Jump to content



ΚΟΥΦΟ ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΔΙΣΚΟΥ CD - DVD


Recommended Posts

Αγαπητοί  φίλοι  γεια  σας ...

Παρατήρησα  τελευταία  ότι  βάζοντας  ένα  cd  ή  dvd  (όποτε  αυτό  χρειαστεί)  σε μια  συσκευή  που  έχω  ακόμα  απάνω  στο  κουτί μου 

μάλιστα  αυτή  ---> TSSTcorp CDDVDW SH-224DB

δεν  μου  τη  διαβάζει  ...

Αν  όμως  υπάρχει  μέσα  στο DVD  και  ξεκινήσει ο  υπολογιστής  με  μέσα  το  δισκάκι  τότε  διαβάζεται  κανονικά ..

Θα  κουφαθούμε  τελείως  ή  φταίει  η  καραντίνα

Περιμένω  απόψεις ..

regedit  και  κάποιο  ψάξιμο  που  έκανα  στο  Google  δεν  έστρωσαν  τίποτα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τρέλα  Νο 2

Όταν  το  δισκάκι  βρίσκεται  μέσα  στο  CD-DVD  και  ο  υπολογιστής  ανάβει (CD-DVD εντός είπαμε)  διαβάζει  κανονικά  και  αυτό  που  είναι 

 

μέσα  στη  συσκευή  και  αν  τοποθετηθεί  άλλο  ..και  άλλο  και  άλλο  ...

 

Υποψία  λείπει  από    Διαχείριση  συσκευών  driver   IDE/ATAPI    λέτε  να  είναι  αυτό  ...?

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος KTM έγραψε:

Στο BIOS/UEFI  φαινεται το dvd?

Τρελό  Νο3 

με  εξωτερικό  τώρα  DVD   samsung   με  σύνδεση  σε  2USB 

 

πάλι  μήνυμα  τοποθετείστε  δίσκο  CD_DVD   και  πάλι  δε  διαβάζει    , πετάει  έξω  το  δισκάκι

 

Αγαπητέ  φίλε  KTM  οι  συσκευές  φαίνονται  κανονικά  σtα  win10   και  όπως  είπα  παραπάνω  όταν  τα  CD-DVD  είναι  μέσα  πριν  την  έναρξη  του  PC 

 

διαβάζονται  κανονικά ....

 

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος velipsi έγραψε:

Τρελό  Νο3 

με  εξωτερικό  τώρα  DVD   samsung   με  σύνδεση  σε  2USB 

 

πάλι  μήνυμα  τοποθετείστε  δίσκο  CD_DVD   και  πάλι  δε  διαβάζει    , πετάει  έξω  το  δισκάκι

 

Αγαπητέ  φίλε  KTM  οι  συσκευές  φαίνονται  κανονικά  σtα  win10   και  όπως  είπα  παραπάνω  όταν  τα  CD-DVD  είναι  μέσα  πριν  την  έναρξη  του  PC 

 

διαβάζονται  κανονικά ....

 

Υποψία  να  ψάξω  το  Bitdefender

και σαν  η  εξερεύνηση  των  αρχείων windows  να  μη  μπορεί  να  διαβάσει  αρχεία  από  CD-DVD

Έγινε επεξεργασία από velipsi
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος KTM έγραψε:

Τα windows ειναι updated?

με  έλεγχο  καθημερινό  σε  update ...έκδοση  1909

Από  τη  διαχείριση  συσκευών  απουσιάζει  ο   ελεγκτής      IDE/ATAPI  παρόλο  που  είναι  περασμένο  το  τελευταίο  intel   chipset

Το  m/b  Ζ390 AORUS  MASTER  δεν  έχει  κάτι  άλλο  να  περάσω .

πάντως  υποψιάζομαι  ότι  είναι απουσία  driver   γιατί  SSD  δίσκοι  , Nvm2  και  ένας  συμβατικός  1Τ  παίζουν  ο.κ  

το  κουφό  είναι  ότι  όταν  είναι  μέσα  το δισκάκι  (CD-DVD ) από  έναρξη  υπολογιστή  το  διαβάζει  ....πιθανώς  έχει  κάνει  ανάγνωση  του  τομέα  CD_DVD  πριν  μπει  windows

Τι  να  πω  έχω  κουφαθεί !!!

