Jump to content



Σύνθεση Η/Υ με Ryzen 9300x ή 3700x/3800x


dimi80

Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ.

 

Επειτα απο 8 χρονια ηρθε καιρος να στησω ενα νεο υπολογιστη, για γενικη χρηση (gaming, photoshop, ACAD, επεξεργασια video...)

Αυτη τη στιγμη υπαρχουν μια 32" οθονη Samsung 1440p  και καρτα γραφικων  radeon 5700xt pulse την οποια σκοπευω να κρατησω μεχρι του χρονου.

Μιας και απεχω αρκετα χρονια απο τα δρομενα των Η/Υ και απο τα λιγα που εχω διαβασει τις τελευταιες μερες εχω μπερδευτει στο τι να επιλεξω. 

Σκοπευω εκτος ισως απο την καρτα γραφικων να μην αναβαθμησω κατι για τα επομενα 5-6 χρονια, γιαυτο και κατεληξα στους συγκεκριμενους επεξεργαστες.

Φυσικα αν υπαρχει καποια αλλη προταση της ιντελ , καλοδεχουμενη.

Το budget  δεν παιζει πρωτευων ρολο, ουτε ομως αναζητω high end κομματια, απο τα λιγα που διαβασα υπολογιζω γυρω στα 1700-2000€. 

τι πρόταση έχετε για τα υπόλοιπα (MoBo, case,CPU, ψύκτρα (AIO υδροψυξη;), RAM,NVMe 4.0);

 

Υ.Γ.

-Κατα προτημηση μητρικη της Asus χωρις να αποκλειω τις αλλες εταιρειες 

- μνημες 16 ή 32στα 3600 Mhz και ανω , κατα προτημηση με Samsung B dies chip

 

Ευχαριστω εκ των προτερων 

Έγινε επεξεργασία από dimi80
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
το αν θα δούμε και για intel εξαρτάται από την πραγματική χρήση
δηλαδή πόσο % θα είναι το gaming? και πόσο % το video editing?

 

θα ήθελα να πεις λίγο παραπάνω τις ανάγκες σου (κυρίως  για την μητρική έχει σημασία)
πχ
χρειάζεσαι 10GBe ethernet? ( ή σου φτάνει το 1gbps, μήπως είσαι "θα ήθελες" 2.5gbps?)
τι ανάγκες έχεις σε "γρήγορο" storage? (δηλαδή 1tb είναι αρκετό ή όχι)
τι ανάγκες έχει σε "αργό" storage>? (δηλαδή πόσους κλασσικούς sata χρειάζεσαι)
case δεν θα πω κάτι ... βάλε ένα όριο χρημάτων και μετά είναι θέμα γούστου/ χωρητικότηας hdd (πχ 100eur)

αν το πάμε χοντρικά τότε αφού το budget δεν είναι θέμα
3950x 16/32 (~750)

ή σε πιο λογικά επίπεδα 3900x 12/24 (~450)
ραμ δεν ξέρω αν ακόμη έχει σημασία το b-die
απλά θα έλεγα 32gb (2x16) στα 200-250 σίγουρα θα υπάρχει κάτι (μπορεί και φθηνότερα)
προτείνω 2x16 για να υπάρχει η άνεση στο μέλλον για 64gb
cooler, είμαι οπαδός της "γομαροαερόψυκτρας"  (πχ noctua/bequiet) 50-100

τροφοδοτικό ένα 80+platinum 750w (μπορεί να είναι και πολλά) απο σοβαρό κατασκευαστή


motherboard/storage ανάλογα με τις απαντήσεις στις πιο πάνω ερωτήσεις


 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:

Καλησπέρα,
το αν θα δούμε και για intel εξαρτάται από την πραγματική χρήση
δηλαδή πόσο % θα είναι το gaming? και πόσο % το video editing?

