Jump to content



Ασφάλεια διαμερίσματος και υπόλοιποι ιδιοκτήτες


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, τελείως οφτοπικ, αλλά γνωρίζει κανείς από ασφαλιστικές εταιρείες και τις διαδικασίες αποζημιώσεων;

Είναι φυσιολογικό να μου ζητάει η ασφαλιστική τα στοιχεία και τους αριθμούς συμβολαίων των ιδιοκτητών των άλλων διαμερισμάτων;

Ανησύχησα λίγο.

Έγινε επεξεργασία από idyllif
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, idyllif said:

Καλησπέρα παιδιά, τελείως οφτοπικ, αλλά γνωρίζει κανείς από ασφαλιστικές εταιρείες και τις διαδικασίες αποζημιώσεων;

Είναι φυσιολογικό να μου ζητάει η ασφαλιστική τα στοιχεία και τους αριθμούς συμβολαίων των ιδιοκτητών των άλλων διαμερισμάτων;

Ανησύχησα λίγο.

Η αποζημίωση αφορά συμβόλαιο ακίνητης περιουσίας, σχετίζεται με κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας ή έχει να κάνει με αστική ευθύνη? Υποθέτω το πρώτο, ωστόσο κάνε μια διευκρίνηση αν μπορείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι συμβόλαιο για ζημιές από φωτιά, σεισμό, φυσικές καταστροφές και τέτοια. Είναι ασφαλισμένο το διαμέρισμα και στο συμβόλαιο λεει ότι συμπεριλαμβάνονται οι κοινοκτητοι χώροι που του αναλογούν. Μου ζητάνε τα στοιχεία όλων των άλλων ιδιοκτητών και τα συμβόλαιά τους με τις εταιρείες τους. Κάτι το οποίο δεν ξέρω αν στέκει λόγω προσωπικων δεδομένων (και όχι μόνο). Δεν μου δίνουν προσφορά/εκτίμηση (ενώ τους έχω πάει ό,τι χαρτιά μου ζήτησαν) παρά μόνο επιμένουν να τους δώσω τα στοιχεία των άλλων εταιρειών για να εκτιμήσουν από κοινού. Είναι λογικό αυτό που μου ζητάνε; Δεν ξέρω τί να κάνω.

 

edit: οι ζημιές είναι και μέσα στο διαμέρισμα και στους κοινοκτητους

Έγινε επεξεργασία από idyllif
Link to comment
Share on other sites

 Εφοσον οι ζημιες ειναι και στους κοινοκτητους (δηλαδη -τυπικα- εχουν ποσοστο ιδιοκτησιας και αλλοι), πρεπει να πληρωθει και ενα κομματι απο την ασφαλεια των αλλων.

Η δικη μου λογικη λεει ναι, πρεπει να δωθουν στοιχεια. Θα προτεινα να τους πεις να σου στειλουν email με οτι χρειαζονται και να απαντησεις με τον ιδιο τροπο, ωστε να εχεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ γραπτως και σε ψηιακη μορφη

 

(ετυχε και ειχα ζημια σε ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ χωρο προσβασιμο μονο μεσα απο σπιτι, και ειχα αναλογο θεμα)

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοείται ότι δεν περιμένω να μου καλύψουν όλες τις ζημιές στους κοινόκτητους. Απλά δεν ήξερα αν οι ασφαλιστικές κάνουν από κοινού μια εκτίμηση ή η καθεμία κάνει τη δικιά της προσφορά/συμφωνία με τον πελάτη της. Παλιότερα πχ που ήμουν σε άλλη εταιρεία, απλά η ασφαλιστική μου είπε "κοστολογώ τόσο τις ζημιές στους κοινόκτητους, το διαιρώ με τον αριθμό των διαμερισμάτων και θα πάρεις το ποσό που σου αναλογεί"

 

Έγινε πάντως, ευχαριστώ. Θα δω τί μπορώ να κάνω. Βασικά άμα είναι πρόθυμοι οι υπόλοιποι να μου δώσουν τα στοιχεία τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.