Jump to content



θέμα με κινητό;


panos 12

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά   ήθελα να ρωτήσω έχω το xiaomi redmi 6A και μου κάνει κάτι τρελά πράγματα τώρα τελευταία, συγκεκριμένα σε 300 μέτρα ποιο πάνω από το σπίτι μου χτυπάει σαν κλήση ενώ δεν παίρνει κανένας, υπάρχει περίπτωσει να έχει πρόβλημα το κινητό; το έκανε και σήμερα σε άλλη περιοχή που ήμουν όχι πολύ μακριά απο το σπίτι μου, η cosmote από την άλλη εδώ και 4 μήνες έχει πέσει μια κεραία και το σήμα ήτανε στο 0 σχεδόν ούτε ίντερνετ καλό είχε, τώρα κάπως το έφτιαξαν, μήπως λαμβάνει λάθος κλείσεις από την κεραία και χτυπάει μόνο του; πάντως δεν έχει κλήση όταν το κάνει αυτό άλλα φαίνεται σαν να παίρνει κάποιος, μέχρι να το βγάλω από την τσέπη σταματάει, και τον Απρίλιο με χρέωσε 75 λεπτά από την κάρτα σαν να μίλησα σε γνωστό νούμερο, άλλα κλήση δεν έκανα δεν είχε εξερχόμενη καταγεγραμενη στο κινητό, παρόλα αυτά στην άρση κλήσεων που ζήτησα έλεγε οτι μίλησα σε γνωστό νούμερο 1 λεπτό κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το πιο κλασσικό είναι να έδωσες, μέσω κάποιου κακόβολου ad, άδεια στο Chrome να έχει έλεγχο στις κλήσεις και να καλεί αυτόματα μόνο του ή να σε καλούν και να δέχεται το Chrome την κλήση. Στο εξωτερικό είναι αρκετά διαδεδομένο, στην Ελλάδα συνήθως σε κάνουν αυτόματη εγγραφή σε SMS scam με αυτόν τον τρόπο.

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο αναίρεσε την άδεια του Chrome να έχει πρόσβαση στις Επαφές/Κλήσεις/SMS ή ακόμα καλύτερα κάνε εγκατάσταση το Bromite (δεν υπάρχει στο Playstore) το κατεβάζεις από εδώ , το οποίο έχει ακριβώς το ίδιο UI με το Chrome αλλά χωρίς τις τρύπες του Chrome και με ενσωματωμένο adblock / pop up adblock. 

WWW.BROMITE.ORG

Bromite is a Chromium fork with ad blocking and enhanced privacy; take back your browser

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Μηπως εχει εγκατασταθει καποιο κακοβουλο λογισμικο; Για κανε ενα σκαναρισμα

έκανα επαναφορά στα εργοστασιακά σβήστηκαν όλα, σκαναριμα με τι να το κανω; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Παρολο που εκανες επαναφορα το προβλημα συνεχιζει να υφισταται;

Ναι προχτές το ξανά έκανε πάλι, δεν νομίζω να είναι από το κινητό 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Seek & Find said:

Παρολο που εκανες επαναφορα το προβλημα συνεχιζει να υφισταται;


Υπάρχουν και malwares τα οποία μόλις γίνονται εγκατάσταση μεταφέρονται σαν system files οπότε δεν μπορεί να γίνει διαγραφή τους με επαναφορά, εκεί χρειάζεται root.
Αλλά συνήθως πρέπει να το κάνεις εσύ εγκατάσταση κάποια εφαρμογή εκτός store για να κολλήσεις κάτι τέτοιο. 

 

23 hours ago, panos 12 said:

Ναι προχτές το ξανά έκανε πάλι, δεν νομίζω να είναι από το κινητό 

Γενικά είναι "ύποπτο" ο πάροχος δεν έχει λόγο να στο κάνει αυτό. Κάνε μια απλή δοκιμή, βάλε το κινητό σου μόνο σε 2G σήμα ώστε να μην γίνεται καμία εναλλαγή του δικτύου και πρόσεξε αν σου κάνει πάλι το ίδιο. Δεν θυμάμαι αν τα xiaomi έχουν τέτοια επιλογή, αν όχι κλείδωσε μόνος σου το σήμα σε 2G από τις ρυθμίσεις κάρτας. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:


Υπάρχουν και malwares τα οποία μόλις γίνονται εγκατάσταση μεταφέρονται σαν system files οπότε δεν μπορεί να γίνει διαγραφή τους με επαναφορά, εκεί χρειάζεται root.
Αλλά συνήθως πρέπει να το κάνεις εσύ εγκατάσταση κάποια εφαρμογή εκτός store για να κολλήσεις κάτι τέτοιο. 

 

Γενικά είναι "ύποπτο" ο πάροχος δεν έχει λόγο να στο κάνει αυτό. Κάνε μια απλή δοκιμή, βάλε το κινητό σου μόνο σε 2G σήμα ώστε να μην γίνεται καμία εναλλαγή του δικτύου και πρόσεξε αν σου κάνει πάλι το ίδιο. Δεν θυμάμαι αν τα xiaomi έχουν τέτοια επιλογή, αν όχι κλείδωσε μόνος σου το σήμα σε 2G από τις ρυθμίσεις κάρτας. 

θα το δοκιμασω αλλα και πριν στης μητερας μου εγινε κατι αναλογο, την πηρα απο το κινητο μου και το δικο της δεν χτυπησε μονο εδειξε οτι επαιρνε καποιος, που ειναι και απλο κινητο με πληκτρα, αλλα εχει cosmote επισης

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panos 12 said:

θα το δοκιμασω αλλα και πριν στης μητερας μου εγινε κατι αναλογο, την πηρα απο το κινητο μου και το δικο της δεν χτυπησε μονο εδειξε οτι επαιρνε καποιος, που ειναι και απλο κινητο με πληκτρα, αλλα εχει cosmote επισης


Γενικά αν συμβαίνει αυτό και φταίει όντως ο πάροχος πάρε τηλέφωνο να τους ενημερώσεις γιατί δύσκολα να βρουν το πρόβλημα αυτό μόνοι τους. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:


Γενικά αν συμβαίνει αυτό και φταίει όντως ο πάροχος πάρε τηλέφωνο να τους ενημερώσεις γιατί δύσκολα να βρουν το πρόβλημα αυτό μόνοι τους. 

δυστυχώς φίλε μου από τον Απρίλιο με έχουνε γραμμένο, ειχα ζητήσει να μου στειλουν εξερχομενες κλησεις για μια χρεωση που δεν πειρα τηλεφωνο και μια το email χαθηκε μια να με στειλουν κωδικο να ανοιξω το αρχειο, πανε ελα σε καταστήματα ποσες φορες καλεσα εξυπηρετηση 20 λεπτα ανα κληση, μια κατασταση δεν ξερω τι να πω η κεραια λενε οτι επεσε εδω στην περιοχη απο τον απριλιο δεν την εφτιαξαν, αλλα πιστευω οτι ο ΟΤΕ εχει γενικο προβλημα και παει γενικα για κλεισιμο αδεια καταστηματα βλεπω 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.