Να  μου  πείτε  καίγεσαι  για  το  DVD  και  τη  χρήση  του  ...μια  στις  τόσες  το  δουλεύω και έτσι..

Για  το  Γ@μ@το  του  θέματος  είναι  ...

 

Έγινε επεξεργασία από velipsi
Link to comment
Share on other sites

Απο την διαχειρηση συσκευων κανε uninstall το dvd και reboot pc για να το ξαναβρει.Αν παλι κανει τα ιδια δοκιμασε να το κανεις disable/enable και reboot pc.

Αν τα εχεις κανει αυτα, δεν εχω κατι αλλο στο μυαλο...

Θα ελεγα καλωδιο/sata θυρα αλλα στο κανει και με usb συνδεση οποτε ακυρο.

Ισως ενα system restore σε παλαιοτερη ημερομηνια οπου θυμασαι οτι δουλευε...

Έγινε επεξεργασία από KTM
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KTM έγραψε:

Απο την διαχειρηση συσκευων κανε uninstall το dvd και reboot pc για να το ξαναβρει.Αν παλι κανει τα ιδια δοκιμασε να το κανεις disable/enable και reboot pc.

Αν τα εχεις κανει αυτα, δεν εχω κατι αλλο στο μυαλο...

Θα ελεγα καλωδιο/sata θυρα αλλα στο κανει και με usb συνδεση οποτε ακυρο.

Ισως ενα system restore σε παλαιοτερη ημερομηνια οπου θυμασαι οτι δουλευε...

Όπως  μάλλον  έχεις  καταλάβει  μέχρι  και  το  sata  άλλαξα  ...αλλά  το  ίδιο  γίνεται  και  στο  USB  εκεί  είναι  το  κουφό......οοοοο

Κάτι  παίζει  με   windows  αλλά  τι ???

Προσπαθώ  να  βγάλω  συμπέρασμα  με  το   

είναι  μέσα  από  έναρξη και  το  διαβάζει (1 κρατούμενο)

μπαίνει  μετά  (αφού  έχουν  φορτωθεί  τα  windows)  και  δεν  το  διαβάζει ..

Ευχαριστώ  πάντως

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος KTM έγραψε:

Απο την διαχειρηση συσκευων κανε uninstall το dvd και reboot pc για να το ξαναβρει.Αν παλι κανει τα ιδια δοκιμασε να το κανεις disable/enable και reboot pc.

Αν τα εχεις κανει αυτα, δεν εχω κατι αλλο στο μυαλο...

Θα ελεγα καλωδιο/sata θυρα αλλα στο κανει και με usb συνδεση οποτε ακυρο.

Ισως ενα system restore σε παλαιοτερη ημερομηνια οπου θυμασαι οτι δουλευε...

Συνέδεσα  το  USB   και  τώρα  διαβάζει  ...αρα  μάλλον  πάω  να  δοκιμάσω  άλλο  DVD  ή  το  πετάω  από  πάνω  και  τέλος... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος KTM έγραψε:

ok

Νεότερο ....αλλαγή  συσκευής  ...τοποθέτηση  οκ  ...με  το  που  βάζω  DVD  μου  πετάει  ΕΙΣΑΓΑΓΕΤΕ  ΕΝΑ  ΔΙΣΚΟ ...αν  βάλεις  κενό  DVD  σου  ζητάει  να  το  κάνει  φορματ  και  προχωρά  κανονικά  ...το  φορμάρει  και  μετά  συμπεριφέρεται    οκ  βάζοντας  και  άλλο  δισκάκι  όλα  οκ  ....διαβάζει  το  δίσκο  το  αναγνωρίζει  ...όλα  νορμάλ

Η  αρχική συμπεριφορά  είναι σαν  δίσκος  συστήματος  δηλαδή ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.