Jump to content



Router ως Access Point τα Wireless clients δεν παίρνουν ip από DHCP


paxman

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους-ες,

 

έχω φάει μια φρίκη από χθες προσπαθώντας να χρησιμοποιήσω ένα παλιό router ως access point και ελπίζω να με γλιτώσετε από τα ψυχοφάρμακα.

Η ιστορία ξεκίνησε γιατί έστησα-ενεργοποίησα ένα pfsense μηχάνημα και απενεργοποίησα το wifi του router του παρόχου.

Έχω στήσει λοιπόν ένα subnet για τις ενσύρματες συσκευές και ένα subnet (vlan) για τα wireless,

Η διαδικασία που ακολούθησα και στα δυο router που δοκίμασα ένα TP-LINK TD-W8970 και ένα ZTE H168N είναι η ακόλουθη :

  • Σύνδεση ενσύρματα με υπολογιστή, αλλαγή της LAN ip του router στο subnet του VLAN & απενεργοποίηση του DHCP server του.
  • Επανεκκίνηση  router, κουμπώνω και το καλώδιο από το switch-pfsense σε LAN θύρα ro, τσεκάρω την ενσύρματη σύνδεση με τον υπολογιστή, όλα καλά.
    Έχει πάρει IP από τον DHCP του pfsense και βγαίνει internet κανονικότατα.
  • Δοκιμή με wifi client, συνδέεται στο ασύρματο αλλά δεν παίρνει ip !!! Και στα δυο router το ίδιο !!!

Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά, για πείτε καμιά ιδέα πριν πάω για Xanax...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από να τα δώσω σε ψυχοφάρμακα πήρα αυτό και ησύχασα.

Πήρε 5' να αλλάξω mode από repeater σε access point, να δώσω static ip και να  σετάρω το wifi και ήμουν έτοιμος.

Είδα και τι διαφορά κάνει η 5Ghz μπάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.