 

θα ήθελα να πεις λίγο παραπάνω τις ανάγκες σου (κυρίως  για την μητρική έχει σημασία)
πχ
χρειάζεσαι 10GBe ethernet? ( ή σου φτάνει το 1gbps, μήπως είσαι "θα ήθελες" 2.5gbps?)
τι ανάγκες έχεις σε "γρήγορο" storage? (δηλαδή 1tb είναι αρκετό ή όχι)
τι ανάγκες έχει σε "αργό" storage>? (δηλαδή πόσους κλασσικούς sata χρειάζεσαι)
case δεν θα πω κάτι ... βάλε ένα όριο χρημάτων και μετά είναι θέμα γούστου/ χωρητικότηας hdd (πχ 100eur)

αν το πάμε χοντρικά τότε αφού το budget δεν είναι θέμα
3950x 16/32 (~750)

ή σε πιο λογικά επίπεδα 3900x 12/24 (~450)
ραμ δεν ξέρω αν ακόμη έχει σημασία το b-die
απλά θα έλεγα 32gb (2x16) στα 200-250 σίγουρα θα υπάρχει κάτι (μπορεί και φθηνότερα)
προτείνω 2x16 για να υπάρχει η άνεση στο μέλλον για 64gb
cooler, είμαι οπαδός της "γομαροαερόψυκτρας"  (πχ noctua/bequiet) 50-100

τροφοδοτικό ένα 80+platinum 750w (μπορεί να είναι και πολλά) απο σοβαρό κατασκευαστή


motherboard/storage ανάλογα με τις απαντήσεις στις πιο πάνω ερωτήσεις


 

Καλησπερα, θα ελεγα 50-60 % fotoshop, ACAD, και επεξεργασια τρισδιαστατων σχεδιων, ενα 30% gaming και τα υπολοιπα  ενα10% περιπου.

Η διαφορα των 300€ για τον 3950 δεν δικαιολογειται κατα την αποψη μου, ή κανω λαθος;

τι 1 gbps ειναι αρκετο. 

Γιατι κατα την αποψη σου δεν εχει σημασία το b-die;

32 gb ειναι μια χαρα για την ωρα. 

Ἒυχαριστω

 

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ότι ο 3950 είναι υπερβολή με την χρήση που κάνεις
αν μου έλεγες 60% 3d video rendering, τότε η δύναμη στο rendering από τους έξτρα πυρήνες θα είχε σημασία
οπότε
3900x ~450
(για πιο φθηνά 3700x, δεν αξίζει ο 3800)
Θεωρώ πως το b-die δεν έχει τόσο νόημα πλεον γιατί απλά υπάρχει συμβατότητα/υπάρχουν άλλες μνήμες που είναι αρκετά κοντά σε επιδόσεις

(εδώ ένα review/αναζήτηση memory performance)
πλέον θα έλεγα ένα καλό κιτ που να είναι στο qvl για να μην σε παιδεύει και τέλος (οπότε κάπου στα 170-250 ανάλογα το qvl/συχνότητα κλπ)


στα των μητρικών τότε
εφόσον προτιμάς asus
θα δώσω 2 επιλογές
1) crosshair vii hero (~390, υπάρχει και έκδοση με wifi +20eur)
2) x570 ws-ace (~300)
η σειρά ws είναι πιο "επαγγελματική" (και έχει υποστήριξη για ecc μνήμες επίσημα στο qvl)

αν μιλάμε για κάτι πιο οικονομικό
x570 aorus elite (~200)

 

τροφοδοτικό 80+platinum 750w (~150 χοντρικά)

ssd απ'ότι καταλαβαίνω δεν αξίζει ακόμη το pci-e v4.0 (εκτός από τα sequential, αλλά σχεδόν πάντα το bottleneck δεν θα είναι ο ssd. Η πραγματική ταχύτητα του ssd είναι στα random reads/writes και εκεί το ουσιαστικό βήμα μετά τους πρώτους pci-e 3.0 είναι optane αλλά οι τιμές τους είναι στον θεό, και δεν υποστηρίζονται από amd)
εδώ περιμένεις απαντήσεις και από άλλους χρήστες άλλα νομίζω πως και με ένα 3.0 είσαι μια χαρά ~150-200 το 1tb ανάλογα τον κατασκευαστή
αν πάλι θέλεις 2tb ή/και raid υπολογίζεις ανάλογα
 

αν θες να δεις και για intel τότε
9900k ~520
και μητρική θα βρούμε σίγουρα επιλογές στα 400/300/200 eur
ένας 9900k είναι περίπου 5% πιο γρήγορος στο gaming σε 1440p
το θέμα είναι ότι είναι σε rendering και multithreaded φορτία ο 3900x θα είναι ~40% πάνω τουλάχιστο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.