Jump to content



απώλεια φωτογραφιών


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ήθελα μία βοήθεια σχετικά με το tablet ενός φίλου, και την απώλεια αρχείων φωτογραφιών.

 

Μοντέλο: Lenovo TB-730AF , 1GB RAM
Κάρτα: TOSHIBA MicroSD M203 16GB
Λειτουργικό: Android 7.0

 

Ο εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος τού tablet (RAM) είναι εντελώς γεμάτος.

 

Ο φίλος μου κάποια στιγμή, πήγε:

κάρτα SD, και εκεί επάνω δεξιά στις τρις κάθετες τελίτσες βρήκε την επιλογή:

 

-Ρυθμίσεις αποθηκευτικού χώρου

 

Πάτησε εκεί, και του έβγαλε τις δύο επιλογές:

 

-Διαμόρφωση

-Διαμόρφωση ως εσωτερικής

 

Δυστυχώς, εκεί δεν θυμάται τί πάτησε. Κάτι πάτησε, πάντως, ανάμεσα στις δύο επιλογές.

 

Από δω και πέρα, αρχίζουν τα προβλήματα..

Στην κάρτα SD, είχε κάτι φωτογραφίες 2018 και 2019. Αυτές χάθηκαν. Και είναι αυτές που ψάχνουμε.

Όλα αυτά έγιναν πριν λίγο καιρό:το Πάσχα 2020. Αυτή τη στιγμή, μέσα στην SD, όπως καί στον εσωτερικό χώρο τού tablet, υπάρχουν μόνο κάτι φωτογραφίες τραβηγμένες από το Πάσχα 2020 και μετά.

 

Είτε μπαίνοντας στα folder RAM και MicroSD μέσα από το tablet, είτε συνδέοντας το tablet με το pc και κάνοντας αναζήτηση και πάλι σε tablet RAM και MicroSD, αυτές τις λίγες φωτογραφίες 2020 βρίσκουμε. Δεν βρίσκονται πουθενά 2018 και 2019.

 

Δίνω και το παρακάτω στοιχείο.

 

Μέσα στο folder της MicroSD υπάρχει ένα folder LOST.DIR, αλλά εκεί δεν υπάρχει τίποτα. Είναι άδειος ο φάκελος.

 

Νομίζω πως ο φίλος μου μπέρδεψε τη λέξη "διαμόρφωση" στο αντίστοιχο σημείο νομίζοντας πως με το διαμόρφωση, η συσκευή θα φτιάξει την κάρτα κατάλληλα να λειτουργήσει ως αποθηκευτικός χώρος έχοντας γεμίσει πλήρως η RAM, και όχι κάνοντας αυτό που η διαμόρφωση κάνει (format και διαγραφή όλων των αρχείων).

 

Η άποψή σας για όλα αυτά, και κάποια βοήθεια μήπως μπορέσουμε να ανακτήσουμε τις φωτογραφίες;

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.