Jump to content



iCUE (με τα HS70 wireless ακουστικά της Corsair). Χάνεται ο ήχος, κολλήματα κλπ.


Recommended Posts

Λοιπόν το headset δουλεύει κανονικά. Αλλά υπάρχουν θεματάκια

 

Η μητρική που έχω είναι η Gigabyte Ζ170 Gaming κλπ. Ενσωματωμένη μιά Realtek HD. Με εγκατεστημένο το iCUE της Corsair.

Στο Volume Mixer υπάρχει αυτό:

 

: VMixer.jpg.5629b6a55e73ac55fca35b4a73b7f3e6.jpg

 

Στο Playback Devices:

Devices.JPG.9cc25981d1fb3ee139758188c011d0b8.JPG

 

Λοιπόν τα κουφά είναι τα εξής:

1. Πολλές φορές που προσπαθώ να ανοίξω το volume option από το system tray κολλάει. Άλλες φορές αφού μπω στις ιδιότητες του Headset απο το Playback Devices, και πάω στο Advanced Tab για να κάνω τεστ ή δεν ακούγεται τίποτα ή ακούγεται ο ήχος στο αριστερό ακουστικό και μετά μου βγάζει error!

2. Χάνεται ο ήχος και πρέπει να παίξω με την επιλογή ποια device θα ακούω, οπότε επιλέγω την Realtek και μετά το HeadSet  για να ακούσω πάλι.

3. Αρχίζει πχ το LOL (το game...) και ο ήχος εμφανίζεται μετά από 30'' αφού ξεκινήσει ο χάρτης.

4. VLC πολλές φορές δεν ξεκινάει καν.

 

Υποπτεύομαι ότι φταίει το iCUE για όλα τα κουλά. Αλλά χωρίς αυτό χάνω και το surround του headset αλλά και λοιπές δυνατότητες που υπάρχουν.

 

Να σημειώσω ότι το usb doggle του headset δοκιμάστηκε σε όλες τις USB θύρες της μητρικής αλλά και του case χωρίς καμία διαφορά στα προβλήματα.

 

@GriGaS

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περισσότερο για πρόβλημα drivers/λειτουργικού παρά για θέμα του iCUE και μου μυρίζει πιθανώς ζήτημα με τα exclusive mode (τα οποία ούτε που θυμάμαι πού βρίσκονται στα 7)

 

Capture.PNG

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.