Jump to content



DIY Filtering ( Air purifier) κουτί για εργαστήριο / COVID19


Recommended Posts

Πιθανόν κάπιοι απο εσάς να έχετε πάρει χαμπάρι την χρησιμότητα κατασκευής ενος filtering box με την χρήση μεγάλου χαμηλόστροφου ανεμιστήρα ( λχ 50χ50 εκατοστά) και ενός η περισσότερα φίλτρα αέρα, τόσο για τον καθαρισμό του χώρου ενός κλειστου εργαστηρίου απο σκόνες αλλα πλέον και για τον καθαρισμό του αέρα ενός χώρου απο τα αεροζόλ που ειναι η κύρια καταπώς φάινεται αιτία μετάδωσης του COVID19.

 

Παίζαν απο παλιά πολά και καλά tutorials, και είχα καποτε φτιάξει ενα ακολουθώντας ( περίπου) αυτό εδώ,

 

καθως εχω έντονο πρόβλημα με άσθμα, και δεν είμαι συμβατός με πολύ σκόνη. Δεν το έχω πλεον καθως το έδωσα στον ξάδερφο  οταν μετακόμισα και διέλυσα το εργαστήρι που χα κληρονομήσει απο τον πατέρα μου. είδα τόσο καλά αποτελέσματα που έφτιαξα και ενα "μονιμο" ( στερεωμένο στον τοίχο) στο τότε γραφείο μου, οπου πέρναγα  10-12 ωρες την ημερα και ειδα μεγάλη διαφορά στις αλλεργίες και το άσθμα.

 

Πλέον εχω διαβάσει και αρκετά άρθρα που περιγ΄ραφουν οτι ειναι πολύ αποτελεσματικά και για το φιλτράρισμα του αέρα σε κλειστό χώρο για μείωση του ιικού φορτίου απο COVID και ψάχνομαι να φτιάξω γιατο γραφείο πρίν το νέο εργαστήριο που έχω στα σκαριά.

Η ιδέα είναι οτι χρησιμοποιείς 1 ή 2 ή και 3 καλα σχετικά φίλτρα ( αρκουν και 1-2 κλικ κατω ποιοτικά απο τα HEPA που ειναι ακριβά), για να μειώσεις πολύ κάθε είδους σωματίδιο στον αέρα, και μμαζί μειώνεις και τους ιούς που έτσι κυκλοφορούν στο χώρο.

 

  • Έχει φτιάξει κανεις σας κάτι παραπλήσιο;
  • Έχετε ιδέα ποιος θα μπορουσε να μου κόψει υλικά στις διαστάσεις που θέλω , λχ practiker?
  • Έχετε βρει πουθενα φτηνά και εύκολ ανα προμηθευτείτε φίλτρα; Στην αμερικη που ειναι τ απιο πολλά βίντεο τα βρισκεις εύκολα καθώς παιζουν ΠΟΛΥ περισσ΄τοερο κλειστά σσυτήματα κλιματισμού και σε οικιακά κτίρια ενώ εδώ όχι. Τότε ειχα βρεί σε κατάστημα της 3M που πλέον δεν έχει , και σε ένα μαγαζι καπου στον Πειραιά που έιδνε σε καράβια που δε θυμάμαι πιο ήταν.

 

Μερικά video links ακομα:

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.