε να παρεξηγιόμαστε...

Έτσι το βλέπεις εσύ... Για εμένα το phase αξίζει μόνο αν σε πάει κοντά στα 3000 για κάθε μέρα... αλλιώς προτημότερο είναι να αλλάξεις cpu (έρχοντε και οι venice).

Link to comment
Share on other sites

Όταν μηλάς έντονα μπορείς να γράφεις με κεφαλέα. (παρακαλώ άλλαξε το ποστ σου)

Και απαντώ στο παιδί ότι και να κερδίσει 200Mhz δεν αξίζει τον κόπο(κατά την γνώμη μου πάντα) γιατί θα είναι στα 2800... καλήτερα να το δώσει το cpu να πάρει άλλο, να δει που πάει και να παει καλά μετά να σκεφτεί για phase...:flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.