Jump to content



μερικές φορές παγώνει το mouse (windows 10)


Recommended Posts

καλησπέρα. έχω στο καινούργιο υπολογιστή μου windows 10 home 64bit. Μερικές φορές (π.χ μια-2 φορές τον μήνα) μπορεί να παγώσει ξαφνικά το mouse και δεν κινείται, και αναγκαστικά κάνω τερματισμό απο το κουμπί και ξανανοίγω το pc. Συνήθως συμβαίνει αν έχω πολύ ώρα να χρησιμοποιήσω το opera και πάνω να δώ κάτι. τι μπορεί να φταίει? ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, στο πλαισιο σιγουρα δε θα βαλαν και το οτι καλυτερο, επιπλεον το τροφοδοτικο θα ναι κι αυτο για το αναθεμα (ολο τα ιδια θα λεμε? ) οποτε τι να ρυθμιστει?

Για μενα βαλε το καλο τροφοδοτικο σ αυτο, και αν συνεχιζει απλα αλλαξε usb

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το tab που δοκίμασα δεν κατάλαβα αν δουλεύει. στον browser μεσα δεν μπορώ να καταλάβω αν αν δουλεύει το πληκτρολόγιο.

το θέμα είναι οτι μετά αναγκάζομαι να το κλείσω απο το κουμπί πατώντας το μερικά δευτερόλεπτα και το φοβάμαι μην πάθει τίποτα δίσκος κτλ 

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

αναγκάζομαι να το κλείσω απο το κουμπί πατώντας το μερικά δευτερόλεπτα

 

Μπορείς μέσα από τα windows να ορίσεις όταν πατάς το κουμπί να κλείνει ο υπολογιστής.

 

000.thumb.png.dd64f31632a0dfa4520643c51df5c79d.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

το tab που δοκίμασα δεν κατάλαβα αν δουλεύει. στον browser μεσα δεν μπορώ να καταλάβω αν αν δουλεύει το πληκτρολόγιο.

το θέμα είναι οτι μετά αναγκάζομαι να το κλείσω απο το κουμπί πατώντας το μερικά δευτερόλεπτα και το φοβάμαι μην πάθει τίποτα δίσκος κτλ 

 

Δοκιμασες να βγαλεις και να ξανασυνδεσεις το mouse?

Δεν ειναι ασυνηθιστο να συμπεριφερεται ετσι σε μητρικες entry level μια usb συσκευη.

Επισεις ακομα κι αν δε λειτουργησει στην ιδια usb το βαζεις σε αλλη, σε αλλη... τις δοκιμαζεις ολες μεχρι να φτασεις να reset-αρεις με το βαρβαρο τροπο

Link to comment
Share on other sites

το έκανα τράμπα με το πληκτρολόγιο. Θα δείξει, γιατι δεν το κάνει συχνά. ειναι σε usb 2.0 το ποντικι και το πληκτρολογιο, για να μην χαλάω θύρα απο τις 3.0 του pc

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. το ξαναέκανε παρόλο που είχα αλλάξει usb το mouse. το έκανε ενώ δούλευα σε autocad όταν πήγα στο opera να ανοίξω μια σελίδα. δεν δουλεέυι ούτε το πληκτρολόγιο, ούτε ο τερματισμός απο το κουμπί on-off. μόνο το hard reset και hard τερματισμός. p55 μετά έκανα τις ρυθμίσεις που είπες? να δουμε. μπορώ με κάποιο πρόγραμμα να τρέξω διαγνωστικό για τον ssd? αν είναι δίσκος η ram την κάτσαμε. δεν έχω και δυνατότητα να τον αφήσω μέρες για έλεγχο στο πλαισιο που είναι στην εγγύηση γιατι εργάζομαι καθημερινά με αυτό.καλησπέρα. το ξαναέκανε παρόλο που είχα αλλάξει usb το mouse. το έκανε ενώ δούλευα σε autocad όταν πήγα στο opera να ανοίξω μια σελίδα. δεν δουλεέυι ούτε το πληκτρολόγιο, ούτε ο τερματισμός απο το κουμπί on-off. μόνο το hard reset και hard τερματισμός. p55 μετά έκανα τις ρυθμίσεις που είπες? να δουμε. μπορώ με κάποιο πρόγραμμα να τρέξω διαγνωστικό για τον ssd? αν είναι δίσκος η ram την κάτσαμε. δεν έχω και δυνατότητα να τον αφήσω μέρες για έλεγχο στο πλαισιο που είναι στην εγγύηση γιατι εργάζομαι καθημερινά με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

googlara και είδα να είχαν και άλλοι θέμα με πάγωμα pc και opera, και αναγκαζόντουσαν σε hard reset. θα δοκιμασω καποιο διαστημα μόνο με firefox να δω.

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπέρα. επειδή το πρόβλημα συνεχίζει μερικές φορές στο κλείσιμο του υπολογιστή, δηλαδή να παγώνει η οθόνη και να χρειάζεται hard reset, δοκιμάζω διάφορα που διαβάζω στο google για τις ρυθμίσεις ενέργειας. Εβαλα και τα windows  10 μέσα απο τα settings να κάνουν έλεγχο για προβλήματα στην ενέργεια και μου άλλαξαν την κατασταση ελαχίστων επιδόσεων του επεξεργαστή απο 90% που ήταν στο AMD Ryzen balanced σχέδιο ενέργειας στον πίνακα ελέγχου σε 5%. Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό θέμα, ή να το ξαναγυρίσω σε 90% μήπως το 5% δημιουργεί θέματα άλλα. Ο υπολογιστής είναι για δουλειά γραφείου (autocad, office κτλ), όχ ι games. συνημμένο. ευχαριστώ!

amd-ryzen-balanced.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.