Jump to content



Προτάσεις για νέα Οθόνη (έως 400€)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!

Εν αναμονή καινούριου γραφείου (μετά από 11 χρόνια) ψάχνω οθόνη για τον υπολογιστή.

 

Σημαντική θεωρώ λεπτομέρεια είναι ότι πάνω από το γραφείο θα βρίσκονται ράφια και ο ωφέλιμος χώρος είναι 55cm στο ύψος συμπεριλαμβανομένης τυχόν βάσης (αλλιώς παίζει και βάση τοίχου). Οικονομικά μπορώ να κυμανθώ έως τα 450€ εάν η οθόνη έχει δικά της ηχεία (υπολόγισα αυτά σε περίπτωση που δεν έχει).

 

Χρήση μέχρι την αγορά κάρτας γραφικών στο προσεχές διάστημα (μάλλον κάποια 5700ΧΤ) θα είναι Office και ελαφρύ gaming (με παιχνίδια δεκαετίας), και μετά κυρίως Simulators (FS 2020, DCS) και πιθανόν κάποιο FPS.

 

Απαιτήσεις:

- πάνω από 30''

- Ανάλυση 2560x1440 (Πάνω από Full HD, όχι 4Κ που έτσι κ αλλιώς δεν παίζει σε αυτά τα χρήματα)

- Πάνω από 100something Hz

- Όχι Ultra Wide

Προαιρετικά

- Freesync,  από ότι είδα όλες σχεδόν έχουν Freesync ή G-Sync αλλά γενικά παίζουν άψογα με οτιδήποτε κάρτα.

- USB Hub

- Ηχεία

 

Με σειρά προτεραιότητας έχω καταλήξει στις παρακάτω:

Dell S3220DGF - 400€

AOC AG322QC4 - 450€

AOC CQ32G1 - 330€

Samsung C32HG70 - 425€

 

Super φαβορί η πρώτη (Dell) που στα μάτια μου φαίνεται τρομερό value for money + Dell brandname/aftersales.

 

Επειδή δε σκοπεύω να αλλάξω σύντομα οθόνη τα features του panel (Hz, HDR, Resolution) θεωρώ υπερέχουν σε σχέση με Ηχεία, Hub κτλ.

Περιμένω σχόλια, μηπως είναι κάτι που μου έχει διαφύγει αλλά είναι πολύ σημαντικό και βαράω το κεφάλι μου μετά.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!!

 

Link to comment
Share on other sites

μιας και δεν βλέπω κάτι σε ips σε υψηλά hz σε 32αρι 16/9
πας καρφί για την dell (review εδώ)

μόνο και μόνο λόγω του support.

 

απο απορία γιατί όχι ultrawide?

ο έξτρα χώρος στο office σίγουρα θα βοηθά

υποθέτω για flight sim/dcs θα είναι απόλαυση
οκ στα fps ίσως χάνει λίγο (αλλά στην ανάγκη την τρέχεις τότε @1440p με black bars)

 

ps. το display hdr είναι αστείο και gimmick κατά την άποψη μου αν δεν μιλάμε τουλάχιστον για fald (full array local dimming)
ή θα είναι "πραγματικό" όταν έρθουν τα oled monitors (και δεν έχουν θέματα burn in)

 

edit. για 5700xt δεν ξέρω αν θα άλλαξουν άλλο οι τιμές μέχρι να αγοράσεις αλλά τούτη είναι καλή τιμή (δώρο και τα 2 games)

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

απο απορία γιατί όχι ultrawide?

ο έξτρα χώρος στο office σίγουρα θα βοηθά

υποθέτω για flight sim/dcs θα είναι απόλαυση
οκ στα fps ίσως χάνει λίγο (αλλά στην ανάγκη την τρέχεις τότε @1440p με black bars)

 

Δεν είναι πολύς ο έξτρα χώρος - τουλάχιστον έτσι νομίζω. Σε εκατοστά βάσει προδιαγραφών το εμβαδόν είναι σχεδόν ολόιδιο (των 31,5'' σε 16:9 και των 34'' σε 21:9).

Σε pixel επίσης οι 1440p έχουν περισσότερο χώρο. Σε 4Κ ξεφεύγουμε υπερβολικά οικονομικά (και θέλω και καλύτερη GPU για να την εκμεταλευτώ).

Για Flight Sims δεν φτάνει ποτέ ο χώρος. Πιστεύω για ultra wide θέλεις τουλάχιστον 35'' +

Επίσης 34'' ultrawide έχει ο αδερφός μου και δοκίμασα και δεν με ξετρέλανε σε σχέση με ότι έχω δει σε καταστήματα σε 31,5''.

Βέβαια κάθισα 1-2 ώρες αλλά το ότι δεν με βόλεψε αμέσως είναι πολύ σημαντικός λόγος (που να γίνω και μπάρμπας?).

 

Για κάρτα θα ανοίξω θέμα μόλις φτιάξω κομπόδεμα!!!!

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος koshal έγραψε:

Δεν είναι πολύς ο έξτρα χώρος - τουλάχιστον έτσι νομίζω.

Στο office ειναι μια σελιδα παραπανω. Στο 16/9 βλεπεις 3 σελιδες, στο 21/9 βλεπεις 4 σελιδες

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.