Jump to content



Λύση για να συνδέσω δύο σημεία (Νεο Ηράκλειο - Περαχώρα Λουτρακίου)


Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα

Εχει κανένας καποια λύση για να συνδέσω δύο σημεία (Νεο Ηράκλειο - Περαχώρα Λουτρακίου) ???

Δεν με νοιάζουν οι μεγάλες ταχύτητες και το κόστος να είναι περίπου 400€

Απλα θέλω να έχω internet στο εξοχικό ίσα-ίσα για ένα email, viber και internet radio

 

Πες τε μου καποια λύση...

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή χώρισα την ερώτηση σε νέο θέμα, γιατί προφανώς δεν ταίριαζε στο προηγούμενο...

 

Καταλαβαίνω σωστά από τα τοπωνύμια ότι τα σημεία που θέλεις να συνδέσεις απέχουν μεταξύ τους καμιά 70ρια χιλιόμετρα στην ευθεία; Αν είναι έτσι, χρειάζεσαι υψομετρική διαφορά τουλάχιστον 400 μέτρα μόνο και μόνο για να υπερκεράσεις την καμπυλότητα της Γης.

 

Επίσης, χρειάζεσαι εξοπλισμό με κόστος που ξεφεύγει αρκετά από τον προϋπολογισμό σου, ακόμη κι αν επέλεγες συσκευές που λειτουργούν σε ελεύθερες περιοχές του φάσματος. Και μετά χρειάζεσαι αρκετές τεχνικές γνώσεις για μελετήσεις και να υλοποιήσεις τη ζεύξη -αν είναι υλοποιήσιμη για τα δύο σημεία σου.

 

Για τέτοιες αποστάσεις ταιριάζουν καλύτερα συσκευές που χρειάζονται αδειοδότηση από την ΕΕΤΤ και ξεφεύγουν ακόμη περισσότερο σε κόστος και τεχνικές απαιτήσεις.

 

Όσο για την "μπάντα AM", δεν υπάρχει τέτοια. Η ραδιοφωνική εκπομπή για πομποδέκτες AM συνήθως χρησιμοποιεί συχνότητες 2-300 kHz, αλλά εκεί

• μάλλον δεν μπορείς να εκπέμψεις νόμιμα

• δεν ταιριάζει για κατευθυντική ζεύξη

• η ποσότητα πληροφορίας που μπορείς να μεταφέρεις είναι αστεία για το κόστος και την πολυπλοκότητα του εγχειρήματος.

 

Διάλεξε κάτι από αυτά που πρότεινε ο Πέτρος ή πάρε ένα πακέτο δεδομένων (με συνδρομή ή prepaid, με απλό στικάκι USB ή εξωτερικό 4G modem/AP) και κάνε τη δουλειά σου.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.