Jump to content


Ποιες νέες κάρτες γραφικών είναι συμβατές με legacy (όχι UEFI) bios ;


Recommended Posts

Έχω ένα σχετικά παλιό PC από το οποίο όμως δεν έχω παράπονο.

Το motherboard που έχω είναι με το παλιό κλασικό bios. Δεν είναι UEFI.

Για την ώρα θέλω να αλλάξω κάρτα γραφικών μόνο και αρκετά αργότερα βλέπουμε για το PC.

Είμαι μεταξύ radeon 5600xt και rtx 2060.

Το θέμα λοιπόν είναι ότι δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλεύουν λόγω παλιού bios.

Ξέρει κάποιος αν κάρτες αυτών των σειρών (radeon 5X00 ή rtx 20X0) παίζουν σε τέτοια motherboards;

Έγινε επεξεργασία από Kyro
Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε εχει uefi, περιεχει fallback legacy bios, ωστοσο επειδή κανεις δεν τα δοκιμαζει σε μητρικες 15ετιας κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι θα δουλευει. Αν έχεις κάποιο παμπαλαιο με nvidia nforce chipset κατα 99.9999% δεν θα δουλευει

 

επισης μέσα στο bios μπορει να χεις θεμα με κάρτες με πανω απο 4gb. Σε p45 με μια rx 570 8gb ενω δουλευει κανονικα, οταν μπαινω στο bios,  καθε αλλαγη σε μενου παιρνει 2sec ενώ με rx 570 4gb δεν υπαρχει αυτο το θεμα

 

επισης δεν εχει ιδιαίτερο νοημα να βάλεις αυτες τις κάρτες σε μια μητρική με core 2 duo ας πούμε. Κρατα τα λεφτα και κάνε την αναβαθμιση μια καλη.

 

τωρα αν είναι καμια x58 με 6c/12t xeon o/ced ή κανας 8core fx amd οκ, αν και παλι θα σε κοβει αρκετα, κυριως στα min fps

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν είναι και τόσο παλιό το σύστημα.

Η μητρική είναι η gigabyte 990xa-ud3 rev. 1.x με cpu amd fx-8150.

Με ανησυχεί το θέμα γιατί έχω δει τέτοια προβλήματα στο internet.

Ψάχνω για κάρτα καινούργια για να την κρατήσω και στο καινούργιο σύστημα όταν το φτιάξω.

Έχω σκοπό να περιμένω το νέο AM5 socket της AMD

Έγινε επεξεργασία από Kyro
Link to comment
Share on other sites

Το am5  της amd θα βγει τέλος του 21 . Τότε θα σε κόβουν τα 6gb της κάρτας. Εγώ νομιζα για κανα 6μηνο το πολύ οτι θα κανες και την υπολοιπη αναβαθμιση.

 

Γνωμη μου ειναι οτι δεν αξίζει να την πάρεις. Καλύτερα να παρεις μια rx 570/580 με 8gb vram  με τα μισα λεφτα , και οταν κανεις και την υπολοιπη αναβαθμιση, ακομα και αν δεν εχεις τοτε εξτρα χρηματα, δινεις τοτε τα υπολοιπα και παίρνεις σίγουρα κάτι καλυτερο απο την 5600xt/2060

 

Eτσι και αλλιως για 1080p 60fps φανταζομαι οτι στοχευεις και σε αυτα οι rx 570/580 δεν εχουν θέμα. Για παραπανω δεν ειναι ο επεξεργαστή σου, δες και εδώ λινκ

 

Φροντισε να χεις και 16ram μιας και οι μνημες ειναι φθηνες και βάλε και εναν ssd αν δεν εχεις.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά σου λέει ο @Eddie πάρε κάποια άλλη κάρτα (ή και μεταχειρισμένη ακόμα) έναν SSD και RAM.

Όσο για το ΑΜ5 φτιάχνεις νέο σύστημα με καινούργιο hardware όταν βγει,  άσε που τότε θα έχουν κυκλοφορήσει κι άλλες κάρτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.