Jump to content



Ήχος από PC σε ηχείο μέσω ενισχυτή


Recommended Posts

Hello all, 

Είπα να ασχοληθώ με ένα fun project. Ένα εναν σταθερό στον οποίο δεν έχω ηχεία, Μου περίσσευε ένα ηχείο αυτοκινήτου και σκέφτηκα πως θα μπορούσα αυτά τα 2 να τα κάνω να δουλέψουν μαζί. Ρώτησα και μου είπαν ότι θα χρειαστώ ενισχυτή. Και από αυτό είχα!

Και ξεκίνησα, έκανα ξύλινο κουτί για το ηχείο, τράβηξα ρεύμα για τον ενισχυτή από το τροφοδοτικό, σύνδεσα αυτά τα 2 και στο τέλος audio jack από το pc στον ενισχυτή. Ήχο από το pc έχω ηχο..... αλλά όταν δεν παίζει τπτ , ακούγονται πολλά παράσιτα σαν μήνυμα από alien. Δοκίμασα και άλλο καρφί αλλά πάλι τα ίδια. Ευτυχώς ο ενισχυτής έχει και Bluetooth και μπορώ και το βολέυω, αλλά θέλω να ξέρω αν με κάποιο τρόπο , τα παράσιτα μπορούν να εξαφανιστούν.

IMG_20201011_154259.jpg

IMG_20201011_110008.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα λαθος Url, sorry τωρα το ειδα, 

 

3 hours ago, eleozz said:

για αρχή δώσε μας λίγες πληροφορίες για τον ενισχυτή που χρησιμοποιείς

 

Link to comment
Share on other sites

Τα παράσιτα έρχονται από τον υπολογιστή. Και μάλιστα όταν κουνάς το ποντίκι, αυξάνονται, έτσι δεν είναι;

Πρώτα από όλα, δώσε ρεύμα στον ενισχυτή από άλλο τροφοδοτικό, μάλλον από laptop στα 19 βολτ είναι καλό, χωρίς γείωση όμως.

Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2020 at 11:03 AM, eleozz said:

για αρχή ο ενισχυτής σου γράφει

1679576167_.thumb.png.1b6d0010be8dc1435baa005a84b2cbcb.png

 

και το ηχείο σου γράφει

296483375_.png.159df3c8955d6e63ab6266bd7ca641c1.png

 

κάτι δεν ταιριάζει, δεν νομίζεις?

Με Bluetooth δεν έχει θέμα. Μόνο ενσύρματα είναι το πρόβλημα.

On 10/26/2020 at 12:46 PM, PetrosD said:

Τα παράσιτα έρχονται από τον υπολογιστή. Και μάλιστα όταν κουνάς το ποντίκι, αυξάνονται, έτσι δεν είναι;

Πρώτα από όλα, δώσε ρεύμα στον ενισχυτή από άλλο τροφοδοτικό, μάλλον από laptop στα 19 βολτ είναι καλό, χωρίς γείωση όμως.

Θα το δω και θα επανέλθω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.