Jump to content


Usb3 εξωτερικοί δίσκοι αποσυνδέονται - επανασυνδέονται γιατί?


Recommended Posts

Αρχικά να σας πω ότι αντιμετωπίζω 3 προβλήματα(Βρήκαμε παπά να θάψουμε 2-3) στο ίδιο ακριβώς laptop lenovo g700 με widows 7 sp1 ultimate.

 

Πρόβλημα 1:
Το ξέρω ότι υπάρχει το ίδιο ερώτημα στο παραπάνω λινκ αλλά τα έκανα όλα αυτά και δεν άλλαξε κάτι.
Και να παραθέσω εδώ ότι όταν πατάω δεξί κλικ στον δίσκο αυτόν δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή "να επιτρέπετε η απενεργοποίηση της συσκευής για εξοικονόμηση ενέργειας"
Και το κάνει ακόμα και όταν ο δίσκος είναι στην αναμονή και απλά συνδεδεμένος στο λαπτοπ.
Μου το έχει κάνει και ενώ αντίγραφα δεδομένα στον εσωτερικό ssd δίσκο του λαπτοπ.
Γιατί το κάνει αυτό?

Δείτε τη φώτο να δείτε ότι έχω απενεργοποιήσει την ρύθμιση για την επιλεκτικής αναστολής.

 

Πρόβλημα 2:
Επίσης γιατί σε μερικές σελίδες και με 2 browser(Mozilla firefox 64bit & chrome 32bit) μου κάνει tearing παρόλο που έχω περάσει τους τελευταίους drivers για την onboard intel hd4000 κάρτα γραφικών που έχει το εν λόγο λαπτοπ.
Έχω ήδη δοκιμάσει να απενεργοποιήσω το hardware acceleration από το firefox αλλά τίποτα.

 

Πρόβλημα 3:
Ειδικά ο firefox(Που είναι και ο βασικός μου browser) μου κάνει και άλλο πρόβλημα να μου μπερδεύει 2 σελίδες/tabs μεταξύ τους και να ξεμπερδεύονται μόνο όταν σκρολλαρω λίγο τη σελίδα.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Usb3 issue.jpg

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.