Jump to content



Επιλογή οθόνης TFT 19"


dagg1416003215

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι,

όσο διαβάζει κανείς τόσο μαθαίνει, αλλά μάλλον τόσο πιο πολύ μπερδεύεται.

Αυτό το λέω γιατί εγώ πήγαινα βάση των response ratio αλλά απ'ότι κατάλαβα μάλλον πρέπει να πάω πρώτα βάση των panels και μετά με το response ratio.

Λοιπόν αυτό που θέλω είναι μια 19" όχι τόσο για παιχνίδια και dvd, όσο για εφαρμογές γραφείου και programming.

Αυτό σημαίνει ότι

1.) Δε θέλω πολύ μεγάλες χρωματικές αποκλήσεις (απο διαφορετικές γωνίες θέασης).

2.) Να είναι όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστη.

3.) Να μην υπερβαίνει τα 600 (+-10%)

Θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς την επιλογή της οθόνης διότι πιστεύω ότι η οθόνη παίζει το μεγαλύτερο ρόλλο στην απόδοση του χρήστη που τη χρησιμοιποιεί, είτε αυτό είναι παιχνίδι είτε είναι απόλαυση ενός DVD είτε ειναι παραγωγική εργασία γραφείου.

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόκριση αλλά που θα βρώ τη συγκεκριμένη οθόνη στην Ελλάδα? Απ'ότι κατάλαβα πρέπει να έρθει απο το εξωτερικό και πως είσαι σίγουρος ότι θα έρθει σώα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dagg

Απ'ότι κατάλαβα πρέπει να έρθει απο το εξωτερικό και πως είσαι σίγουρος ότι θα έρθει σώα ?

Αν είναι αυτό το μόνο σου πρόβλημα, μην φοβάσαι καθόλου. Η δική μου ήρθε απο Γερμανία μια χαρούλα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, επειδή την έχω αυτήν την οθόνη την παραγγέλνεις μέσω του site της Dell όπου χρειάζονται περίπου 10 εργάσιμες μέρες για την παράδοση. Η οθόνη έρχεται από Ολλανδία και σε παίρνουν τηλέφωνο από την αντιπροσωπεία της Χώρας μας όπου και διευθετούνται οι επιμέρους λεπτομέρειες της παράδοσης. Όσο για την συσκευασία εκτός του ότι είναι άψογη δεν φέρεις καμία ευθύνη σε περίπτωση ζημίας όπου και την επιστρέφεις. Με άλλα λόγια εμείς έχουμε να κάνουμε με τους εδώ και όχι με τους εξωτερικού. Είναι σαν να αγοράζεις από ένα οποιοδήποτε Ελληνικό κατάστημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ αν μπορείς να περιμένεις έχω να προτείνω αυτές που σκέφτομαι κι εγώ. NEC 1980FXi και FUJITSU-SIEMENS P19-2 (κυκλοφορεί μέσα στο Μάιο)... ’σε που με 630 τώρα πιά παίρνεις EIZO L768!!! Γιά δες www.skroutz.gr!

Link to comment
Share on other sites

Ριξε και μια ματια στην LG 1920p.

Αψογο design,μεγαλες γωνιες θεασης (170/170),πολυ καλα χρωματα,

αριστη ευκρινεια ειδικα αν συνδεθει μεσω dvi.

Tην εχω τεσσερις μηνες και το μονο μου παραπανο ειναι το ghosting

σε μερικα fps αλλα οχι τραγικα πραγματα.

Για τη δουλεια που τη θελεις θα μεινεις πολυ ικανοποιημενος:T:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα συμφωνησω για την Dell 2005FPW στα 549+ΦΠΑ, με δωρεαν παραδοση στο σπιτι. Ελεγχος την οθονης γινεται απο την ιδια την Dell για τυχον προβληματα ΠΡΙΝ σου την παραδωσουν και οπως σε ολα τα προϊοντα γινεται αντικατασταση εντος 14 ημερων αν παρουσιασει το παραμικρο που δεν σου αρεσει.

Πληροφοριες εδω

Μην κοιτας την τιμη. Αυτη την στιγμη η οθονη ειναι σε προσφορα στην τιμη που αναφερω παραπανω(χθες τηλεφωνησα). Η παραδοση οπως ειπαν τα παιδια ειναι 10-12 μερες ημερολογιακες και η οθονη δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο αλλες αντιστοιχου κοστους "απλες" 19αρες, βλεπε EIZO, SONY, NEC, LG.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dagg

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις, θα ήθελα όμως αν γνωρίζετε, να μου πείτε, οι οθόνες που προτείνεται τι panel φοράνε και τι response time έχουν?

Dell 2005FPW--> SIPS panel, με 16ms RT.

Link to comment
Share on other sites

LG 1915S.

Την παράγγειλα σήμερα απο e...hop, αφού το έψαξα πολύ το πράγμα (με τις ακριβότερες αμελιτέα η διαφορά, που δεν φαίνεται καν στο μάτι, εκτός κι αν καθίσεις και κάνεις ξεψίρισμα, μόνο και μόνο για να βρείς διαφορές).

Και αφού την είδα να παίζει σήμερα και ενθουσιάστικα, αμέσως έκανα την παραγγελία γιατί κι αυτές κάποια στιγμή θα τελειώσουν.

Αύριο θα ΄΄παίζω΄΄ με 19αρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οχι δεν πήρα ακόμα.

Προσπαθώ να κάνω μια καλή επιλογή.

Δεν είμαι απ΄αυτούς που αγοράζουν συχνά monitors.

Προσπαθώ να επιλέξω μεταξύ s-pva ή mva ή s-ips.

Μάλλον με βλεπω για fujitsu-siemens 19p-2 αλλά ίσως και κάποια samsung.

Αν έχετε κάτι καλό με max τα 550 με φπα ενημερώαστε με.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ όλους μας ενδιαφέρει και συμφωνώ για το πάνελ. Τα sites του εξωτερικού (π.χ. mindfactory) την πουλάνε ήδη... Στην Ελλάδα όμως πότε θα έρθει; Και επίσης αν δεν τη δεί κάποιος από κοντά να μου πεί απόψεις εγώ δεν πρόκεται να την πάρω και να ρισκάρω την παραμικρή πιθανότητα που υπάρχει μετά να κλαίω τα λεφτά μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.