Jump to content


IFTT και sonoff (ewelink)


kpetros

Recommended Posts

Λοιπον , σημερα μου ηρθε ο εξυπνος διακοπτης της sonoff , τον οποιο και εβαλα αμεσως .....

Το συνδεσα με την εφαρμογη μπαμ μπαμ , δουλευει κομπλεδουρα και με το δαχτυλακι και με το wifi. 

IMG_20200407_153732.thumb.jpg.360e32156ffe606cf5d94106abe2e6ab.jpg

 

 

Δεν θα ασχολιομουν παραπανω αλλα οταν πηγα να βγαλω στην κεντρικη του κινητου το widget για να το ανοιγοκλεινω απο εκει , βρηκα αυτο το προβλημα . 

 

Screenshot_20200407-154159.thumb.png.c56d409558ef1d0637b14d4050c7034d.png

 

 

Οποτε το κοιταξα λιγακι και λεω , εφοσον λεει πως συνεργαζεται και με το IFTT ας δοκιμασω απο εκει . 

Φτιαχνω λογαριασμο ,βαζω και τα στοιχεα του ewelink , το οποιο αναφερει πως ειμαι connected . 

Στο πιο απλο applet , δηλαδη απλα να ανοιγοκλεινω διακοπτη , δεν μου βλεπει την συσκευη 

(δοκιμασα και απο κινητο και απο υπολογιστη )

 

image.thumb.png.6cab26b76e80f13b2b6402265a3f586f.png

 

 

 

 

 

 

Αν εχει ασχοληθει κανεις με το αθλημα , ας πει καμια ιδεα να δοκιμασω 

 

Α και κατι ακομα .... κατι που να τα μαζευει ολα μαζι δεν υπαρχει ? Τωρα για παραδειγμα εχω το ewelink για τα φωτα και το blitzwolf για ενα αλλο διακοπτακι ,αλλα το ενα δεν μπορει να δει το αλλο  και πρεπει να ανοιγεις διαφορετικη εφαρμογη καθε φορα .

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Για δε τα συνδέεις όλα με google home, alexa Κλπ?

 

Πχ εγώ έχω αρκετά sonoff -> ewelink

Εχω Broadlink -> ihc

Εχω xiaomi -> Mi home

Εχω D-Link -> Mydilnk

 

κλπ κλπ κλπ

 

Ολα απο google home τα δουλευω. Εχω κάνει και τις ρουτινες μου και έχω και τις φωνητικές εντολές.

Στο IFFT δε μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν έχω sonoff Διακόπτη στην κατοχή τέτοιου τύπου. 

Είναι ο TX3 η ο TX4 που δε θέλει ουδέτερο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

Το βρηκα το προβλημα..... 

Καταρχας το widget δεν υποστηριζει 2-3gang switches , τελευταια γραμμη εδω , νταξ τρελο fail αυτο 

Στην περιπτωση του IFTT , για να το δω τελικα πρεπει να εντοπισω και εκει εντολες για 2 gang switch , αλλα δεν εχει και πολυ νοημα μιας και το trigger δεν μπορει να ειναι ο ιδιος ο διακοπτης ?

 

Μαλλον θα βαλω και το google home , μισω να εχω 100 εφαρμογες για 1 πραμα αλλα θα τα πνιξω σε φακελους για να μην τα βλεπω !!!

 

ΤΧ0 πηρα ( μετα την αγορα ειδα οτι με κατι παραπανω επαιρνα ΤΧ1 που εχει και RF433) , ουδετερος κατω απο πριζα .

Αληθεια..... πως το βιδωσες εσυ? εγω το εχω ελευθερο .....  

Μαλλον θα σκαψω τοιχο να βαλω καινουργια κουτια διακοπτου γιατι αυτα ειναι στραβα 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Αληθεια..... πως το βιδωσες εσυ?

Στα υπάρχοντα κουτιά κανονικά βιδώθηκαν απλά εγώ πήρα smart διακόπτες της broadlink που δε θέλανε ουδέτερο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει ουδετερο για να λειτουργησει τοτε αν δεν τον βαλεις απλα δε δουλευει, γιατι απλα δε τροφοδοτειται το κυκλωμα τους για να δουλεψει.

Υπαρχουν και sonoff που δε χρειαζονται ουδετερο (εχουν μια μπαταριουλα μεσα για τη λειτουργεια τους που πρακτικα κραταει χρονια)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλα στο δικό μου δεν είχε μπαταρία.

είχε μία αντίσταση μέσα και λογικά αντίσταση θα έχει και το αντίστοιχο sonoff, που συνδέεται παράλληλα με τη λάμπα ή μία από τις λάμπες τους κυκλώματος.

Και την συνδέεις μόνο στην περίπτωση που βάλεις τον διακόπτη σε λάμπες LED (και πάλι αν δεν κάνω λάθος), καθώς είτε θα κάνουν το κλασικό αναβόσμημα (flicker) είτε όταν έχεις κλειστό τον διακόπτη, αυτές θα ανάβουν αμυδρά. Εγώ είχα το δεύτερο σύμπτωμα.

 

viber_image_2020-02-11_10-43-51.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εσκαψα τοιχο και εβαλα κουτακια του κασσινακη που παιρνουν και βιδουλες  ? 

Ετσι και αλλιως χρειαζοταν γιατι τα προηγουμενα ηταν στραβα τοποθετημενα και μου χαλαγαν το OCD . 

Οσο για τον ουδετερο .... πηρα απο πριζα , και στην πρωτη φωτο φαινεται οτι δουλευει κομπλε 

Το προβλημα του ολου thread ηταν πανω στην κακη εφαρμογη της sonoff 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.