Jump to content



Επιλογή headset


Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Είμαι σε αναζήτηση για καινούριο gaming headset με καλή ποιότητα ήχου και κατάλληλο μέγεθος για μεγάλο κεφάλι και θα ήθελα τη γνώμη σας η και κάτι άλλο αν έχετε να προτείνεται
Η χρήση είναι κυρίως για gaming που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις (WoT)  μουσική ,youtube...
Το budget είναι γύρο στα 100€ και θα συνδεθούν σε μια sound blaster z  με 2*3.5 audio jack

Με μια πρώτη έρευνα αγοράς που έκανα  ξεχώρισα 3
Κυρίως τα HyperX Cloud Alpha και τα Turtle Beach Atlas Elite ίσως και τα CoolerMaster ΜΗ751

Εχω τα HyperX Cloud οπότε πάνω κάτω γνωρίζω περί τίνος πρόκειται μιας και οι διάφορες δεν είναι μεγάλες.
Turtle Beach έχω ακούσει μόνο μια φορά παλιότερα είχαν υπερβολικό μπάσο σε σημείο που άρχιζαν να χάνονται οι φωνές αλλά για τα atlas elite που είδα κάνα 2 review λένε ότι η δεν είναι πλέον έτσι και γενικά η εταιρία έχει αρχίσει να φεύγει από αυτό τον ήχο επίσης λένε ότι έχουν πολύ καλό ήχο και καλό μικρόφωνο,  μου άρεσε ο σχεδιασμός τους φαίνονται ποιοτική κατασκευή και κυρίως τα earpads που είναι χοντρά βγαίνουν εύκολα και ρυθμίζονται για γυαλιά
Το μόνο που δεν ξέρω είναι το μέγεθος έχει μόνο 3 θέσεις στους βραχίονες και ρυθμιζόμενο headband

Τα CoolerMaster  τα χαρακτηρίζουν σαν πολύ καλά για την τιμή τους με  καλό ήχο καλό μικρόφωνο μου φαίνονται πολύ πλαστικό και με μια ματιά που έριξα δεν βρήκα ανταλλακτικά earpads



Έχω τα απλά cloud η τα pro δεν είμαι σίγουρος και σχεδόν 4 χρόνια τα χρησιμοποιώ καθημερινά μου είναι άνετα σαν μέγεθος κάθονται ακριβώς με τους βραχίονες τέρμα ανοιχτούς και είναι ανθεκτικά με εξαίρεση το ποντεσιομετρο που παρέδωσε το απομόνωσα και σταμάτησε να δουλεύει το μικρόφωνο... η εγχείρηση πέτυχε αλλά ο ασθενής απεβίωσε...
Από την αρχή έκανε παράσιτα αλλά δεν το χρησιμοποιούσα και δεν με ενοχλούσε πρόσφατα άρχισε να κόβει το δεξί ακουστικό όταν το πείραζα λίγο έφτιαχνε και μετά από λίγο πάλι τα ίδια

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και τα Turtle Beach που πήρα με τα ζόρια άντεξαν 6 μήνες τα έχω στην άκρη και με την πρώτη ευκαιρία θα τα πάω πίσω για την εγγύηση.
Σε headset δεν ξαναπάω προτιμώ να πάρω κάτι απλό και ποιοτικό χωρίς controls πάνω στο καλώδιο και φτηνιάρικα πλαστικά... και να συμβιβαστώ με ένα ξεχωριστό mic

Λέω να πάω για τα  DT 770 Pro ξέρω ότι είναι πάνω από 15 χρόνια στην αγορά ... τα έχω φορέσει κατά καιρούς από συγγενή που τα έχει μου είναι αρκετά άνετα και ο ήχος δεν συγκρίνετε με τα headsets που είχα κατά καιρούς... 

Σκέψη είναι χωρίς να γνωρίζω και πολλά να πάρω τα 250 ohm  και σε δεύτερο χρόνο να πάρω και ένα headphone amp 
Το ερώτημα είναι με τη Sound Blaster Z θα παίξουν μέχρι να πάρω ενισχυτή?

Link to comment
Share on other sites


Ψάχνοντας να δω τι παίζει με τα 32 και τα 80 Ohm είδα ότι τα 32 ίσως να ξυρίζουν τα πρίμα τους τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται  από την παρακάτω σύγκριση 
Οτιδήποτε σε ένα ακουστικό το αντέχω ακόμα και να τρίζουν  που λέει ο λόγος αλλά αν ακούσω δυνατά πρίμα δεν το αντέχω σαν να ακούω διαπεραστικά παράσιτα ένα πράγμα, είναι σαν να μου κάνουν ηλεκτροσόκ στον εγκέφαλο

32 Ohm
GMJFMeX.jpg

250 Ohm
2zTWkLX.jpg


τα 80 είναι σχεδόν ίδια με τα 250 ίσως και τα 80 να ήταν καλή επιλογή θεωρητικά τουλάχιστον για μόνο τα 250 έχω ακούσει...
Κόκκινο = 80 ohm πράσινο = 250 ohm
2UDEDep.jpg

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.