Jump to content



Στεγανωση καμιναδας απορροφητηρα


Recommended Posts

Εχω παρει εναν συρρομενο απορροφητηρα ο οποιος βγαζει Φ150 η με συστολη φ120. Στα reviews καθως και στο manual συστηνει 150. Οσοι ειχαν μικροτερες διατομες ειχαν θεμα για καποιο λογο. Νομιζω παντως πως αναλογα την αντισταση που βρισκει ρυθμιζεται μονος του ο ανεμηστηρας.

Διαλεξα να πάρω inox 150 επειδη ειναι λειο μέσα και εχω διαβασει πως στην αμερικη ο κανονισμος λεει πως πρεπει να ειναι λειο εσωτερικα. Μιας και δεν μπορει να βγει απο αλλου θα βγει απο πισω με μια γωνια 90 και ενα ευθυγραμμο τμημα. 

Η γωνια εχει μια φλατζα που πηρα αλλα δε ξέρω κατα ποσο σφραγιζει καλα.Τι μπορω να βαλω μεταξυ ινοξ + πλαστικου απορροφητηρα για να μην εχω θεματα; Σκεφτομαι μηπως καποια μαστιχη/σιλικονη αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι πλαστικο ειναι του αππορροφητηρα και αν θα κολάει. Λογικα δε θα πιανει τρελες θερμοκρασιες. Στη φωτο δε το εχω τοποθετησει

20200917_101024.jpg

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πάρει την φλάντζα, και το δαχτυλίδι τότε σφραγίζει άψογα, αλλά αν θες για μεγαλύτερη ασφάλεια, βάλε αλουμινοταινία στην ένωση των κομματιών και στην ένωση του απορροφητήρα με την καμινάδα, 2-3 περάσματα, εγώ σε πελετόσομπα έτσι στεγάνωσα το κομμάτι της καμινάδας που είναι μέσα στο σπίτι και δεν χάνει τίποτα.  

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, scorpiosm said:

Αν έχεις πάρει την φλάντζα, και το δαχτυλίδι τότε σφραγίζει άψογα, αλλά αν θες για μεγαλύτερη ασφάλεια, βάλε αλουμινοταινία στην ένωση των κομματιών και στην ένωση του απορροφητήρα με την καμινάδα, 2-3 περάσματα, εγώ σε πελετόσομπα έτσι στεγάνωσα το κομμάτι της καμινάδας που είναι μέσα στο σπίτι και δεν χάνει τίποτα.  

Η φλατζα εφαρμοζει αλλα οριακα πανω στον αποροφητηρα. Το δαχτυλιδι που μου δωσαν πιανει πανω στην ενωση 2 κομματιων (ετσι καθεται καλα τουλαχιστον). Αυτο ομως δεν ισχυει στην ενωση απποροφητηρα/ γωνιας μονο γωνια και ευθυγραμμο. Θα παρω και αλουμινοταινια. Αν το κολλησω βεβαια μετα θα ειναι πολυ δυσκολο να βγει ο απορροφητηρας που ειναι θεμα

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, scorpiosm said:

μην βάλεις σιλικόνη, η αλουμινοταινία φεύγει πάρα πολύ εύκολα,  αν χρειαστεί να αλλάξει

20200917_152228.thumb.jpg.3619c3ebcf92094c1b6541cfac7a3258.jpg

Εχω κανει τη τρυπα βεβαια ισως θελει λιγο να ερθει πιο κατω αν και δεν ειμαι σιγουρος ποσο καλα θα πιάσει η αλουμινοταινια επειδη κάνει χειλος.

Σκεφτομαι να βαλω γυρω γυρω στη τρυπα γεμισμα με επισκευαστικο κονιαμα και γέμισμα μετα με αφρο. Δε ξέρω αν λογω θερμοκρασιας θα εχει θεμα ο αφρος η να βαλω κατι αλλο 

Link to comment
Share on other sites

Και στην Πελλετ ειχα το ιδιο θέμα με το χείλος, έκανα 2-3 περάσματα και ολα καλά, δεν εβγαλε ποτέ καπνο. Νομίζω οτι θα πρέπει να βαλεις πρώτα αφρό, και μετα να βαλεις καποιο στοκο. Με θερμοκρασία δεν θα εχεις πρόβλημα, δεν φτάνει ουτε τους 60 βαθμους κελσιου. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, scorpiosm said:

Και στην Πελλετ ειχα το ιδιο θέμα με το χείλος, έκανα 2-3 περάσματα και ολα καλά, δεν εβγαλε ποτέ καπνο. Νομίζω οτι θα πρέπει να βαλεις πρώτα αφρό, και μετα να βαλεις καποιο στοκο. Με θερμοκρασία δεν θα εχεις πρόβλημα, δεν φτάνει ουτε τους 60 βαθμους κελσιου. 

Εννοω στα τουβλα μεσα για σταθεροτητα μιας και γενικα εχει θεμα λιγο. Η ενναλακτικη που σκεφτομαι ειναι να παρω inox σπιραλ για τη γωνια . θα δω αν μπορω με τη ταινια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.